Mitä todisteita poliisi on velvollinen hankkimaan?

Anonyymi-ap

Poliisi ei ole tähän mennessä muuta kuin kuulustellut ja kysynyt lääkäreiltä todistukset. Kysymys kuuluukin, mitä muita todisteita poliisi on velvollinen hankkimaan kuin lausunnot ja lääkärintodistukset? Näyttää siltä että rikoksen uhri Suomessa joutuu itse tekemään valtavasti työtä ja keräämään todisteita omista tiedostoistaan poliisille. Avustajankaan tehtäviin tämä kuulu, eikä syyttäjän. He vain siirtävät ja punnitsevat tietoa.

6

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Entä jos uhri on vammautunut niin pahasti ettei voi.. kuka kerää todisteet?

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        😋 ­­N­­­y­­m­f­­o­m­a­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18058283W

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      No mitä muita todisteita nähdäksesi tässä salaperäisessä keississä on tarjolla, ja olethan ainakin kertonut poliisille niiden olemassa olosta?

    • Anonyymi

      No tuo työn teko riippuu niin kovasti sukupuolista ainankin täällä.

      Kun täällä nainen huoltajuutta tukeakseen kertoo tarinaa ex-mehestään, niin poliisilta heruu heti kymmeniä henkilötyövuosia. Ei tarvitse olla millään muotoa edes täysijärkinen tarina. Kun mies kertoo lapseen kodistuvista epäilyistä, niin on tosi nihkeää. Ei mikään etene. Semmonen hierarkia, että naisen huoltajuuden tukeminen ykkösenä, miehen ilmoittamat asiat ei etene ja lasten jutut etenee vain jos ilmoittaja on nainen.

      Oma kokemus.

      • Anonyymi

        HuoltajuusRIITA ei ole RIKOSasia. Ei kuulu poliisille, jos eivät osaa jakaa lastensa hoitoa. Sellaisista olisi kannattanut sopia ennen yhtymistä.


    • Anonyymi

      No mitä muita todisteita tapauksessasi on olemassa ja miksi et ole kertonut niistä poliisille?
      Ei kukaan voi vastata tyhjentävästi, että mitä todisteita poliisi on velvollinen hankkimaan, koska se on täysin tapauskohtaista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3908
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1869
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1334
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1276
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1146
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      991
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      921
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      878
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      861
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      861
    Aihe