Eikö telkkarissa esiintyvät osaa mennä tavallisen ihmisen liiveihin???

Anonyymi-ap

Ei kun tulee mieleen tämä kun kuulee mitä telkkarissa eri kanavilla puhutaan . Aina jauhetaan kasvikset vs liha&maito vastakkainasettelu ja samat tyypit moittii että toisenkaltaiset ihmiset esim maahanmuuttokriittiset aiheuttaa vastakkainasettelua mut ei ne itse huomaa että myös itse syyllistyy samaan . Toinen asia mikä jakaa kansaa kahtia ja eriarvoistaa kansaa, on sähköautot joista on ollut juttua lehdissämme ettei ne ihan yksinkertainen juttu ole sillä aiheuttaneet päänvaivaa. Eikä tosiaankaan köyhä tai pienituloinen pysty ostamaan sähköautoa koska on niiin kallis ja sähköauton korjaus on myös todella tyyristä puuhaa.

Erilaista populismia on nykyään todella paljon. Vois sannoo että meistä vähän jokainen sortuu populismiin välillä. Jopa koulutetut ihmiset. Oon itse yrittäny kulkea keskitietä eli minusta kohtuuden tie on viisauden ja älyn alku. Siksi usein oonkin mieltinyt esim politiikassa keskusta puolueeseen joka edustaa maltillisuutta, maalaisjärkeä ja kohtuullisuutta&keskustaa.

2

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kun mainitsin maahanmuuttokriittisyyden niin varmaan joku tulee nyt sanomaan "mene pois persu" niin en tosiaankaan ole persu ja minä en hyväksy sellaista maahanmuuton rajoitusta jossa ei sais ottaa suomeen juuri ketään ulkomaalaista sillä mie kannatan esim kohtuullista työperäistä maahanmuuttoa ja kannatan myös ukrainalaisten pakolaisten ottamista maahamme. Muu löysä pakolais&maahanmuuttolinja ei ole eduksi millään tavalla.

    • Anonyymi

      Hyvä neuvo jokaiselle jos alkaa jonkun ohjelmien puhe ärsyttää on tämä; käännä kanavaa , mee katsoon vaikka eläinaiheista ohojelmaa. Mee vaikka kävelylenkille tai makaan sohovalle sulkemalla ensin teevee.

      Oon siis sama kuin aloituspostauksen lähettäjä. Mä oon pannut merkille että vähän joka eri telkkarikanavalla on sellaista puhetta joka ei aina ole hyvää puhetta joka voi eriarvoistaa.

      Tietenkin myös ns tavalliset ihmiset tekee sitä samaa eli aiheuttaa ongelmia jos esim haukkuvat jotakin seksuaalivähemmistön ihmistä eikä sen tarvi olla ns tavallinen ihminen joka haukkuu niitä vaan ihan koulutettu ihminen voi olla yhtälailla ahdasmielinen.

      Ulkonäköön viittaavat kommentit on myös huono ilmiö . Ilmiö on ollut jo kauan, mutta tähän syyllistyy sekä vähänkoulutetut kuin myös korkeakoulutetut. Lisää eriarvoistumista. Onneksi telkkarin eliitti ei syyllisty siihen. Mut telekkarin eliitti jauhaa sitä kasvisruokahöpinää usein ja jauhaa sähköautoista. Jotkut menee jopa niin pitkälle että ihan tosissaan sanovat että pitäs ajaa polkupyörällä ja tommoset kommentit ei oo viisaita koska moni tarvii autoa maaseudulla työtehtävissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      71
      6167
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      133
      5514
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      466
      3412
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      109
      1767
    5. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      377
      1271
    6. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      36
      1213
    7. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      67
      1081
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      46
      966
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      110
      922
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      52
      889
    Aihe