Työkyvyttömyyseläke ja osittain varhennettu vanhuuseläke

Anonyymi-ap

Jos nostaa osittain varhennettua vanhuuseläkettä ja jääkin ennen varsinaista vanhuuseläkettä työkyvyttömyyseläkkeelle niin miten se vaikuttaa ? Mistään ei löydy vastausta eikä Keva suostu vastaamaan vaan pitää olla yhteydessä omaan eläkefirmaan eli eläkeyritykseen jonka tarkoitus on tuottaa voittoa. Onko jollain kokemusta? Ei hömppävastauksia, kiitos 👍🏻

2

1103

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä tuosta kannattaa keskustella oman eläkeyhtiösi kanssa. Sieltähän sinä tulevan eläkkeesikin saat. Omassa eläkeyhtiössä on viimeisimmät ja parhaat tiedot sinun työuristasi.
      Keva on yksi noista eläkeyhtiöistä ja jos nyt työskentelet julkisella sektorilla, niin Keva on sinun oma eläkeyhtiösi.

      Jos tarkoititkin Kelaa, niin Kelahan ei maksa työeläkkeitä, vaan kansaneläkkeen ja takuueläkkeen. Ymmärrän hyvin, jos sieltä kehotettiin ottamaan asiassa yhteyttä työeläkeyhtiösi, jossa työeläkkeiden asiantuntijuus on hallussa paremmin.
      Ja ainahan voit olla yhteydessä Eläketurvakeskukseenkin, mutta voi olla niin, että sieltäkin kehotetaan ottamaan yhteyttä omaan eläkeyhtiöösi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1942
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      610
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      31
      526
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      59
      452
    5. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      37
      435
    6. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      54
      411
    7. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      403
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      397
    9. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      391
    10. Mitä uskot että

      Välillämme käy?
      Ikävä
      32
      381
    Aihe