Koska heille "sielujen voittaminen",on tärkeämpää kuin omakohtainen usko,eli uudestisyntyminen.
Paras tapa saada akkavaltaa,on kastaa väkisin toisten ihmisten pieniä vauvoja.
Lapsikaste ja petollinen "lastensuojelu" kulkevat käsikynkkää.
Kaappaavat lapsia ihmisiltä,joita he itse kadehtivat.
Luterilaiset ja katoliset ovat pedofiileja.
Lapsikaste on työväen oppi,joka johtuu Herravihasta.
Siksi luterilaisten enemmistö kuuluu Kepuun ja Sdp:hen.
Paras tapa saada akkavaltaa,on kastaa väkisin toisten ihmisten pieniä vauvoja.
Lapsikaste ja petollinen "lastensuojelu" kulkevat käsikynkkää.
Kaappaavat lapsia ihmisiltä,joita he itse kadehtivat.
Luterilaiset ja katoliset ovat pedofiileja.
Lapsikaste on työväen oppi,joka johtuu Herravihasta.
Siksi luterilaisten enemmistö kuuluu Kepuun ja Sdp:hen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Minä ainakin sain kasteen aikuisena luterilaisessa kirkossa eikä kukaan sitä vihannut.
Taitaa aloittaja itse olla pedofiili
Olseni taisi tehdä niitä poikakasteita siellä paljussa?
Kasteelle ei ole mitään tekemistä seksin kanssa eikä uskoa voi itse tehdä se annetaan ylhäältä vaikka uittaisit itseäsi joka viikko puhdistusaltaissa et voi pelastua et uskoa ellei sitä anneta taivaasta. Ympärileikattu ja jäi taas kiinni miehen raiskaamisesta joten kuka se nyt olikaan se pedo homo.
Herran pelko on viisauden alku terveisin Raamattu
Helluntailaisten kastekiista ratkaistiin riitaisassa äänestyksessä Helsingissä.
T.B.Barrat kannatti lasten kastamista samalla tavalla kuin kaikki Kristilliset kirkot tekevät.
Vahvauskoinen Gerhard Olsen-Smidt kannatti vain aikuisten kastamista Amerikan mallin mukaisesti.
Riisaisan äänestyksen voitti niukasta tuon Gerhard-sedän ehdotus.
Silloin kaikki Kristilliset piirit kun Lestadiolaiset ja muut äänestivät jaloillaan ja tekivät peseron helluntailaisten kanssa, joihin he olivat aluksi olleet yhteydessä.
Sama mies Gerhard Olsen-Smidt saneli helluntailaisten ehtoollisen määräyksen, että ehtoollinen kuuluu vain helluntailaisille itselleen, ei muille vääräuskoisille.
Ehtoollinen kuuluu vain Jumalan seurakunnalle ei maailman ihmisille. Juuda varoitti jumalattomista: He likapilkkuina teidän rakkausaterioillanne julkeasti kemuilevat ja itseään kestitsevät.
helluntailaiset pitää kaikkia mahdollia henkimaailman kosketuksia ja kummajaisia ja sekavuustiloja "henkikasteinaan", joilla ne kerskaa toisilleen
luterilaisuudessa kastetaan kaikenikäisiä , >"yksi kaste" Ef: 4: 5
jos helluntailainen , joka jo on saanut helluntailaisuudessa kasteen ja siirtyy luterilaisuuteen , niin kristillisissä kirkoissa ei UUDELLEEN -kasteta ketään.
"yksi kaste" Ef: 4: 5
Raamatussa helluntaina 3000 syntistä ihmistä syntyi uudeksi vedestä ja Hengestä kasteessa.
Pyhä Henki On Helluntain Henki.
Martti Luther on heresiaa.
Ei ollut Jumalan Voitelema mies.
Pelkkä maallikko,kuten Urho Muroma,joka tupakoikin yhtä paljon,kuin kaltaisensa Aarne Saarinen.
Molemmat ev.lut.kirkon saarnasmiehiä.
Lestadiolaisillakin oikein tupakkipaikat synodin etuoven edessä.
Ei ihme,että kastetaan väkisin vävynkin poijaat.
toinen helluntai on saatanan helluntai - toinen henki, toinen kaste, toinen herra
Oikeana helluntaina kukaan ei molissut hurmospäissään sekavia helluntailaisten hengen voimasta.
Keniassa helluntaipastori tiesi tempauspäivän ja määräsi seurakuntalaiset paastoamaan
300 ruumista on löydetty ja 400 on vielä kateissa
Ei he vihaavat helluntailaisuutta, heidän seksuaalisten toimintojen tähden. En halua puhua siitä. mutta puhun kyllä helluntailaisuudesta trumpetin äänellä.
Jopas on aloitus. Suuttuiko, kun toisessa ketjussa kärysi valehtelusta? Väitti Lutherin tapoaneen 50 miljoonaa anabaptistia.
Anabaptisteja teloitettiin Euroopassa 1500-1600-luvuilla yhteensä 2500, eikä tietoa, että Luther itse olisi murhannut heistä yhtäkään.
Anabaptistien oma johtaja B. Hubmaier sen sijaan rakasti polttaa juutalaisten synagogia. Juutalaisineen päivineen, vai ilman, onko jollain Hubmaierin seuraajalla tarkempaa tietoa?
Viulunsoittaja katolla - Anatevka:
https://youtu.be/RWiRetxeviw?si=TxsSWcg-ik6ouiej
🎩
Luterilaisissa Seurakunnissa, kuten kaikissa Kristillisissä Seurakunnissa ei uudelleen kasteta!
Tuttavani kastettiin aikuisena Luterilaisessa Seurakunnassa ja hän olisi mieluusti halunnut kasteen jo lapsena!
Koska Suomi on Kristitty valtio ja täällä lapset on myös kastettu ei täällä esiinny samanlaisia henkisiä ongelmia kuin lähetyskentillä tulee eteen
"Sallikaa lasten tulla minun tyköni sillä heidän kaltaistensa on Jumalan valtakunta!" Sanoi Herrani Jeesus Kristus!
Älä höpötä.
Olen psykiatrisen alan asiantuntija taho ja olen laittanut merkille työssäni,että mielenterveysongelmat,sekä lapsena väkisin saatu kaste,ovat melkeinpä vain toistensa synonyymeja.