Gazan siviilit olisivat rauhassa ja turvassa, jos Hamas antautuisi. Yhtään vaatimusta Hamasin antautumiseen ei näy mielenosoittajien kylteissä, humanitaaristen järjestöjen vetoomuksissa ja poliitikkojen päätöslauselmissa.
YK:sta ei ole mihinkään. Tapahtuu Lähi-idässä mitä tahansa, YK tuomitsee Israelin. Ei kannata välittää moisesta järjestöstä.
Länsimaiden aroissa kannanotoissa on kysymys joko antisemitismistä tai arabien öljystä, ehkä muslimien pelostakin.
Kunpa näkisi raikkaan, rohkean mielipiteen, että Israel on itsenäinen valtio, jolla on oikeus olla olemassa, vailla jatkuvaa uhkaa naapureiltaan ja niitä kannattavilta ideologioilta.
Hamasin kukistaminen
15
754
Vastaukset
- Anonyymi
Illan uutisia odotellessa. Pommituksia, kuolonuhreja, tietoja, joita palestiinalaishallinto antaa. Ei sanaakaan Hamasista. Ei panttivangeista. Hamasin tunneleissa olisi pommisuoja naisille ja lapsille, mutta tunnelit ovat Hamasin aseille ja terroristeille.
- Anonyymi
Ei terroristit antaudu, nämä hamaksen kaverit piiloutuvat naisten ja lapsien taakse ! Tuskinpa gasassa on yhtään syytöntä siviiliä jos ei lasketa sylivauvoja, jopa pienet koululaiset on aivopesty samaan touhuun. Miksi rikkaat muslimi maat eivät ota näitä Palestiinan kansaa turvaan ? Siksi kun kukaan ei halua terroristejä .
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#180770415
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Viha näyttää yhdistävän maailman muslimeja. Kaikki eivät ole edes arabeja.
Holokaustin kieltämisestä on tehtävä rikos myös Suomessa. Se hillitsisi antisemitismiä. - Anonyymi
Saattepa nähdä, että vielä tuhannen vuoden kuluttuakin nähdään mielenosoituksia, joissa kerrotaan juutalaisten olevan Lähi-Itään väkisin tulleita muukalaisia. Ehkä joitakin arabejakin vielä löytyy niemimaansa sisäosista.
- Anonyymi
Mielenosoituksiin pitää poliisin ja valtakunnansyyttäjän puuttua. Laki varmasti kieltää banderollit, joissa julistetaan tavoitetta Jordan-joelta Välimerelle, eli Israelin hävittämistä siitä väliltä. Samoin huudot "kuolema juutalaisille" eivät ole Suomen lakien hyväksymiä. Löytyy paragrafit kiihotuksesta kansaa kohtaan, vihapuheesta, tappamaan kehottamisesta.
- Anonyymi
Kansanedustaja ei kuulemma kuullut mitään. Silläkö vastuusta pääsee?
- Anonyymi
Mielenosoittajien hyökkäys eduskuntatalon lehterille osoittaa häikäilemättömyyttä. Turvatarkastus on joko poistettu tai turvatarkastuksessa on epäluotettavia virkailijoita. Synagogaa ilmeisesti uhkaillaan. Poliisi partioi lähistöllä.
Tällainen liikehdintä on otettava jo tosissaan. Se ei ole hyväksyttävää. Mielenosoittaminen saa jo riittää. - Anonyymi
Panttivangit ovat olleet hamasin vankeina jo kuukauden. Lienevätkö hengisssäkään. Uutisissa kauhistellaan vain Gazan kuolleita. Gazan hallinto, joka on hamasin hallitsema, laskee kaikki kuolleet, myös omat taistelijansa, siviileiksi.
- Anonyymi
Uutta guantanamoa ei pidä rakentaa luottamalla daeshamasiin.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/38a8c3d2-b2b2-4aff-9d33-19de3e72d030
Heihin ei voi luottaa. - Anonyymi
Hamas on yhtä kuin Gaza. yhteinäistä kansaa ei voi kukistaa.
- Anonyymi
Hamas ei ole yhtä kuin Gaza. Suuri osa gazalaisia vastustaa mielessään Hamasia, mutta ei uskalla ja/tai kykene konkreettisiin toimiin, koska siitä seuraa Gazassa kidutusta ja/tai kuolema.
- Anonyymi
Minusta ei ole lainakaan yllättävää, että vasemmisto vaatii Gazaan tulitaukoa, mutta ei rauhaa. Tulitaukoa vasemmisto vaatii, koska Hamas on pahasti tappiolla. Hamasille pitäisi vasemmiston mielestä antaa mahdollisuus kerätä voimia tulitauon aikana, jotta se pystyisi paremmin tappamaan juutalaisia.
- Anonyymi
Joku äijä esiintyy Lähi-idän mediatutkijana Ylen ohjelmissa, mutta hän ei koskaan kerro muslimien vihauutisoinnista.
- Anonyymi
Terroristien pesäkkeessä ei näy nälkiintyneitä.
Kuten näkyy suomen vanhustenhuollossa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010352267.html
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2056578Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p2794506"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1423585Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1103403Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m613396Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492866Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2542539Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.752427- 252366
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011941