Olis pari kysymystä taksiyrittäjille.
Te joilla on monta autoa ja renkiä niin mikä on renkien tuntimäärä päivässä noin?
He joilla on provisiopalkka niin mitä työtehtäviä siihen sisältyy ajojen lisäksi vai onko muihin työtehtäviin erillinen korvaus?
Onko auton pesu ulkoistettu vai joutuvatko rengit omalla ajallaan pesemään auton ilman erillistä korvausta?
Toivon asiallisia vastauksia ja kiitos niistä etukäteen.
Te joilla on monta autoa ja renkiä niin mikä on renkien tuntimäärä päivässä noin?
He joilla on provisiopalkka niin mitä työtehtäviä siihen sisältyy ajojen lisäksi vai onko muihin työtehtäviin erillinen korvaus?
Onko auton pesu ulkoistettu vai joutuvatko rengit omalla ajallaan pesemään auton ilman erillistä korvausta?
Toivon asiallisia vastauksia ja kiitos niistä etukäteen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kuljetusalalla noudatetaan jaksotyöaikoja. Meillä mennään kahden viikon jaksoissa eli työaika on kahdessa viikossa 80 tuntia. Voidaan tehdä myös kolmea viikkoa 120 tuntia. Kukaan ei aja enempää, muuten joutuisi maksamaan ylityökorvauksia. Samasta syystä sunnuntaisin autot seisovat tallilla, eikä kukaan saa ajaa. Ei taksinkuljettajan työssä ole muita töitä. Autot saa ajaa harjakoneesta läpi max kerran viikossa, kesällä kerran kuussa. Pakkasella ei ajeta pesuun, se jäädyttää tiivisteet rikki. Matot ja pölyt saa puhdistettua ajojen välissä, kun on aikaa, joten ei ole mitään muita töitä mistä maksettaisiin.
Olispa meilläkin noin. Meillä pomo kyykyttää työntekijöitään minkä ehtii ja kaikki pitäis ilmaiseksi tehdä koska provisiopalkkaan kuuluu kuulemma autojen täys siivous myös paskoilla välineillä, kylmässä hallissa jossa on autoja ja se pitää ensin tyhjentää niistä ettei likasta samalla niitä lastata lattia yms.
Ja mitä työaikoihin tulee niin ne vaihtelee jotain 9-15h välillä. Yrittänyt vaan miettiä että mistäköhän tähän saisi apua jos työpaikan vaihto ei ole tässä kohtaa mahdollinen.
Ai oikein saa ajaa harjakoneesta läpi, onpa ihanaa.
kaikkea paskaa sullekin syötetään. mminkälaisen provikan tulee siivouksesta, 40 % vettä, pesuainetta, lastaa vai?
En ihan ymmärtänyt mitä tarkoitit? Siis että onko mulla 40% provisiopalkkako?
Auton, ei itseään.
Pitää olla tyhmä, jos tekee työtä ilman palkkaa.
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#180647249
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
minä ajan ja olen aina ajanut yksin, enkä edes huolisi jotain valittavia ns kaikentietäviä kalustonpaskojia. ajan 5-6h päivässä ja se riittää kun ei osta ylihintasia mersuntaivolvon paskoja vaan ajaa esim citikalla kuten minä. jää aikaa raveissa käymiseen ymym
Kyllä se on taksiyrittäjän tehtävä pitää työkalut kunnossa ja puhtaana. Yrittäjä voi pestä autoja, eikä vain loisia työntekijöiden siivellä.
Meillä menee noin kahdesta kolmeen renkiä tunnissa.
Rehellisesti maksaa mitä pitää.
On todella väärin ja säälittävää niiden kohdalla ketkä ottaa oman leipänsä kuljettajan selkänahasta maksamalla huonoja palkkoja.
Tehdään vain tuntipalkalla ja pärjätään sillä. Isäntä sekä kuljettajat.
Kiho on aika hyvä työkalu auton puhelimessa, sillä merkataan työajat ja tekemiset.
Eihän tää kultakaivos ole mutta pärjää kun on tarkkaana.