"Joensuun Seudun Jäähdytetty Latu Oy" (mikä nimihirviö!) mainostaa paikallisissa medioissa aina näin lokakuussa Kontiolahden jäähdytettyä latua kuten yrityksen kuuluukin.
Nykyinen toimitusjohtaja Kimmo Turunen kertoi Karjalaisessa että niin viime kuin tänä vuonna jäähdytystä ei käytetä sähkön hinnan takia. Se ei kertomansa mukaan kuitenkaan haittaa koska lumen sulaminen on edullisempaa kuin jäähdytyskoneiston käynnistäminen.
Siinä on vielä toinenkin hyvä puoli, kun jäähdytyskoneistoa ei käytetä, sulanut vesi valuu pois eikä lumipatjan alle muodostu jäätä.
Toisin sanoen nyt latuyhtiökin uskaltaa sanoa että Maakunnan Kehittäjä Esa Haapalan kuningasajatus ladun jäähdyttämisestä ensi lumen latua varten on tarpeeton. Sitä ei tarvita.
Pääosin yhteiskunnan miljoonainvestointi siihen oli hukkaan heitettyä rahaa.
Nimenomaan tuon jäähdytysinvestoinnin tarpeellisuutta on koko sen olemassaolon aikana arvosteltu tarpeettomana mutta latuyhtiön edustajat ovat joskus hyvinkin brutaalisti tyrmänneet arvostelijat alkoholisoituneina sossun pummeina.
Sinänsä ensi lumen latu on ihan hyvä idea jos joku haluaa päästä hiihtämään ennen aikojaan syksyllä ja maksaa siitä, niin siitä vaan. Kunta pitää kuitenkin yllä talvisin erittäin kattavaa latuverkkoa kaikille hiihtämään haluaville.
Kontiolahden jäähdyttämätön latu avataan.
12
527
Vastaukset
- Anonyymi
Maata jäähdytetään että saadaan kesällä hiihtää ja ilmaa lämmitetään nuotioilla että taretaan talvella hiihtää. Nerokasta, eikö totta?
- Anonyymi
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18060451C
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Aivan sairasta kun annetaan tuoda rakit sinne kuseksimaan ja paskomaan kalliille ladulle. Koiravuorot, anna mun kaikki kestää...
- Anonyymi
Lopultakin ladulla hyötykäyttöä!
- Anonyymi
Kyllä se jäähdytys on ihan hyvä kun ei mene jäädytyksen puolelle, mutta ei näillä sähkön hinnoilla. Ideahan on, että maata jäähdytetään vain sen verran, että lämmin maa ei sulata lunta altapäin.
- Anonyymi
Ai, onko siinä ihan jokin idea?
- Anonyymi
Jotkut koettavat keksiä vaikka näennäisiä hyviä puolia. Toimitusjohtaja sanoi lehdessä että on vain hyvä ettei lumi jäädy maata vasten.
Nytkin lumia levitettäessä maa on kuurassa eikä kyllä sulata ladun alta yhtään mitään eikä tarvitut jäähdytystä sähköllä, eli kallis jäähdytyssysteemi on ja on ollut tarpeeton
Jos sitä on käytetty se on tehty vain susi-investoinnin peittelemiseksi.
Samalla on huudettu kurkku suorana että jäähdytetty latu, jäähdytetty latu, jää....
- Anonyymi
Nyt onkin koko ladun historian paras sää. Todellakaan ei tarvita jäähdytystä. Kaikki syksyt eivät ole näin hyviä. Ei sitä pidä jäähdyttää niin paljon, että jäähän menee vain hiukan.
- Anonyymi
Joo, voisi jäähdytysputket siirtää välillä höytiäiseen ja jäädyttää meille kesäiset pilkkijäät.
Ihan yhtä järkevää se olisi kuin kesähiihtokin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, voisi jäähdytysputket siirtää välillä höytiäiseen ja jäädyttää meille kesäiset pilkkijäät.
Ihan yhtä järkevää se olisi kuin kesähiihtokin.No sinähän se vasta nero olet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No sinähän se vasta nero olet.
Olen olen, se on tarttunut hiihtoniiloista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen olen, se on tarttunut hiihtoniiloista.
Olet siis pataroinut niiden kanssa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2494514Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741700Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051543Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn161431- 511271
- 921206
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2011065- 471045