YHDYSVALTAIN puolustusministeriön alainen, asekaupoista vastaava DSCA-virasto kertoi maanantaina hyväksyvänsä uunituoreiden, ilmatorjuntaa vastaan suunniteltujen ohjusten myymisen Suomeen.
Suomea koskevassa mahdollisessa kaupassa on kyse enintään 150 tutkaan hakeutuvasta ohjuksesta, jonka koko nimi on AGM-88G Advanced Anti-Radiation Guided Missile-Extended Range (AARGM-ER). Kauppaan kuuluu myös harjoitusohjuksia, ohjusten säilytykseen tarkoitettuja säiliöitä, koulutusta, tukikalustoa sekä varaosia.
Yllä olevalla videolla nähdään F-35A-hävittäjän laskeutuminen ensimmäistä kertaa suomalaiseen maantietukikohtaan.
Mahdollisen kaupan hinnaksi on arvioitu 500 miljoonaa dollaria eli noin 467 miljoonaa euroa.
AARGM-ohjuksia käytetään vihollisen maassa sijaitsevan ilmatorjuntakaluston tuhoamiseen ilmasta käsin. Ohjuksia voivat käyttää sekä Suomen nykyiset F/A-18 Hornet -hävittäjät että uudet F-35A Lightning II -hävittäjät. Ohjuksesta on tehty kooltaan aiempaa pienempi, jotta se mahtuisi F-35A:n sisäänrakennettuihin asekuiluihin eli eräänlaisiin ”matkatavarasäilöihin”.
KYSEISET ohjukset on kehitetty alun perin jo 1980-luvun alussa, mutta Suomen havittelema versio on aivan uunituore. Ohjusta kehittävä Northrop Grumman teki sillä testiammuntoja Kaliforniassa sijaitsevalla Point Mugun ampuma-alueella vielä toukokuussa 2023. Uudessa versiossa on muun muassa aiempaan versioon verrattuna jopa kaksi kertaa aiempaa pidempi, 300 kilometrin kantomatka. Yhdysvaltain laivaston on tarkoitus saada ohjus täyteen palveluskäyttöön vuonna 2024.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009943397.html
Suomi saa uuden hävittäjäaseen USA:sta
17
363
Vastaukset 17
- Anonyymi
Sotilaallinen maanpuolustus tarvitsee aseita ja niiden käyttäjiä. Tässä on yksi sellainen ase.
Kauppa tietysti vahvistaa samalla koko puolustusliitto NATOa. - Anonyymi
Siksi pimeä työ onkin ok.
- Anonyymi
Suomi saatiin höpläytettyä ostamaan F-35 hävittäjämalli USA:sta.
Se on osoittautunut sovittua kalliimmaksi ja heikkolaatuiseksi romuksi.
Hinta on kohonnut taloudenkaaoksen seurauksena jo vähinntäin 1,75 kertaiseksi, eli 17-18 miljardin hintaluokkaan ja sama suunta jatkuu. - Anonyymi
Australia haukkui F-35:n katastrofiksi. Samoin Puola on pettynyt F-35:n suorituskykyyn ja etsii epätoivoisesti toimivaa häsvittäjä mallia tuon F-35:n korvaajaksi.
- Anonyymi
PJASKAPUHETTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Yx puolivillainen, juopporetku, "ilmailujournalisti" esitti oman mielipiteensä, JOKA EI VARMUUDELLA heijastele RAAF:n mielipiteitä.
Eikä palstan rääpälerun**uJONNEN kompetenssi riitä ALKUUNKAAN käsittämään, noin kompleksisia asioita, kuin 5. sukupolven VAIKEASTI HAVAITTAVA hävittäjäkone.
Pitäydy, pikku rääpälerun**uJONNE vaan sen -74 Jupivieteris, kaasuttimen kohon D-mitan muistamisessa. Sillä saat sitä RESPEKTIÄ, siellä Peräkylän takamaiden maitolaiturilla.
- Anonyymi
Hieno homma. Kunnon aseilla pysyy itäraja paikoillaan.
Tiltun ulina kuuluu Venäjältä saakka.- Anonyymi
Ja SAADAAN vielä ilmaiseksi, kuten uutisissa isosti mainitaan.
- Anonyymi
Näin Suomea kusetetaan:
Suomi SAA OSTAA uuden HELEVETIN kalliit ja epäluotettavat hävittäjäaseet USA:sta- Anonyymi
Ehei, uutissahan nimenomaan sanotaan isoilla kirjaimilla otsikoissa, että Suomi SAA nuo aseet. Tulevat siis pyytämättä ja ilmaiseksi. EIhän Suomella olisi varaakaan ostaa moisia. Kuka on edes pyytänyt sellaisia ostaa, ei kukaan?
- Anonyymi
Ihan ilmatteeksiko Suomi nuo aseet saa. Onpa hienoa! Hyvä, että Suomikin saa ilmatteeksi jotain, eikä pelkästään Ukraina. Vai olikos se niin, että Ukrainakin ostaa noita jenkeistä velaksi? Eikai sentään.....?
- Anonyymi
No ainakin Iltalehti ja Iltasanomat nimenomaan toitottaa, että Suomi SAA nuo aseet. Tarkoittaa siis, että ilmatteeksi. Niistä ei tarvi suomalaisten maksaa pennin pyörylää noiden lehtitoimittajien mukaan.
- Anonyymi
Sosialismissa kasvanut tiltu on mennyt sekaisin markkinataloudessa.
Venäjällä kaalikombinaatti tarjosi teen ja perunan kaalin kera ruuaksi joka päivä korvaukseksi työstä ja nyt Suomessa tiltu on sekaisin..... - Anonyymi
Puola on erittäin tyytyväinen F-35 koneisiin joten tiltu voisi laittaa meille linkin jossa kerrotaan jotain muuta.
- Anonyymi
YHDYSVALTAIN puolustusministeriön alainen, asekaupoista vastaava DSCA-virasto kertoi maanantaina hyväksyvänsä uunituoreiden, ilmatorjuntaa vastaan suunniteltujen ohjusten myymisen Suomeen.
Tiltut eivät näköjään ymmärrä liian monimutkaisia lauseita.
Onko sulla lippuja myyrä? - Anonyymi
Riittääkö tuon rahoittamiseen suunnitellut asumistuen leikkaukset ja se että vanhusten hoitajamäärää ei lisätä vai pitääkö nyt löytää uusia säästöjä 500 miljoonan euron edestä?
- Anonyymi
Ja taas menee sumalaisten veronmaksajien rahat USAn kankkulan kaivoon. Natonhan piti antaa turvan, nyt suomi ostaa aseita hullun lailla. Eikö se luotakkaan Natoon?
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241355
Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1411229Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain771193Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2391133Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,571016- 63901
- 83861
- 65677
Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S34667Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?
Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-2024492513637- 39575
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14550- 32539
- 33534
Jälleen näin nainen unta sinusta
Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t28529- 65508
- 29479
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari39475- 51461
- 24437