Suomen kaunein kotiko?

Anonyymi-ap

Jälleen kerran jäin ihmettelemään millainen perhe elää sairaalamaisessa, steriilissä, hajuttomassa, värittömässä kodissa. Mikä saa ihmisen valitsemaan värikirjosta valkoisen ja vielä valkoisemman.

Mitä se kertoo, että pöydälle on puolihuolimattomasti unohtunut sisustuskirja, jota valaisee tylsääkin tylsempi lokkivalaisin. Miksi kaikki huonekalut huutavat että hei, meillä on rahaa, mutta mistä löytyisi edes yksi persoonallinen huonekalu, jota ei löydä jokaisen samoin ajattelevan olohuoneesta.

Kun asunnosta on kaikki elämään viittaava riisuttu, katsoja ilahtuu jo siitäkin, että vessapaperilullan liian pitkäksi jäänyt häntä rikkoo täydellisyyden. Ehkä se oli tarkoituskin.

2

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sisustuslehdissäkin näkee välillä tällaisia "kliinisiä" koteja. Niistä kaikki elämän jäljet in siivottu pois. Ja tuollaisia kliinisiä koteja on myös joillain sellaisilla, joilla on lapsia ja/tai lemmikkejä. Joskus ihmettelen, että miksi on hankittu valkoinen sohva, jos on vaikka pieniä lapsia ja/tai koira, josta lähtee karvaa. Toki sohvan päällys voi olla irrotettava ja pestävä ja sohvalla voi käyttää suojana jotain vilttiä, mutta olen nähnyt sellaistakin joissain lehdissä/Youtubessa/sisustusblogissa, että sohva on valkoistakin valkoisempi ja muutenkin sisustuksessa aika paljon sellaista, että harmittaisi, jos lapsi tai vaikka koira rikkoisi jotain.

      Tosin designhuonekalut kestävät aikaa ja ovat yleensä laadukkaita, että osa huonekaluista tai kodin pienistä esineistä(esim. pöytälamppu) voi olla designiä, jos on varaa hankkia sellaista, mutta en tykkää siitä, että kaikki huutaa sitä, että on varaa ostaa ja että koti muistuttaa enemmän jotain modernin taiteen museota kuin varsinaista kotia.

    • Uutta ja vanhaa voi yhdistellä, itselläkin on (esim. lipasto 1950-luvulta) ja kuten sanoin, niin pienet designesineet eivät haittaa tai joku yksittäinen huonekalu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      22
      4024
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      31
      3457
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3274
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      9
      3265
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2889
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      23
      2641
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2340
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2215
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2155
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1747
    Aihe