Kasvaako ET:n suosio lukiossa?

Yritän saada tolkkua vipunen.fi:n kohdasta Lukiokoulutus > Ainevalinnat. Kun vuosittain jaan ET1-kurssin osallistujamäärän kurssin UE1 osallistujamäärällä, saan lukusarjan 0.075 -> 0.082 -> 0.083.

Katsonkohan nyt ollenkaan oikeita lukuja? Ja miten "lukionkurssitops2003nuoret" pitää tulkita?
15639
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Siis ET-opiskelijoiden osuus kasvanut 7,5 prosentista 8,3 prosenttiin laskettuna ET+UE -opiskelijoiden yhteismäärästä 1-kurssien kohdalla? Vai kuinka?

Äänestä
  • Aloittaja

    No niin olin katsovinani, mutta nyt saisi se kuuluisa Joku Muu tarkistaa.

    Äänestä

Huima kasvu. Selittää varmaan, miksi katsomus kannattaa sekoittaa tietoon ja katsomusten moninaisuus ja syvyys pyrkiä korvaamaan jollain ekstraterrestiaalisella sivistymättömyydellä nykyajassa.

Äänestä

Vielä pari vuotta, niin lukioon alkaa tulla enemmän "ET-kelpoizia" opiskelijoita, joilta aine siis ei ole kielletty kirkon pakkojäsenyyden kautta.

Äänestä
  • Aloittaja

    Tasaisestihan tuon osuuden pitäisi nousta.

    Olisi hauska nähdä tilastoista miten ET:n kirjoittaminen korreloi muiden aineiden arvosanoihin.

    Äänestä

Ei e- lämänkatsomus/tapa voi olla oppiaine, kukaan ei halua komudossun kom mus sos -elämänkatsomusta, joka riippuu Kremlistä ja Hamasista ja ...

Katsokaa kiemurtelevaa Ylikoskea sen selittelyjä ryssän ja Hamasin islamilaisten ... puuhista ja kieroilua

Kuka sellaista elämänkatsomusta haluaa?

Mäntysalo

Laskepa keskiarvoja ja hajontoja kun pyydät Ylikoskelta luetteloa sen komkavereista joiden ET sortui kun komKreml kaatui

ja kaverit vaikenivat, kuolivat nopeaan tahtiin tai alkoholisoituivat eli tyyliin SiniSalo, SeppoToiviainen ST ...

Msalo - mehän olemme sukulaisia Satakunnasta - niin ST oli Tygstumpista kuten muistat, oliko hän sinun idolisi? Nuori älykkö ja isä poika ja pyhähenki jne

Äänestä
Aloittaja

Tämä siis ei ole niin suoraviivaista noissa tilastoissa, vilkaiskaa joku muukin nyt ihan alkuperäistä lähdettä.

Äänestä

Öööh . . . voihan vipunen, kopioidaanpa noita . .

ET1, Maailmankatsomus ja kriittinen ajattelu
Kurssisuoritukset Oppimäärän suorittaneet Kurssisuoritukset / Oppimäärän suorittaneet
2019 1 059 27 411 0,04
2020 1 416 27 543 0,05
2021 1 488 28 053 0,05
2022 1 644 28 671 0,06
2023 1 695 29 097 0,06
Yhteensä 7 299 140 775 0,05

UE1, Uskonnon luonne ja merkitys, Uskonto ilmiönä, kristinuskon, juutalaisuuden ja islamin jäljillä
Kurssisuoritukset Oppimäärän suorittaneet Kurssisuoritukset / Oppimäärän suorittaneet
2019 18 453 27 411 0,67
2020 20 730 27 543 0,75
2021 21 234 28 053 0,76
2022 21 861 28 671 0,76
2023 22 236 29 097 0,76
Yhteensä 104 517 140 775 0,74

Äänestä

Sieltä sai tuollaistakin tietoa:
https://ibb.co/N6ML6pj

Jos tuo on oikein niin tytöt suorittavat enemmän ET:tä kuin pojat?

Äänestä
  • Tämä on linjassa kirkon tutkimuskeskuksen havainnon kanssa, nuoret miehet ovat kiinnostuneita uskonnollisuudesta. Ovathan he tulevaisuuden uskonnollisia johtajia.

    Äänestä

  • Ehkä tytöt ajattelevat, että kirkon tasa-arvo käsityksessä on vielä parantamisen varaa, tai ehkä heitä vaan kiinnostaa enemmän uskonnoton vaihtoehto. Mitä en yhtään ihmettelisi.

    Äänestä

Tuskin vielä pariin vuoteen, ei ainakaan selvää antiherätysliikettä.

Äänestä

Tämmöinen on myös tutkittavissa.

Äänestä
Aloittaja

16/20 hakemaani tietoa saatu, neljästä kunnasta odotan tietoa. Sitten saa edes jollain tasolla luotettavaa tilastoa, ts. tiedon saanti ei riipu siitä, onko kunnassa va-yhdistystä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jori.mantysalo kirjoitti:

Yritän saada tolkkua vipunen.fi:n kohdasta Lukiokoulutus > Ainevalinnat. Kun vuosittain jaan ET1-kurssin osallistujamäärän kurssin UE1 osallistujamäärällä, saan lukusarjan 0.075 -> 0.082 -> 0.083.

Katsonkohan nyt ollenkaan oikeita lukuja? Ja miten "lukionkurssitops2003nuoret" pitää tulkita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu