Miksi NL-Venäjä hyökkäsi Suomeen 1939 ???
Anonyymi-ap
51347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Ne varmaan pelkäsivät Simo Häyhää ja Mannerheimiä !
Miksi Suomi hyökkäsi useita kertoja Neuvostoliittoon 1918-1921 välisenä aikana ja yhdessä Englannin kanssa jopa Koiviston saarelta pommitti Leningradin aluetta.
Ei ihme jos Neuvostoliitto haki turva aluetta Viipurin ja Leningraadin väliin, kun Suomen uutta hyökkäystä pelkäsi.
Ns. Aunuksen retket eivät olleet Suomen hallituksen järjestämiä.
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18070030j
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Aikoi tehdä saman kuin teki Baltian maille eli vallata osavaltioksi. Eri mieltä olevat henkilöt olisi viety Siperiaan jäätymään muiden tavoin. Historian dokumenteista asia selviää lukemalla, koska tuolloin eläneitä suomalaisia on enään hyvin vähän kertomassa tuosta ajasta.
Halusivat saada merirajat. Torniosta kun olisi jäämerelle vetänyt sellaisen rautaesiripun, että siitäpä ei olisi sopulikaan kulkenut. Myöskin koska tämä oli toistasataa vuotta kuulunut Venäjälle. Venäjällä on myös edelleen sammumaton maannälkä.
Kuka siellä Mainilassa pyssytteli?
Se oli se Helsingin Sanomien Erkko kun vei Suomen miehet talvisotaan kuolemaan.
Tuo on totta joka sana
Mainilassa moskovalaisten lähetit....
Miksi pazcaciccareet&swedupellet&kepulit vapaaehtoisine rååtsalaisineen ja sakemanneineen tekivät kansanmurhan täällä 1918?
Myös swedupellelauman tänne tuoma sakemanni ev. lut kirkko oli tässä täysillä mukana.
No ne esti teidän sekajätteen tulon tänne.. tehän ette ole edes Euroopalaisia ja kuulu Eurooppaan vaan mongolien ja venäläisten sekajätteen tulosta vuosisatojen ajan
Reppanoita ne on.
Erkon jääräpäisyys aiheutti sodan mutta mikä oli erkon motiivi...
Mikä sun motiivi on vääristelyllesi.
Talvisota = Erkon sota?
Runsaan kolmen viikon päästä, sisäministeriön suosituksesta, nostamme liput salkoon Talvisodan päättymisen 80-vuotispäivänä. Paasikivi päiväkirjamerkinnöissään käytti Talvisodasta termiä ”Erkon sota”. Tällä hän viittasi ulkoministeri Eljas Erkkoon, joka johdonmukaisesti kieltäytyi kaikista Neuvostoliiton ennen sotaa ehdottamista aluevaihdoista. Paasikiven käyttämä määritelmä sisältää mielestäni implisiittisesti ajatuksen, että myöntymällä aluevaihdoksiin, joita sekä Paasikivi että Mannerheim puolsivat, Suomi olisi voinut välttää Talvisodan. Koko ajatuksella Talvisodan välttämisen mahdollisuudesta on ainakin oman lukemani perusteella pohdiskeltu harvinaisen vähän.
Erkkoa voi hyvällä syyllä pitää poliittisena idioottina. Hänen perustelunsa kieltäytyä aluevaihdoksista oli, että ei Neuvostoliitto Suomeen hyökkää. Viimeisen kerran hän näin väitti vissiin päivää ennen kuin Neuvostoliiton pommikoneet ilmestyivät Helsingin ylle. Vastakohtana Mannerheim, joka jo 30-luvun puolivälissä oli täysin varma, että Saksa ja Neuvostoliitto joutuvat lähivuosina sotaan ja Suomi tulee tähän sotketuksi. Niinpä hän vuosia painosti hallitusta lisäämään puolustusmäärärahoja. Vastoin kansakunnan muistia, määrärahat olivatkin vuosia isot, jopa 20% valtion budjetista.
Mutta siis kysymys, olisiko Suomi voinut välttää Talvisodan aluevaihdoksilla? Ihan amatöörinäkökulmasta väitän että Molotov-Ribbentrop sopimus sinetöi Suomen kohtalon ja Talvisota oli väistämätön.
Kreml on aina halunnut vain pahaa naapureilleen.
CCCP tuli 1939 pyydettäessä auttamaan Suomen työväenluokkaa, joka eli kapitalistien ikeen alla orjuutettuna.Suomessa moni odotti CCCP:n työläisten tulevan auttamaan, kuten 22 vuotta aiemmin Venäjän työväenluokka oli auttanut SDP:n sotilaallista siipeä.
Terijoelle SDP:n entisen puheenjohtajan johdolla perustettiin Suomeen uusi hallitus, jonka kanssa CCCP teki heti yya- sopimuksen tyyppisen sopimuksen.
SAFKA eli Suomen antifasistinen toimikunta on todistanut, että Venäjä/CCCP ei ole koskaan hyökännyt Suomeen en vaan Suomen suurpääoma on aina ollut hyökkääjä. Helsingin yliopiston dosentti ja Krimin vaalien virallinen vaalivalvoja vuodesta 2014 J.Bäckman haastatteli SAFKA:n edustajaa.
Suomen taantumuspiirit nujersivat SDP:n vapaustaistelun 1918 ja samat piirit estivät myös SDP:n entisen puheenjohtajan perustaman rauhanhallituksen toiminnan 1939.
Ei enää tätä putinistien propagandaa, hei, tuo on niin noloa kaikille.
Putin on naZi.
Aloittajalle: Kyllä helvetissä!
NL valmistautui sotaan Saksaa vastaan. Piti sulkea Suomenlahti Viron ja Suomen rannikkojen puolilta.
Suomi ei suostunut Suomenlahden saarten vaihtoon.
Sota auttoi asiassa, NL sai tukikohdan Hangosta.
Terijoen "hallitus" oli perustettu jo kauan ennen mitään neuvottelujen alkuakaan kaikki neuvottelut oli vain Stalinin teattteria
Länsimaisten historioitsijoiden mukaan Stalin haki Suomen kanssa vakavissaan neuvotteluratkaisua.
Kuuntele esim. YLE Areenasta Talvisota-sarjaa audiopuolelta.
Niin tai lue Stalinin elämänkerrasta. Simon Sebach Montefiore, brittiläinen historiankirjoittaja.
Googleen salattu talvisodan historia
Paljon on meille valehdeltu asioista.
Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen vuonna 1939 syistä, jotka liittyvät historiallisiin, poliittisiin ja geopoliittisiin tekijöihin. Tässä on joitain keskeisiä syitä, jotka on mainittu historiallisessa ja akateemisessa kirjallisuudessa:
Turvallisuuspoliittiset syyt: Neuvostoliitto näki Suomen potentiaalisena uhanalaisena alueena, koska se sijaitsi lähellä Leningradia (nykyinen Pietari) ja Itämeren suuta. Neuvostoliitto pyrki laajentamaan vaikutuspiiriään ja halusi turvata Leningradin puolustuksen. Neuvostoliitto halusi myös luoda niin sanotun "turvavyöhykkeen" Leningradin ympärille.
Geopoliittiset syyt: Neuvostoliitto halusi saada hallintaansa strategisesti tärkeitä alueita Suomen pohjoisessa, kuten Petsamon nikkelikaivokset ja Murmanskin satama. Näiden alueiden avulla Neuvostoliitto pystyi vahvistamaan omaa talouttaan ja sotilaallista asemaansa.
Ideologiset syyt: Neuvostoliiton kommunistinen johto halusi levittää kommunismia ja vahvistaa omaa vaikutusvaltaansa. Neuvostoliitto näki Suomen porvarillisen hallinnon ja demokraattisen järjestelmän uhkana omalle ideologialleen.
On tärkeää huomata, että nämä syyt eivät oikeuta NL-Venäjän hyökkäystä Suomeen. Hyökkäys oli kansainvälisen lain vastainen ja aiheutti suurta kärsimystä suomalaisille. Hyökkäys johti Talvisotaan, joka kesti vuoden 1939 lopulta 1940 kevääseen asti. Suomi puolustautui rohkeasti ja Talvisota on edelleen tärkeä osa Suomen historiaa ja kansallista identiteettiä.
Ikävä on todeta et, sitä samaa henkeä on yhä itänaapurissa, mikään ei ole muuttunut vaikka aikaa on kulunut yli 80v.
Siinä vähän salatumpia asioita talvisodasta.
https://kannustamo.net/2021/04/16/3923/
https://www.tampereensanomat.fi/uutiset.html?219225
https://web.archive.org/web/20071022084113/http://www.prokarelia.net/fi/?x=artikkeli&article_id=662&author=10
Geopolitiikka on ajatonta.
NL Venäjän UKRAINALSISRYCCÄÄ kaatui paljon.
stalin halusi korjata "lenin virheen" ja palauttaa Suomen🇫🇮 venäläisille. stalin katsoi, että Suomi🇫🇮 oli onnistunut itsenäistymään saksalaisten avulla, bolsevikkivallan heikkouden aikana.
Aivan - Lenin piti itsestään selvyytenä, että 1917 Suomi eroaa "yhdistyäkseen uudelleen", siis oletti punaisten saavan voiton Suomessa ja anovan taasen liittymistä federaatioon.
Saattoi Lenin toivoa niinkin.
MIKSI HYÖKKÄSI KYMMENIIN MUIHIN VALTIOIHIN, JOTKA ONNISTUI LIITTÄMÄÄN VENÄJÄÄN JA NEUVOSTOLIITTOO.
Mihin muihin? Eihän Venäjään liitetty mitään, oma itsenäinen osavaltio. Neuvostoliitto oli liittovaltio, kuten nyt on EU:kin.
Missä Luoma? Nyt tarvittaisiin kirkasotsaista Venäjän imperialismin ja nykynatsismin puolustajaa!
Vuosi 1941, Maidan, Krimin valtauksen oikeutus, Uusi maailmanjärjestys, Usan pahuus Vietnamissa, Venäjän oikeudenmukaisuus, jne!
Eikö Wikipedia tiennyt. Leningradin kaupunki oli tykinkantaman päässä Suomen rajasta. NL esitti, että siirretään rajaa Laatokan Karjalassa kauemmas ja Vienan Karjalasta Suomi saa korvaavan alueen. Se ei sopinut Suomen päättäjille. Paasikivi lähetettiin neuvottelemaan Moskovaan, ilman mitään valtuuksia sovitella asiaa. Neuvottelu ei tuottanut tuloksia ja NL päätti ottaa alueet sotimalla. Näin meille kerrottiin kansakoulussa 50 luvulla. "Ei tuumaakaan periksi", oli motto.
Mutta miksi noita rajoja piti loitontaa Leningradista...ei kai Suomi ryhdy hyökkimään Neuvostoliiittoon yksin ainakaan.
pappani kertoi että tuolla karjalan takana aunuksessa,sen niminen paikka oli ollut hyökkäustilanne ja se venäläisten joukko oli joutunut antautumaan, nyt tulee sitten uutinen: se ryhmän johtaja eli sen porukan pomo mikä lie arvoltaan oli ollut NAINEN ja kun se jäi kiinni suomalaisille niin otti kranun ja laittoi mahaansa ja meni kippuralle ja sitten PUM!!!! se ei halunnut jäädä kiinni.
Neuvostoliitto halusi silloin miehittää Suomen samoin kuin Venäjä nyt Ukrainan.
Onneksi meillä oli Mannerheim, joka esti punakapinan aiemmin ja johti silti suomalaiset talvisodassa yhtenäisenä joukkona puolustamaan Suomea.
Mannerheim vaati Suomen hallitusta syksyllä 1939 tekemään jonkinlaisen kompromissin aluevaihdoissa.
Mannerheim ymmärsi, että sotaan valmistautumaton Suomi menettää sodassa paljon enemmän eikä saa mitään tilalle.
Mannerheim ymmärsi kaiken silloisen Neuvostoliiton potentiaalista, olihan siellä kenraaliluutnanttina. Kylmä talvi ja lopulta Saksan lennoston apu piti Suomen itsenäisenä. Mannerheimia silti saamme kiittää siitä, että asumme Suomessa vaikka punaiset olisivatkin halunneet meidän liittyvän Neuvostoliittoon. Suuria uhrauksia tehtiin isänmaan puolesta, isoisänikin oli eturintamalla ja kaatui Suomen puolesta.
> Talvisota = Erkon sota?
Jos noin oli, niin nyt jälkikäteen ei enää haittaa. Suomi voitti sekä Talvisodan että Jatkosodan, ja sai jatkaa porskuttaa itsenäisenä läntisenä demokratiana.
Paljon pahemmin kävi "voittajavaltioihin" lukeutuneen Venäjän kansakunnan.
Niin, mitähän kohtalon ivaa sekin on, että Saksan kukistanut NL oli lähinnä takapajuinen eikä Venäjäkään ole pystynyt luomaan kilpailukykyisiä vientiteollisuuden aloja, kaupittelee luonnonvarojaan.
Demokratia on näennäinen eikä yksilöllä ole lainsuojaa.
Demokratia on näennäinen myös länsimaissa.
Emme elä aidossa demokratiassa vaan puolueiden oligarkiassa.
Kannattaisi lukea historiaa, ei tarvii täällä kysellä.....
Historiakaan ei kaikea totuuta kerro, olisivat hävitäneen suomalaisit eri rintamilla
KOSKA VENÄJÄ ON IKUIN SODANKÄVIJÄ
Politrukit ois sitten takaapäin vielä suolanneet jos ei eteneminen kiinostanut tuleen mennä.
"BRITANNIAN KÄSKYSTÄ"!!!
Vastaus aloittajan kysymykseen: HALUSI ja haluaa edelleen!
No niin, lapsukaiset. Muistakaa nyt kuitenkin Suomen maantieteellinen asema suhteessa Neuvostoliittoon. Stalin pelkäsi Suomen liittoutuvan Saksan kanssa ja suostuvan käyttää alueitaan hyökkäysalustana Neuvostoliittoa vastaan.
Siksi Stalin halusi saada hallintaansa Suomenlahden saaret, jotta voisi estää hyökkäykset meritse Leningradia vastaan.
Suomi ei suostunut neuvotteluissa tähän, vaikka Mannerhein olikin suostuvainen saarten luovutuksiin.
Asia ratkaistiin talvisodassa.
Kuinka hyvin Stalin osasikin ennustaa tulevia tapahtumia. Suomi liittoutui Saksan kanssa ja nämä hyökkäsivät Neuvostoliittoa vastaan myöhemmin.