bitti,digi kulttuuri

Anonyymi-ap

Onko kukaan miettinyt miten näitä ajetaan suurella voimalla lähes pakolla meille.
Kaikkeen tarvitaan myös sähköä.Näihin kaikkiin laitteita oheistuotteita.Onko ilmaston lämpenemiseen uskallettu liittää tuo valtava toiminta sekä kaikki elinkaari kulutuksen ympäristö vaikutukset.

4

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On ne laskettu, siellä ne on.
      Eri asia sitten on se tajuaako digitaalisen aineiston käyttäjä sitä, että sen käyttö lisää omaa kulutusta sen minkä sähkömittari näyttää, mutta sen lisäksi se lisää kulutusta myös siellä linjan toisessa päässä. Sitä kulutusta ei edes pienennä se, kuinka pieninäyttöistä tai energiapihiä laitetta itse käyttää. Mutta jokainen pyyntö hakupalveluihin, suoratoistoihin tai mihin tahansa jossa serveri toisessa päässä toteuttaa pyyntöä, kuluu sähköä, runsaasti sähköä.
      Tuon digitaalisuuden yllättäviä sähkönkulutuksiä ei myöskään osata ajatella. Esimerkiksi kotiin hankittu älyvalaistus kuluttaa huomattavasti enemmän sähköä kuin tavallinen on/off valaistus. Ja siihen vielä päälle se, että valaistusta ohjataan sähköä kuluttavilla apeilla.

    • Anonyymi

      Oleellista tuossa kerrannaiskulutuksessa on vielä laskelmaa miten paljon näkymätön ns.tuote aiheuttaa ilmaston lämpenemistä.
      Sekä kaikki nämä valtavat konehallit ympäri maailmaa.

    • Anonyymi

      Kylmältä tuo ilma vaikuttaa.Joku narraa,että ilmasto on lämmennyt.Josko ne konesalit jäähdyttääkin.Kohta on jääkausi uudelleen.Kaikki digi bitti toiminnot jäätyvät

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5851
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4585
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4352
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4131
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3735
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3255
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2443
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2339
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2079
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1209
    Aihe