Autoilija ajoi pyöräilijän päälle Joensuussa

Anonyymi-ap

4

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Melko sokea saa olla, jos ei näe "kolmiota" ja lisäksi se, jos ei ymmärrä mihin kyseinen liikennemerkki velvoittaa.

    • Anonyymi

      > Tapausta tutkitaan henkilöauton kuljettajan osalta liikenneturvallisuuden vaarantamisena. <
      Taas tätä tavanomaista lörpötys journalismia.
      Tässä oikeampi tapa kertoa asiasta:
      (Tapausta tutkitaan henkilöauton kuljettajan osalta liikennevahingon aiheuttamisena)
      Vaarantaminen ei siksi sovi kuvaan lainkaan, koska huolimaton ja ajokyvyttömyydestä johtuva ajotapa vaikutti onnettomuuden syntyyn. Vaarantamista se olisi ollut vain silloin, kun kyseessä olisi ollut "vähältäpiti tilanne", jossa aiheutus olisi vältetty.
      Mitähän Julkisen sanan neuvosto sanoo tällaisten termien käytöstä, vai sanooko mitään? Tiedonvälitys pitää olla totuuden mukaista, ei vääristelevää, jollaista tapaa kuitenkin rikosuutisissa käytetään.
      Mielipiteen esittäminen on kuitenkin täysin vapaassa harkinnassa.

      • Anonyymi

        Poliisi tutkii. Se on poliisin tehtävä. Poliisi ei tuomitse. Rikosnimikkeet myös usein vaihtuvat/muuttuvat tutkinnan edetessä.


      • Anonyymi

        Tuo "oikeampi" tapasi on lain vastainen koska se olisi valehtelua, joka ei sinua toki haittaa , mutta olisi lain mukaan elävälle kansalaiselle kauhistus.
        Vaarantamisestahan tuossa on kyse kunnes muuta oikeudessa oikeaksi todistetaan.
        Tiedonvälityksen tosiaan pitää olla, jota se nyt on , kaikissa uutisoiduissa tapauksissa totuuden mukaista, eikä vääristelevää ja etukäteen tuomitsevaa kuten haluaisit uutisoinnin olevan.
        Vaikka rikollisia mielipiteitäsi esität ei tarkoita, että ne olisivat hyväksyttäviä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      145
      4045
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      64
      3720
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      3004
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      120
      2601
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      178
      2275
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      32
      1584
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      49
      1457
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      54
      1282
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      16
      1070
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      1065
    Aihe