Onko persuissa jotain vikaa?

Kova on vasureiden meteli kun persuja syytetään kaikesta. Mehän laitetaan suomea kuntoon, jotta se voisi tulla takaisin.
29213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Oli iltasanomissa julkistettu osittainen totuus halla-ahon menneisyydestäkin veikkaisin että joutuu puhemiehen hommat lopettaa sekä pressan vaali ehdokkuuden. sen verran radikaalisti on ollut koko ajan liikkeellä,vahvasti aatun miehiä

Äänestä
  • "Onko persuissa jotain vikaa?"

    Hölmöä kysyäkään tuollaista. Kyllä on vikaa.

    Äänestä

Olet ilmeisesti joku kansanedustajistamme, koska puhut me-muodossa. Silloin sinun minimissään on tiedettävä, että opposition tehtävä on kyseenalaistaa ja pitää meteliä. Ihan kuten muun muassa PS viime hallituskaudella.

Mutta sen sinä voisit selittää nyt ihan kerta kaikkiaan, että miten "te" sitä Suomea nyt laitatte kuntoon. Ei niinkään minulle, minä en "teitä" äänestänyt, vaan niille äänestäjillenne. Niille kun tuli niin monin tavoin lupailtua ihan muuta, kuin miten nyt tulee toimittua.

Äänestä
  • Ihan yksinkertainen logiikka. Meidän on ensiksi luotava kattava ja vahva osuus rikkaita maahamme. Hyvinvointia ja työpaikkoja syntyy sitä kautta myös sinne alaportaille. Työ on parasta sosiaaliturvaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Ihan yksinkertainen logiikka. Meidän on ensiksi luotava kattava ja vahva osuus rikkaita maahamme. Hyvinvointia ja työpaikkoja syntyy sitä kautta myös sinne alaportaille. Työ on parasta sosiaaliturvaa.

    No nyt ymmärrän, miksi hallituksen touhut ovat niin ristiriitaisia. Mitäpä muuta ne tällä logiikalla olisivatkaan. Katsotaan, ostavatko "teidän" äänestäjänne selityksen.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Ihan yksinkertainen logiikka. Meidän on ensiksi luotava kattava ja vahva osuus rikkaita maahamme. Hyvinvointia ja työpaikkoja syntyy sitä kautta myös sinne alaportaille. Työ on parasta sosiaaliturvaa.

    Persut Friedmanilaisia?

    Suuryritykset ovat sosialismin saarekkeita markkinataloudessa, niiden suuruus suojelee niitä kilpailulta asiakkaista ja työntekijöistä. Koska pääomasijoittajat hyötyvät, kun tuote- ja työmarkkinat ovat monopolisoituneita, EK ostaa tällaisia hallituksia vaaleiussa hintaan, mihin tahnsa.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Ihan yksinkertainen logiikka. Meidän on ensiksi luotava kattava ja vahva osuus rikkaita maahamme. Hyvinvointia ja työpaikkoja syntyy sitä kautta myös sinne alaportaille. Työ on parasta sosiaaliturvaa.

    Ne työpaikat, joita rikkaat synnyttävät, syntyvät ulkomaille.

    Äänestä

Onko kuntoon laittaminen sitä, että työttömyys ja konkurssit lisääntyvät. Velkaa otetaan ennätysmäärä ja valtion omaisuutta myydään 4 miljardilla. Orpo-Purran lopetettua "kuntoon laittamisen" valtion velka alkaa kakkosella.

Äänestä
  • Vasemmiston vaihtoehto on lisää velkaa ja edellisen vasemmistolaisen hallituksen jäljiltä nykyinen hallitus maksaa periytyvästä velasta pelkkiä korkoja noin 3000 miljoonaa euroa eli 3 miljardia euroa.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Vasemmiston vaihtoehto on lisää velkaa ja edellisen vasemmistolaisen hallituksen jäljiltä nykyinen hallitus maksaa periytyvästä velasta pelkkiä korkoja noin 3000 miljoonaa euroa eli 3 miljardia euroa.

    Viime hallituskaudella oppositiossa olleet porvaripuolueet kannattivat valtion lisävelanottoa ja kokoomus vaati jopa enemmän velanottoa valtiolle yritystukia varten.

    Äänestä

Täällähän te esittelette tietämättömyyttänne, ymmärtämättömyyttänne ja rasismianne.

Äänestä

"Mehän laitetaan suomea kuntoon"

Te kuvittelette laittavanne. Siitä on vielä pitkä matka kuntoon laittamiseen. Tällä hetkellähän olette lähinnä Kokoomuksen ja EKn bitch.

Äänestä
  • Persujen pyllistely Ek:lle ja kokoomukselle ei ole jäänyt äänestäjiltä huomaamatta.
    Kyllä jyystävät kakkoseen aivan surutta.

    Äänestä

Kaikkenne yrititte, jotta PS ei pääsisi hallitukseen, mutta... Yrittäkää nyt vain päästä sen yli jatkaa elämäänne, jos teillä on sellaista. Ei se asia siitä mihinkään muutu, vaikka kuinka revittelettele ja onanoitte :)

Äänestä
  • Mitä tuo "kaikkenne yrititte" ihan noin käytännössä tarkoittaa? Muutakin kuin sinun uhriutumistasi?

    Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Mitä tuo "kaikkenne yrititte" ihan noin käytännössä tarkoittaa? Muutakin kuin sinun uhriutumistasi?

    Siis väitätkö, että yrityksenne mukana oli minun uhriutumistani? Olet kumma heppu rajan takaa. Tuutko tallentaa mut? :D

    Äänestä

Se "vika" meissä on että olemme oman kansan edun puolella toisin kuin vihervassut jotka ovat globalisteja.

Äänestä
  • Globalismi ja oman kansan etu-ajattelu ovat toistensa kanssa.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Globalismi ja oman kansan etu-ajattelu ovat toistensa kanssa.

    Toistensa vastakohtia. Kännykkä kääntää hullun lailla.

    Äänestä

  • Voi pientä... Kyllä se Siperia sinutkin opettaa tajuamaan oikeaa elämää.

    Äänestä

  • Persut eivät edelleenkään ole kansa.

    Äänestä

  • Te olette Kokoomuksen vetämässä hallituksessa ja väitätte ettette ole globalisteja :D

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Toistensa vastakohtia. Kännykkä kääntää hullun lailla.

    Millainen maa Suomi olisi globaalissa maailmassa, jos se olisi globalismia vihaavien persujen käsissä?

    Äänestä

  • Minkä kansan? Ette ainakaan sivistyneen Suomen.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Toistensa vastakohtia. Kännykkä kääntää hullun lailla.

    Juuri tällaiset globalismi- neroleimaukset paljastavat persujen täydellisen epäpätevyyden.

    Äänestä

Te Persut tuhoatte Suomen talouden ja suomalaisen sopimusyhteiskunnan.
Tiedät kyllä millä typerillä päätöksillä olet sitä tekemässä, saatanan tunarit.

Äänestä
  • Kaikesta huolimatta edelleenkin ne ulkomaankaupan yritykset vaikkapa metsäteollisuus työntekijöineen tuottavat ne nettoveroeurot hyvinvointiyhteiskunnan käyttöön. Nettoveroeurot eivät edelleenkään tule kuin manna taivaasta jaettavaksi ympäri maapalloa.

    Äänestä

Lakihanke: Turvapaikan saisi Suomesta korkeintaan kolmeksi vuodeksi

Äänestä

8 miljardia etelän ratoihin jA 1,4miljardia pois Sotesta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kova on vasureiden meteli kun persuja syytetään kaikesta. Mehän laitetaan suomea kuntoon, jotta se voisi tulla takaisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu