Menee yli ymmärryksen

Miten Putin syyttää lentoasemakohtauksesta länsimaita? En tajua enää mitään. Kenen puolella hän on? Hamaksen vai lännen? Miksi mielenosoittajat pidätettiin, vaikka he ovat muslimeita? Hänhän on Hamaksen puolella. Eli ??? No, eihän hän ole tähänkään asti loistanut loogikkona.
26256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Selvästi on juonimassa hamasin revohkassa. Ja luultavasti läähättävät Israelin öljy ja kaasu kenttiä.

Äänestä

Tilanne osoittaa että venäjä on hajoamassa. Putin on kuin juoksuhiekassa. Jokainen liike pahentaa tilannetta.

Äänestä

Ihan sama kuka syyttää ketäkin.
Muslimien teot itse paljastaa mitä he ovat.
Ei tarvitse kuin kipinä niin ne murhaa kaikki juutalaiset.

Raamattu sanoo :

Ellei Herra olisi meidän kanssamme - näin sanokoon Israel -
124:2 ellei Herra olisi meidän kanssamme, KUN ihmiset nousevat meitä vastaan,
124:3 niin he meidät elävältä nielisivät, KUN heidän vihansa syttyy meitä vastaan;
124:4 niin vedet upottaisivat meidät, virta tulvisi meidän sielumme ylitse;
124:5 niin tulvisivat kuohuvat vedet meidän sielumme ylitse.
124:6 Kiitetty olkoon Herra, joka ei antanut meitä heidän hammastensa raadeltaviksi.
124:7 Meidän sielumme pääsi kuin lintu pyydystäjäin paulasta: paula katkesi, ja me pääsimme pois.
124:8 Meidän apumme on Herran nimi, hänen, joka on tehnyt taivaan ja maan.

Nämä kansat Israelin ympärillä ovat kuin vihan meri.

Äänestä
  • Mitä sanoo Ilmestyskirja?

    "Ja suuri lohikäärme, se vanha käärme, jota perkeleeksi ja saatanaksi kutsutaan, koko maanpiirin villitsijä, heitettiin maan päälle, ja hänen enkelinsä heitettiin hänen kanssansa."

    "Ja käärme syöksi kidastansa vaimon jälkeen vettä niinkuin virran, saattaakseen hänet virran vietäväksi.
    12:16 Mutta maa auttoi vaimoa: maa avasi suunsa ja nieli virran, jonka lohikäärme oli syössyt kidastansa. "

    Vedet kuvaa kansoja mutta Jumala pelastaa kansansa heidän vihastansa.

    Äänestä

Länsimaat antaa ukrainalle aseita niin onhan se lännen vika

Sama juttu jos putin antaa Hamakselle joukkotuhoaseita niin kenen vika olisi jos juutalaiset kuolisi?

Länsi ei anna ukrainalle putin ei anna hamakselle käykö?

Äänestä

Putin ei ole Hamasin puolella. Putin on oman itsensä puolella. Hamas, kuten myös Israel, ovat hänelle välineitä omien tavoitteiden saavuttamiseen.

Ei Putin ole yhtä lapsellinen kuin aloittaja ja ilmeisesti suuri osa mediaakin on. Hän on vaikuttamiseen koulutettu KGB-upseeri ja osaa sen homman erinomaisen hyvin.

Äänestä
  • Putin tukee yksiselitteisesti HAMASia.

    Äänestä

  • Haloo! Hamas vieraili urotyönsä jälkeen Venäjällä.

    Äänestä

Tyranni Putin on harhainen, on ollut jo pitkään.
Näkee natseja jokapaikassa.
Syönyt sieniä?

Äänestä
  • Putin ja hänen hännystelijänsä eivät näe harhoja vaan kehittävät tietoisesti niitä, ja levittävät ympärilleen. Stalin oli oikeasti harhainen, mutta Putler on käytännön opportunisti.

    Äänestä

Venäjä tukee HAMASia, kuten kunnon opportunistilta voi odottaa. Israel on Lähi-Idän ainoa demokratia, ja sekös diktaattoreita sapettaa.

Äänestä
  • Jos länsi tukee venäjän vihollisia...niin hyvin mahdollista että venäjä alkaa tukemaan lännen vihollisia...ihan neuvvottelu kysymyksiä nuo on.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Jos länsi tukee venäjän vihollisia...niin hyvin mahdollista että venäjä alkaa tukemaan lännen vihollisia...ihan neuvvottelu kysymyksiä nuo on.

    heheh asiat riitelee ei ihmiset.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    heheh asiat riitelee ei ihmiset.

    Nuo riitelijät ovat kuin kaksi kaksintaistelijaa, joiden välissä on yksi käsikranaatti. Kiskaisi kumpi tahansa, molemmat kuolevat. Niin pitäisi kaikki ongelmat hoitaa.

    Äänestä

Koska USA puolustaa Israelia, Putin pelkäsi välikohtauksen seurauksia.

Äänestä

Et tajua enää mitään?
Aivan selvä false-flag CIA-operaatio.
Mellakoitsijoita kutsuttiin kentälle ja annettiin ohjeet telegram-viesteillä ja sen takana on Ilja Ponomaryov, venäläistaustainen Ukrainan kätyri ja avustusta tuli Ukrainan sotilastiedustelulta.
Jokainen tajuaa että kukaan tavalliset ihmiset eivät ryntäile laumoina lentokentille spontaanisti ilman että se on organisoitua.

Äänestä
  • Jokainen tajuaa että tavalliset ihmiset eivät ryntäile laumoina lentokentille, vaikka joku antaisi heille siihen viestejä.

    Äänestä

Ahaa, niinpä tietysti. Kait?

Äänestä

Venäjän duumassa oli edustajana Ilja Ponomaryon, joka oli ainoa, joka äänesti Putinin aloittamaa sotaa vastaan. Pakeni sodan alettua Ukrainaan. Sen jälkeen on arvostellut Putinin sotaa ja tuki mm. tuota telegram-kanavaa, jolla noita mellakkaan lentokentälle kutsuja jakoivat tavalliset ihmiset. Kanavaa luettiin ahkerasti tuolla Dagestnissa. On sanottu, että Venäjän FSB käytti tätä kanavaa. Poliiseja tuotiin kntälle, mutta he eivät puuttuneet 4 tuntiin mellakoihin. Kun oli tarpeeksi dokumentteja kasvojentunnisteita varten, he alkoivat pidättää väkeä. Noin 80 ottiin kiinni. Huomattavaa on, että Shoigu oli Kiinassa, josta hän meni kiireellä Dagestaniin ja jo illaksi valmisteltiin joko aidon tai kopio-putinin lausunto, jossa valehdeltiin Ukrainan ja lännen järjestäneen rallin.

Äänestä
  • Tämähän voisi olla vaikka joko aidon tai kopio-zelenskyn lausunto, ei hänen käsikirjoittajiensa.
    On sen verran tökeröä valehtelua.

    Äänestä

Vlad testaa pääsyä yhdistyneisiin demokraatteihin. He sotivat hyökkäämällä muidenkin puolesta.

Äänestä
  • Vlad Teurastaja. Tappaa omat ja vieraat yhtälailla. Sellaista demokratiaa.

    Äänestä

Euroopan olisi syytä vähitellen huomata, että Venäjä valmistelee uutta suursotaa. Asetehtaat toimivat kolmessa vuorossa. Entä Euroopassa? Kun Usakin uhkaa pettää Nato-kumppaninsa. Euroopan on oltava valmiina.

Tosin Venäjältä alkavat jo loppua miehet ja tilalle värvätään naisia. Onnea yritykselle. Tai tapattavat välillä naisia ja säästävät miehet suurempaan sotaan.

Äänestä

Aloitajalla selevnnykseksi putin on siis hamaksen puolella mutta ei venäjän muslimien puolella varsinkin jos rettelöivät venäjällä kaikki ihmiset kuluu putinille ja heidän pitää toimia sen mukaan mutten lennät ikkunasta ulos ja korkealta jokiainen venäläinen on uhrattavissa putin toimien edessä.

Äänestä

Venäjällä kaikesta sisäisestä kuohunnasta syytetään aina automaattisesti länttä. Kaikkeen mikä on negatiivista on aina syynä länsi.

Muuten Putin kyllä tukee Hamasia, aivan samoin kuin tukee Syyriaa ja Irania, jotka myös tukevat Hamasia.

Äänestä

Kukaan ei tiedä, mitä venäläiset oikeasti ajattelevat. 90 % saattaa haluta demokratiaa eikä autokratiaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miten Putin syyttää lentoasemakohtauksesta länsimaita? En tajua enää mitään. Kenen puolella hän on? Hamaksen vai lännen? Miksi mielenosoittajat pidätettiin, vaikka he ovat muslimeita? Hänhän on Hamaksen puolella. Eli ??? No, eihän hän ole tähänkään asti loistanut loogikkona.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu