MAP-kirkon jutut joista ei ole saanut puhua ulkopuolisille koska ne ovat "pyhiä"...

Anonyymi-ap

...kun todellisuudessa niitä vain väitettiin pyhiksi jotta kirkon taikauskoinen touhu ei tulisi ilmi ja kirkon maine ei sitä kautta tulisi nolatuksi.

Tässä viittaan siis noihin temppeli-alkkareihin ja kirkon sisäisiin vapaamuurari-tyylisiin seremonioihin ja verivaloihin.

Vaikka noita alusvaatteita nimellisesti kutsutaankin temppeli-(alus)vaatteiksi (engl. "temple garment"), jäsenien oletetaan käyttävän niitä ympäri vuorokauden. Niissä on vapaamuurareilta perittyjä merkkejä kuten suorakulma ja passari koska näistä merkeistä uskotaan olevan yliluonnollista hyötyä. Ja tätä ideaa tukee kirkon jäsenten joukossa kerrotut erilaiset legendat joista ei tosin ole koskaan ollut mitään näyttöä.

13

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se että heidän perustajansa kuvitteli noilla symboleilla olevan yliluonnollista voimaa osoittaa että hänen ajattelutapansa oli kouluttamattoman 1800-luvulla eläneen ihmisen ajattelutapaa. Eikä mitään mikä olisi tullut miltään Jumalalta.

      Sama juttu kuin siinä miksi MAP-kirkko oli niin kauan rasistinen tummaihoisia kohtaan? Koska he sokeasti uskoivat Joseph Smithin tarinoihin siitä miksi osalla ihmiskuntaa oli tummempi iho. Ja noilla tarinoilla ei ollut mitään tekemistä ihmiskunnan Luojan kanssa vaan ne perustuivat 1800-luvulla eläneen rasistin omiin ideoihin.

    • Anonyymi

      Noilla kirkon sisäisillä legendoilla on oma Wikipedia sivunsakin, "Mormon folklore"

      https://en.wikipedia.org/wiki/Mormon_folklore

      Levitetyimpiä legendoja ovat jutut "kolmesta neefiläisestä" (Three Nephites), kolme miestä joille Jeesus antoi lupauksen että he eivät koskaan kuolisi (3. Nefi 28:4-8).

      (Tuota lupausta ei ole Raamatussa koska "neefiläisiä" ja monia muita Mormonin kirjan tarinoita ei ole Raamatussa.)

      Mormonien uskomuksen mukaan nämä kolme neefiläistä ovat siis elossa jossain päin maailmaa. Näihin liittyvissä legendoissa joku pulaan joutunut nykyajan Mormoni on saanut apua kolmelta henkilöltä jotka häntä autettuaan katoavat näkyvistä.

      Joidenkin Mormonien mielestä tälläiset "kokemukset" ovat hyviä koska ne vahvistavat kuulijan uskoa. Mutta jos niillä ei ole mitään tekemistä faktojen kanssa, ne ovat enemmänkin niiden tarujen kaltaisia mitä kerrotaan pikkulapsille joita huijataan uskomaan Joulupukkiin.

      • Anonyymi

        Taikauskoisuus ja erilaiset legendat pitävät jäsenet kiltisti kirkon piirissä. Ne luovat ihmisiä jotka eivät uskalla jättää kirkkoa. Demonit kun voivat hyökätä.

        Mutta jos Mormonit seuraisivat entisten jäsentensä touhua, he voisivat nähdä että esimerkiksi Exmo Lex ja hänen aviomiehensä polttivat temppeli-alkkarinsa videolla 3 vuotta sitten, ilman mitään seurauksia

        https://youtu.be/MoukdsIw4lc?si=vcz4nSFIfD5Jh38S


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taikauskoisuus ja erilaiset legendat pitävät jäsenet kiltisti kirkon piirissä. Ne luovat ihmisiä jotka eivät uskalla jättää kirkkoa. Demonit kun voivat hyökätä.

        Mutta jos Mormonit seuraisivat entisten jäsentensä touhua, he voisivat nähdä että esimerkiksi Exmo Lex ja hänen aviomiehensä polttivat temppeli-alkkarinsa videolla 3 vuotta sitten, ilman mitään seurauksia

        https://youtu.be/MoukdsIw4lc?si=vcz4nSFIfD5Jh38S

        Yhteinen tekijä näissä vaatteissa olevien merkkien ja verivalan kanssa onkin ollut ajatus pelottaa ihmisiä tekemään mitä kirkko haluaa. Tulee pahoja seurauksia jos uskallat olla tottelematta!

        Tälläinen toimii sitä paremmin mitä nuorempana ihminen tulee siihen uskoon. Mormoneillahan ajetaan usein ajatusta että mennään 19 vuotiaana lähetykseen pariksi vuodeksi, sen jälkeen naimisiin ja sitten yritetään kasvattaa iso perhe. Jonka lapset kasvatetaan uskomaan näihin juttuihin pienestä pitäen.

        Kun olin tässä mukana (ulkomailla) uskoin sen mitä minulle kerrottiin olevan "totuus". Koska miksi antaisin kirkolle 10 prosenttia tuloistani siitä hyvästä että he saan kuunnella heidän itse keksimiään ja välittämiään valheita? Hölmöähän se olisi. Lopulta heräsi kuitenkin liian paljon kysymyksiä joihin ei saanut kuin ympäripyöreitä vastauksia, ja se hajosi siihen.


    • Anonyymi

      No jos niistä aletaan muiden kuin uskovaisten kanssa keskustelemaan niin ei siitä mitään hyvää tule

    • Anonyymi

      Olli valehteli täällä, että garmentit suojaavat koronalta.

    • Anonyymi

      Mormoonit tuhoutuu....lopun aikoina myös karttakaa!

      • Anonyymi

        No eipä ole sinun uskontosi yhtään terveempi!


    • Anonyymi

      TV:n ohjelmissa, joissa kerrotaan mormonien elämästä, ei koskaan mainita garmentteja. Ja henkilöiden pukeutumisessa ne eivät ole käytössä.
      Niin että ei ainakaan amerikoissa näitä vaatteita käytetä arkiasuina. "Sisarvaimoisssa" perhe ei ole vielä koskaan astunut temppeliin, joten he eivät ilmeisesti noudata kaikkia mormonien elämänohjeista. Olen myös pannut merkille, että he juovat kahvia ja joskus lasin viiniä.
      Naisten sitoutuminen avioliittoonsa tuntuu olevan äärimmäisen tärkeä hengellisessä mielessä, ja siksi heille eroaminen maallisista syistä on äärettömän vaikeaa.
      Ihmeen äkkiä vain sitten yksi ex.rouvista nappaa uuden miehen, ihmettelen vaan, miten yhteiselo hänen kanssa voi sujua, sillä mies on yksiavioinen, eli Christina joutuu elämään hänen kanssaan joka päivä, eikä vain kerran viikossa kuin ennen.
      - Eksyin pois alusvaatteista.
      Olisi mielenkiintoista kuulla, miten asia Amerikassa hoidetaan, entä Suomessa? Saako garmentteja ostaa mormonikirkon nettisivuilta?

      • Anonyymi

        En ole kyllä nähnyt Sisarvaimot-sarjassa ketään pelkissä alusasuissa. Mistä tietää onko heillä garmentit vai ei?


    • Anonyymi

      Kaikki tuon kirkon temppelisalaisuudet ovat tulleet viime vuosina julkisiksi kun niin monet ovat lähteneet siitä kirkosta. Suutuspäissään usein koska MAP-kirkko on valehdellut niin paljon vuosien aikana rasismistaan ja paljosta muustakin. Samalla kun on väittänyt olevansa tie taivaaseen ja kerännyt jäseniltä rahaa.

      Miksi Jeesus sanoi että harvat löytävät sen oikean tien? Koska kaiken maailman uskonnot johtavat ihmisiä harhaan valehtelullaan.

    • Anonyymi

      Onhan tuota taikauskoa mm. garmentteihin liittyen mm. garmentteihin edelleenkin. Tälläkin palstalla Olli väitti, että garmentit suojaavat koronalta. Totuus on kuitenkin se, että tutkimusten mukaan mormonit sairastuivat koronaan vähintään yhtä paljon kuin muutkin. Ollin väite oli siis vastuuton ja jopa vaarallisen harhaanjohtavaa, koska jos joku luottaa garmenttien olemattomaan taikavoimaan ja jättää suojautumatta koronalta todellisin keinoin, kyse saattaa olla jopa ihmishengistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2957
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      60
      2859
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2333
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      27
      1805
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1689
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      1589
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1566
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1235
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1226
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1050
    Aihe