Tämä näennäisen itsestäänselvä otsikko ei tunnu olevan selvä "eräille". Kieliaktiivi on taas postannut palstalle otsikoita, joissa kysyy mm.: "Mikä maa estää englannin opinnot?" ym. yhtä omituista.
Kun valtiovalta meillä suosittaa (lue: SUOSITTAA) muun kuin englannin valitsemista 1. kieleksi, jotta kielivaranto voi kasvaa, niin kieliaktiivi tulkitsee tämän siten, että englanti halutaan kieltää tai poistaa.
Tunteeko joku jonkun alle 65-vuotiaan, joka EI olisi lukenut tässä maassa englantia ja useimmiten pitkänä (ja useimmiten myös pakollisena) kielenä?
Onko jollakulla sellainen käsitys, että Suomessa ei osattaisi hyvin englantia (mutta muissa maissa kyllä)?
Kun valtiovalta meillä suosittaa (lue: SUOSITTAA) muun kuin englannin valitsemista 1. kieleksi, jotta kielivaranto voi kasvaa, niin kieliaktiivi tulkitsee tämän siten, että englanti halutaan kieltää tai poistaa.
Tunteeko joku jonkun alle 65-vuotiaan, joka EI olisi lukenut tässä maassa englantia ja useimmiten pitkänä (ja useimmiten myös pakollisena) kielenä?
Onko jollakulla sellainen käsitys, että Suomessa ei osattaisi hyvin englantia (mutta muissa maissa kyllä)?
Vastaukset 94
Vanhimmat
Kukaan ei vaadi Suomessa pakkoenglantia paitsi aktiivi.
Kieliaktiivi taitaa sitäkin vaatia vain siksi, että kukaan ei vaan valitsisi ruotsia a1-kieleksi... että aina on koira haudattuna!
Kieliaktiville ovat ongelmana erityisesti muiden kieliopinnot, vaikka hän itse saa lukea englantia 12 vuotta. Miksi näin?
Läpinäkyvää touhua...
Klart det.
Men i den frågan är de mycket aktiva.
Det är tanken bakom.
Inga andra.
Aktiva är alla över 60 år ?
Kieroa peliä.
Iäkkäitä ovat.
Haluaa Suomesta yksikielisen (englanti).
Hur täcks de bara ?
Det måste de vara om de aldrig har studerat engelska.
Det är största önskan.
Enda möjligheten.
Det jobbas det hela tiden för.
Näin tekee !
Antagligen.
Enda möjligheten för aktiva att leva ett lyckligt liv.
Aktiva stora projekt.
Det är slutmålet för dem.
Det vet nog alla.
Därför måste man ha överseende med dem.
De kräver desto mera.
Det är klart det.
Det är syftet.
Det är hur tydligt som helst-
Det är det srora projektet.
Snarare över 70 år.
Det är nog för mycket begärt.
Alla yngre har studerat engelska.
Det är nog svårt.
Över 70 skulle jag säga.
Troligen.
Det är dom säkert.
Minst 60 år.
seniorer är dom
Äldre personer.
Men med det kravet är aktiva mycket aktiv.
Man måste ha tålamod med dem.
Tämä siinä on takana...
Deras slutmål.
Minst 70 år.
Minä luin pakollisena englannin ja ruotsin ja vapaaehtoisena ranskan ja saksan. Mutta tätähän ei aktiivi usko vaan levittää propagandaa.
Aktiivi ei ole lukenut kun nyt vaatii pakkoenglantia...
Miksiköhän ei lopeta jo vaatimista? Pakkoenglanti kun ei ole Suomessa kovinkaan aktuelli aihe, ketään se ei kiinnosta.
Kukaan muu ei vaadi, ainoastaan palstan aktiivi.
Lögn efter lögn.
I folkskolan hade man inte engelska.
Eikä kiertokoulussa....
De som är över 70 år har inte läst engelska ?
Inte ens där.
Aktiivilla on ihan omat, ainutlaatuiset käsitykset asioista.
Onko kieliaktiivi ainoa, joka ei ole lukenut?
Siksikö ei usko faktoja ?
Aktiivi ei tajua faktoja.
Useimmat lukevat 12 vuotta englantia, ja se riittää kyllä suomalaisille. Mutta ei kieliaktiiville.
Eikö kieliaktiivi itse opi tässä ajassa englantia? Siksikö vaatii sitä pakolla muille?
Eikö 12 v. riitä ?
Joo se pelkkä lukeminen ei aina riitä, kieltä pitää myös käyttää tarpeeksi . Jos käyttöä ei ole niin äkkiä unohtuu , mullakin vähän ehti unohtua kun en enää käyttänyt, olin tosin 5v . Koulussa sitten toisella luokalla huomasin että osaan tämän .
I vardagen blir det kanske inte använt engelska tillräckligt på många orter.
Englanti on pakollinen ja hyvä niin,
Pakollinen ja huono niin, pakosta pitäisi päästä eroon.
Englanti on niin osattu, ettei sillä enää voi kilpailla työmarkkinoilla. Siksi on etu osata ranskaa, saksaa, ruotsia, espanjaa...
Joskus 70-luvulla joku saattoi saada työpaikan pelkän englannin taidon perusteella, kun silloin sitä ei osattu samalla tavalla.
Nyt alkaa olla niin ettei työpaikkaa saa jollei osaa "firmaenglantia". Englannista on tullut ikävä pakkokieli,
jolla sorretaan suomalaisten oikeuksia ja hankaloitetaan arkea.
Miksi aktiivi ei usko tätä ?!
Pakkoenglanti on keppihevonen ruotsia vastaan. Kaikkea pitää yrittää...
Miksi aktiivi ei tätä ymmärrä.
Aktiivi on uskonnon uhri.
Miksi joku yhä vaatii pakkoenglantia ?
On sekaisin päästään?
Ei elä todellisuudessa?
Ei elä Suomessa ?
Siksi, että hän ei usko, että Suomessa kaikki lukevat englantia.
Aktiivi jatkaa pakkoenglantinsa vaatimista koska ei usko tätä faktaa.
Pakkomielle.
Hölmölässä kuvitellaan, että kaikki täällä osaavat englantia. Silti joka kissanristiäisissä on tankkaava tulkki höpöttämässä yksinkertaisimmatkin englanninkieliset sanat suomeksi. Radiossakin, kun joku mainitsee (usein tarpeettomasti) jonkin englantilaisen fraasin, hän heti suomentaa sen, koska toisaalta oletus on, ettei suomalaiset ymmärrä englantia. Kummin päin se oikein on; osaavatko suomalaiset jo hyvin englantia vai eivät? Kuunnelkaa, miten 'suomalaisittain' englanninkielisiä sanoja lausutaan Suomessa. Ihan nolottaa, kun ei osata perussääntöjä tai yksinkertaisiakaan sanoja. Onko se kehitysvammaisuutta, henkistä hitautta, ujoutta vai mitä?
Minä osaan hyvin englantia ja se on ollut minulle tarpeellinen kieli. Välttämätön yrityksen pyörittämiselle toisessa maassa. Kielioppini oli hyvä jo koulupohjalta, mutta ymmärtämään ja puhumaan opin vasta natiivien joukossa asuessani. Nykynuoret puhuvat englantia paremmin kuin minä lukion jälkeen, mutta monet heistäkin takeltelevat ääntämisen kanssa. Eli parantamisen varaa on. Englanti on välttämätön kieli lähes kaikille. Ei vain Suomessa, vaan monessa maassa.
Englanti ei ole välttämätön kieli!
Kaukana siitä!
Miksi haluat huonontaa nuorison mahdollisuuksia pärjätä monikielisessä maailmassa?
Outoja väitteitä esittää.
Miksi joku ei usko tätä ?
Englanti ei ole kaikille tuttu. Jotkut palvovat sitä ihmeenä ja uutena asiana.
Silti aktiivi paukuttaa tankeroenglantia (?!)
Miksi kaikille itsestäänselvä kieli ei ole kieliaktiiville selvä?
Joku on keksinyt, että englanti on "moderni" kieli v. 2024 (?!).
Aktiivi se vain jatkaa älämölään pakkoenglannistaan...
Aktiivi ainoa joka ei ole lukenut ?
Kieliaktiiville kovin epäselvä asia. Siksi palvoo englantia "modernina".
Aktiiville vähän kaikki on epäselvää, pakollinen ei voi olla pakollista eikä frankkien kieli voi olla pakollinen tms.
Svenskspråkiga unga får inte vara moderns ,använda engelska enligt de aktivas 'åsikt.
Kummaa ja aivan turhaa enkun hypetystä palstalla harrastaa 'eräät'...
Näin tekee, aktiivi vain on pihalla !
Silti aktiivilla ei ole muuta mielessä kuin ehdoton pakkoenglanti...
Paitsi kieliaktiivi?