Kilpailu rahoittavista sieluista on kovaa hengellisillä markkinoilla.
Luvataan ylöstempauksia, taivaspaikkoja, parantumisia ja henkikasteita.
Ainakin lestadiolaiset, helluntailaiset, jehovan todistajat ja adventistit sanovat että heidän uskonnossaan saa pelastusvarmuuden.
Mihin näistä kannattaa liittyä että saa jäsenenä takuuvarman pelastuksen eli pelastusvarmuuden ?
Mitähän Kristinuskon Kristus ajattelee tuollaisista pastoreiden lupauksista.
Luvataan ylöstempauksia, taivaspaikkoja, parantumisia ja henkikasteita.
Ainakin lestadiolaiset, helluntailaiset, jehovan todistajat ja adventistit sanovat että heidän uskonnossaan saa pelastusvarmuuden.
Mihin näistä kannattaa liittyä että saa jäsenenä takuuvarman pelastuksen eli pelastusvarmuuden ?
Mitähän Kristinuskon Kristus ajattelee tuollaisista pastoreiden lupauksista.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Jumala varoittaa näistä.
"He viekoittelevat horjuvia sieluja, heillä on ahneuteen harjaantunut sydän; he ovat kirouksen lapsia."
Se ei ole edes uskossa ja uudestisyntynyt joka ei usko Raamattuun.
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18063844q
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Mikä ero on rukouksella ja esirukouksella ?
Rukoilevatko lahkohengille alttiit
- Isä meidän rukousta yhdessä ?
Mat.26:41
"Valvokaa ja RUKOILKAA, ettette joutuisi kiusaukseen; henki tosin on altis, mutta liha on heikko."
Jeesuksen opettama tärkeä rukous.
Matt6:24
Plan b is only b
https://youtu.be/wuTAOYqh0ig?si=AKHoj1dLlkcTgRhS
Saatanan lupaukset pelastusvarmuuden totuudesta Eevalle & Aadamille.
Pedon lupaukset niille jotka ottavat hänen merkkinsä vastaan ?
- se tulee pian
Onko seurakunnassasi yhtään hurskasta miestä.
Sinä et siis tiedä.
2Pi 2:8
Sillä asuessaan heidän keskuudessansa tuo hurskas mies kiusaantui hurskaassa sielussaan joka päivä heidän pahain tekojensa tähden, joita hänen täytyi nähdä ja kuulla.
Nykyajan hihhulit.
Hihhuli -- määritelmä
Hihhuli on kiihkoilijasta ja intoilijasta käytetty nimitys joka kannattaa uskontoaan vahvasti.
Luterilaisten mukaan myös Daavid oli hihhuli: Daavid hyppi kaikin voimin Herran edessä, ja Daavid oli puettu pellavakasukkaan.
Daavid tunnusti olevansa syntinen syntymästään asti.
hihhullit on helluntailaisia, he ei tunnusta olevansa syntisiä perisynnin vuoksi
Aloittaja, sinulla on pelastusvarmuus kiinni vesikipossa ja luterilaisen kirkon taioissa ja loitsuissa ja viini-veri leikissä.
Mutta minullapa on pelastusvarmuus ankkuroituna vain ja ainoastaan Jeesukseen...Jumala ei ole voinut valhetella, saisimme voimallisen kehoituksen, me, jotka olemme paenneet pitämään kiinni edessämme olevasta toivosta.
Se toivo meille on ikäänkuin sielun ankkuri, varma ja luja, joka ulottuu esiripun sisäpuolelle asti,
jonne Jeesus edelläjuoksijana meidän puolestamme on mennyt,
helluntailaiset sanoo Raamatun Jumalan sanaa ; LOITSUIKSI . . .
sellaista "uskoa" helluntailaisilla !
Kaste ei pelasta.
Helluntaihihhuleilla uskonalkeeet hukassa.
Pelastusvarmuuden saa kun herjaa muita siitä sekä kaikesta mitä vain keksii. Se on varmin tie taivaan iloihin ja iankaikkiseen elämään Herran yhteydessä. Maallinen vaellus silloin vähän ankeaa, mutta palkinto odottaa taivaassa kun vain jaksaa pitää jatkuvaa herjaa yllä eikä väsy eikä lankea siitä pois.
helluntailaiset odottaa ja opettaa ihmisen saada palkintoja omista teoistaan.
Jumala ei ole lahjottavissa.
"teidän parhaimmatkin tekonne on kuin saastainen vaate Jumalan edessä"
Parhami ja Olseni koittaa päästä taivaaseen poikarakkauden osoittamisen avulla?
Luterilaisilla rienaajilla ei ole pelastusvarmuutta, koska heillä ei ole sitä!
He jatkavat rienaaja riivaajansa palvelemista loppuun asti!
niinhän sä luulet.
Kirjoitat: Heidän uskossaan saa pelastusvarmuuden. En ole koskaan Adventistien kuullut lausuvan näin.
1234567---
Pelastus on yksin Jumalan armosta uskon kautta Jeesuksen veren sovitukseen, ei tekojemme kautta, jottei kukaan kerskaisi. Joka siihen jotain lisää, halveksii Jeesuksen pelastustekoa, joka oli täydellinen.
Kerätäänkö helluntailaisuudessa plussapisteitä kuka on hulluntaikerhon paras pastori ?
Usko, joka ei tarjoa toivoa pelastuksesta on turhaa. Eikös Paavalikin jotain niin sanonut.
helluntailaisethan ei usko: "Se on täytetty" Joh: 19
Raamattu ei sano, että uskovilla on toivo pelastuksesta, vaan tieto. Se juuri on se pelastava usko se, että uskomme Raamatun lupaukseen, että joka uskoo Jeesukseen, se saa ikuisen elämän. Jos se on vain hatara toivo, jonka vaihtoehtona häilyy mahdollisuus helvettiin joutumisesta, kyseessä ei ole usko. Ja juuri se usko pelastaa. Ymmärrättekö, mitä yritän sanoa?
Silloinhan se pelastusvarmuuskin pelastaa.
Pelastava evankeliumi löytyy 1 kor 15:1-4 ja Joh 3:16. Jos sen uskoo, uudestisyntyy ja saa kuolleen henkensä tilalle Jumalan pyhän elävän hengen. Sitä hengellistä uudestisyntymistä ei voi perua, kuten ei fyysistä syntymäänsäkään voi.
Minkään kirkon tai lahkon tai seurakunnan jäsenyys ei pelasta ketään. Vain henkilökohtainen usko Jeesukseen omien syntiensä sovittajana pelastaa, uudestisynnyttää.
Oikeilla uskovilla on siis oikea usko ja varma pelastuksen toivo! (Se ei ole mikä tahansa hatara toivon tunne!)
"Gal. 2:16–20
16 Kun kuitenkin tiedämme, ettei ihminen tule vanhurskaaksi tekemällä lain vaatimia tekoja vaan uskomalla Jeesukseen Kristukseen, olemme mekin uskoneet Jeesukseen Kristukseen, jotta tulisimme vanhurskaiksi häneen uskomalla emmekä tekemällä lain vaatimia tekoja. Eihän kukaan ihminen tule vanhurskaaksi tekemällä mitä laki vaatii. 17 Mutta jos meidätkin, jotka tahdomme tulla vanhurskaiksi Kristuksessa, havaitaan syntisiksi, onko Kristus siis synnin palveluksessa? Ei toki! 18 Vasta jos alan uudelleen rakentaa sitä minkä olen hajottanut, osoitan olevani lainrikkoja. 19 Lain vaikutuksesta minä kuolin, mutta kuolin vapaaksi laista elääkseni Jumalalle. Minut on Kristuksen kanssa ristiinnaulittu. 20 Enää en elä minä, vaan Kristus elää minussa. Sen elämän, jota tässä ruumiissani vielä elän, elän uskoen Jumalan Poikaan, joka rakasti minua ja antoi henkensä puolestani."
Niin on turha sanoa että helluntalaiset sitä ja tätä pelastuksen yhteydessä, koska pelastus on Jumalan ja ihmisen henkilökohtainen asia. Hengellinen liitto Jumalan ja ihmisen välillä, pelastuksen sinetti, joka pelastaa sitten loppupelissä ihmisen. Miten ihminen sen sitten saavuttaa on sitten toinen kiistelyn aihe.
>>>"on Jumalan ja ihmisen välillä"<<<
"TE ette valinneet minua , vaan minä valitsin teidät" Joh: 15: 16
annatko yksin Jumalalle kunnian uskostasi , vai otatko "siivun" itsellesi kunniaa ??
Monet ottavat kunnian tai osan kunniaa itselleen. Jeesus yksin "polki viinikuurnan". Ei meillä ole osaa eikä arpaa pelastuksen kunniasta. Kunnia kuuluu siis yksin Jumalalle. Luterilaiset ovat tämän opissaan honanneet, vaikka heilläkin on taipumus olla kunnian näpistelijöitä pelastuksen asiassa käytännössä niin kuin muillakin.
Kyllä kunnia on Jumalan pelastuksen suhteen, muttei se tapahdu siten ettei ihminen itse ole siinä millään tavalla osallisena, vaan se tulisi kuin lottovoitto yllätyksensä, että jaahan, minä sitten pelastuin, vaikka sen ei pitänyt olla mitenkään mahdollista.
Kyllä ihminen jo eläessään tuntee ollessaan Jumalan valittu, että tässä saatetaan nyt olla taivastiellä. Ei siten että höpisee kaikkea kummallista armosta, vaan kun on Jumalan valittu niin on aivan konkreettinen hengellinen tapahtuma, jossa ihminen on Jumalan välityksellä keskiössä.
Eikä Jumalan valituksi pääse kuin nöyrä ihminen. Jos on armoton oppi ja varma pelastusuunnitelma millä mennään, niin voi melko varmaksi sanoa että hakoteillä ollaan.
>>>Mihin näistä kannattaa liittyä että saa jäsenenä
takuuvarman pelastuksen eli pelastusvarmuuden ?<<<
Ei kannata liittyä mihinkään näistä saadakseen
takuuvarman pelastuksen koska missään näistä ei saa
takuuvarmaa pelastusta. Takuuvarma pelastus on
Herrassa Jeesuksessa Kristuksessa ja Hänen yhteydessään,
ei missään seurakunnassa.
Sinun tulee tulla sisälle personoituun Pelastukseen,
Herraan Jeesukseen Kristukseen ja uskoon Häneen.
Silloin Kristuksessa Jeesuksessa sinulla on pelastus
ja varmuus pelastuksestasi.
Jumala ei lupaa pelastusta liittymällä jäseneksi johonkin
seurakuntaan. Jumala lupaa pelastuksen Jeesukseen
Kristukseen uskovalle ja Hänet vastaanottaneelle
vilpittömälle uskovalle, joka turvaa yksinomaan
Jeesukseen Kristukseen, pelastuksensa takuumieheen.
Mikään seurakunta, eikä seurakunnan jäsenyys,
pelasta sinua eikä minua. Jeesus Kristus on ainoa
Pelastaja ja pelastuksemme takuumies. Hän on ainoa,
joka antaa, ja voi antaa, pelastusvarmuuden yksilöihmiselle.
Ja sitä varmuutta ei saa Jeesukselta liittymällä johonkin
seurakuntaan.
Ihmisen täytyy uudestisyntyä ylhäältä Sanasta ja
Pyhästä Hengestä, so. Jumalasta. Ja kun tämä on tapahtunut
ihmiselle ja ihminen tunnustaa Jeesuksen Kristuksen
Herrakseen ja Vapahtajakseen, hän saa pelastuvarmuuden
Jeesukselta Kristukselta, Jumalan Pojalta.
Näin se menee Raamatussa ja uskovan elämässä.
Jos turvaat johonkin muuhun kuin Raamatun ilmoittamaan
Herraan Jeesukseen Kristukseen, yrität saada pelastusta
ja pelastusvarmuutta jostakin muusta lähteestä, tai jossakin
muussa paikassa kuin Herrassa Jeesuksessa Kristuksessa,
sinä et voi saada pelastusvarmuutta. Sitä ei voi rahalla ostaa
eikä sitä voida myydä millään hinnalla. Tämän tietää kaikki
helluntaisaarnaajat, evankelistat ja pastorit sekä riviuskovat.
Siksi kukaan helluntailainen ei edes yritä mitään tällaista
kepulikonstia.
Helluntailaiset eivät tahdo ottaa seurakuntaan jäseneksi
yhtään ihmistä, joka tulee sinne muuta tietä kuin Jeesus tietä
ja muusta ovesta kun Raamatun ilmoittamasta Jeesus ovesta.
https://www.jumala-kanssamme.se/439625207/439627421
https://www.jumala-kanssamme.se/439625207/449453358
https://www.jumala-kanssamme.se/439641483/452160376
Mvh J - K
Aamen ja helluntaissa viis veisataan kenenkään rahoista eikä juuri virsikirjastakaan !
Tietoksi vääristelijöille ja venkuloille.