Ei vaan jaksa

Anonyymi-ap

21v mies. Ollut nyt kohta 2 vuotta työttömänä, kelarahoilla elävä paska, äitee varmaan häpee silmänsä päästä kun tälläsen paskan maahan tekassu. Isän kuoleman jälkeen en ole löytänyt mitään motivaatiota mennä töihin, päivätpitkät löhöön kotona pelaten tietokoneella ja katson lätkää ja sitten illalla itken itseni uneen haluten tappaa itseni. Ylipainoakin on ja siitäki halunnut päästä eroon mutta saamaton ihmispaska olen enkä ole siinäkään onnistunut.
Yhen naisen kanssa tulin juttuun ja en ollut enään lähes yhtään masentunut hänen ansiostaan, mutta ihan yhtäkkiä tekas maton alta ja esti kaikkialla ja eikös siitä sit kahta kauheempi masennus iski päälle.
Kavereita on parisen kappaletta mutta niitten kanssa harvemmin voin olla kun he käyvät töissä ja toinen asuu ulkomailla. Pilven polttamisella saanut paremman fiiliksen itselle mutta ei sillä loputtomiin voi elellä ja maksaakin maltaita.

Onko neuvoa antaa?

6

509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lisäten tähän että mihinkään en ole soittamassa, nauravat varmaan paskatki pihalle jos tämän menen kertomaan jollekki.

    • Anonyymi

      Ei syytä häpeään. Poliitikoissakin joita pidetään sentään maan suolana, paljon ihmisiä jotka eläissään oikeita töitä tehneet.

    • Anonyymi

      Älä vähätele itseäsi.Äitisi ei sinua häpeä.Kaikki on sinun omassa pässäsi.Moni ikäisesi ,nuormpi ja vanhempikin ihminen on samassa tilantessa.Yksin sinun ei tarvitse olla.Mene netti Punasen Ristin siuille.Siellä on kenekään ei tarvitse olla yksin linkki.Järkävät ilaseksi sinulle ystävän.Tai jos kanttia menen heidän kursille joss ryhdyt ystäväksi yksinäiselle.Antaa sisältöä elämääsi ja uusia ihmisä.Sama toimnta on kirkolla, Sinne soitamaan. Lisäksi on asukastalot ,ihan kivoja ihmisä siellä.Kuin jos kerostalo asut talotoimikunaat.Mukaan vaan rohkeasti. Jos mieli massa Menen netti Helsinki mission sivut.Asuit missä päin suomea tahansa.On numeroita johon voit nimettömänä soitaa 24h/ 7 päivä.On Chatt.Sieläkin olla nimetömänä. Semppiä. Ai niin diakonisalaitos sivut mene sen sivuille.Löydät sivusto ilmasta toimintaa kun selaat sivustoa netti ja otsikoita.

    • Anonyymi

      Mites se olis jokin opiskelu vaikka nettikurssi.Ulos kannattaa raahautua päivittäin edes hetkeksi.Yksi idea olis ottaa lemmikki esim.koira joka vaatisi päivittäin lenkkejä ja olis hyvä ystävä. Sun pitää saada itsesi ensin kuntoon niin henkisestikin niin voi sitä seurustelua sitten ajatella.Surra saa ja pitää mutta joskus on niistettävä nenänsä ja mietittävä miten menen eteenpäin.Isäsikään ei halua että jäät tuleen makaamaan ja suremaan,susta on vaikka mihin.Samoin äiteesi haluaa että voit hyvin,ei siis missään nimessä häpeä sinua.

    • Hei,

      Vastaan vielä minäkin, vaikka saitkin jo hyviä vastauksia. On olemassa monia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi halutessaan saada tukea ja vinkkejä myös muuhun avun hakemiseen.

      - Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Ryhmäkeskusteluihin ja ryhmächatteihin osallistuminen voi myös lievittää yksinäisyyttä.

      Joka viikko ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - Valtakunnallinen kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää 24/7 numerossa 09 2525 0111.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Anonyymi

      Ehkä sinun ei tarvitse nyt ensi hädässä rientää töitä tekemään vaan saada elämäsi järjestykseen. Voisit aloittaa miettimällä miten sen konkreettisesti tekisit ja lähteä toteuttamaan sitä pienin askelin. Se on matka, ei päämäärä. Joskus extrana voi tulla se kun motivaatio ja itsetunto matkan aikana on kasvanut, että on valmis töihin menoon, joka sitten lopulta olisi se päämäärä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      41
      3153
    2. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      70
      2509
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      60
      2329
    4. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      94
      2184
    5. Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä

      Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi
      Kaste
      41
      1954
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      66
      1595
    7. Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla

      Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise
      Maailman menoa
      129
      1547
    8. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      170
      1495
    9. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      89
      1475
    10. Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä

      Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun
      Kaste
      378
      1435
    Aihe