Taloustilanne heikennyt ja renkaat kallistuneet rajusti. Kannattaa myös harkita mainitsemaani rälläkkäsyventämistä ajokilometrien lisäämiseksi.
6 mm hiomalaikka menee mukavasti pitkttäisuraan. lyhyissä poikittaisissa on vähän enempi työtä.
LingLongissa sujui hyvin, savua tuppaa tulemaan kyllä nenään. No pain no gain.
6 mm hiomalaikka menee mukavasti pitkttäisuraan. lyhyissä poikittaisissa on vähän enempi työtä.
LingLongissa sujui hyvin, savua tuppaa tulemaan kyllä nenään. No pain no gain.
Vastaukset 23
Vanhimmat
3 talvea oon ajellut urajyrsityillä eli itse syvennetyillä renkailla ja hyvin on toimineet.
nyt kun kaikki hinnat on nousseet niin vastaavasti minäkin "säästän" kaksinverroin.
esim nyt näissä renkaissa, sairaslomia puolet on nyt enemmän yms
Mukava kuulla, kyllä se osaavalta on ihan asiallista touhua...käden taito karttuu.
auton öljyilläkin onmenty 10 tkm sijaan 20 tkm ja öljynsuodatin joka toinen kerta vaihtoon.
vessaa vedetään joka toinenkerta ja pesulla käyntejä puolitetaan.
en syö ravintiloissa ikinä enkä juo kaupan viinaakaan, omia viinejä ja oluita.
esim esim 50 litran viiniastian hinnaksi tulee n.15 euroa jos kerran kuukaudessa tuon tekee.
olutta voi tehdä tuon astian 10 euroon/kk.
ja sitten kun ottaa juomaa niin säästyy autoilukin.
lamassa autot vaihdetaan, halvenpaan autoon joiden hinta nousee,
homekämppien hinta on jo nollissa....ja arvo ei tosiaan nouse mutta kulut nousee joka vuosi.
autohan kannattaa laittaa seisontaan kuten minäkin tein ja tehdä juomat itse .
esim monesti ihmiset luulee että syöminen olisi pakko päivittäin, mutta joskus laskeskelin että jos syö jokatoinen päivä niin säästyy yli 10 ooo euroa vuodessa pelkästään pienellä alotteella, juoda toki päivittäin täytyy.
limuviiniä itsekkin teen "naapurin omenapuista" sekä appelsiinista "aurinkojuomaa" kohtuu halvalla, esim 2x25 litran astiaa juomaa tulee todella halvemmaksi kuin kaupan alahyllyn viinitkin ja voltteja omatekoisessa tuplamäärä.
Renkaat ovat halpoja. Eihän noita tarvitse edes joka vuosi uusia ostaa.
ei tarvitsekkaan ostaa jokavuosi kun kymmenen vuotta vanhan renkaan syventää niin jatkaa puolella renkaan ikää.
Näin on tehty meidän perheessä jo 5 vuotta..
tuo ns aurinkojuo eli sunnydrink on helppo tehdä kun käyttää vain pakkasessa mehut ja siirtää isoihin sammioihin käymään ilman hiivaa, itse tehostan tuota hiukan turbohiivalla jolla saa hiilihappoa janojuomaan.
halvoissa on muovia juokossa, niin säästän menoja jossain muusta,
muovihan sen kestävän renkaan tekee.
jos muovia on myös pinnassa, perään ajo tilanteet kasvaa,
Uusi rengassarja ei montaa satasta maksa. Pelkkiä hilusia. Ihan sama vaikka ostaisi joka kuukausi uudet kumit.
jos ajaa lähes tyhjällä tankilla viinakauppaan ja takaisin niin säästää vuodessa tankillisen polttonestettä kun vastaavasti kuljettaisi ylimääräistä 60 litraa löpöä aina painolastina, no viinakaupasta tulee kyllä muuan litra mukaan mutta vain toiseen suuntaan.
hyvä vinkki muuten,täytyy kokeilla.
ajatko urajyrsityillä renkailla?
tietenkin!
Pinnoitetut renkaat kestää paremmin urajyrsintää ja kovempia nopeuksia.
meidän suvussa ukki osti ainoastaan uudet renkaat angliaan, nyt ne kumet on menossa jo kolmannessa polvessa fiestan alla
hyvä vinkki tuo, ei kannata rengas jobbareita elätellä turhaan.
Täytyy myöntää ettei tuollainen pelletouhu ole tullut mieleenkään.
Säästötoimet tekevät keksiliääksi kun on pakko säästää. Turvallisuus ei ole ensimmäisenä mielessä kun jostakin on tingittävä. Saa nähdä kuinka onnettomuustilastoissa näkyy säästämiset. Paljon muutakin haittaa pakkonuukailu aiheuttaa. (Epäterveellinen halpa ruoka sitten joskus. Apteekista en osta enää mitään, en varalta särkylääkettä, en desinfiointiainettakaan. Vaatteita enkä kenkiäkään aio ostaa vaikka aihetta olisi. Korjaan jos osaan ja voin. Bussilla matkustamista ei tapahdu enää. Lehtitilaus loppui jo koronatoitotusten aikana, syy oli oikeastaan siinä silloin. Suihku ja vessanveto minimissään. Hajonneet laitteet eivät saa seuraajaa, eivät korjaajaa jne.)
Ei olisi arvannut vielä pari vuotta sitten jolloin vielä mielelläni tuin yrittäjiä asioimalla eri paikoissa kuinka tulee käymään. Nyt se on loppu. Ei enää erikoisliikkeitä ei kahviloita ei maksullisia tapahtumiakaan.
Kuinka tästä maasta onkin tullut tällainen riistovaltio? Keinotellut sähkölaskut tämän kiskonnan aloittivat ja nyt kaikkien hintojen hirveä nousu. Usein toteankin asioidessa (vain silloin kun on pakko) että pitäkööt kauppiaat paskansa. Paljon on asioita joita en enää edes tarvitse.