Suomi ei tukenut tulitaukoa

"Päätöslauselman puolesta äänesti 120 maata ja vastaan 14 maata. 45 YK:n jäsenmaata äänesti tyhjää ja Suomi oli yksi näistä. "


Käsittämätön päätös


https://www.kauppalehti.fi/uutiset/suomen-kayttaytyminen-yk-aanestyksessa-hammentaa-taysin-kasittamaton-aanestyspaatos/906cb7e9-7a12-4cbd-8289-5656a3ac2ada
7162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei lainkaan. Hamas vapauttaa panttivangit niin eiköhän tulitauko tule.

Vai hyväksyykö aloittaja Hamasin hyökkäyksen ja Israelilaisten lahtaamisen?

Venäjä ja Iran yllyttivät Hamasin hyökkäämään Israeliin. Tarkoitus kostaa länsimaille kaikin keinoin kun venäläiset ottavat Ukrainassa turpaansa.

Äänestä
  • 😋😍😋😍😋😍😋😍😋

    💋 ­­N­y­­­m­­f­­­o­­­m­­­a­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18078185j

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞

    Äänestä

Suomi on pannut kokoomuslaisen ison Sotavaihteen päälle ja rauhalla voi nyt pyyhkiä persettä.

Äänestä

Punakaartin ja muiden Hamasta puolustavien vastaavien fringehörhöjen on hyvä tiedostaa että operaatio "rautamiekat" jatkuu kunnes tavoitteet on saavutettu. Hamas tuhottu ja uhka Israelille poistettu.

Äänestä

Raportti: Israelin sotilastiedustelu vahvisti valtioterrorin – Varoitukset Hamasin hyökkäyksestä sivuutettiin IDF:n päämajassa.

Lokakuun 7. päivän Hamasin militanttien sotilaallinen hyökkäys Gazasta Israeliin tuli monille yllätyksenä ja järkytyksenä, mutta ei Israelin asevoimille (IDF) ja sen sotilaille, jotka kertovat välittäneensä jatkuvia varoituksia hälyttävistä havainnoista Gazan rajalla, mutta IDF:n päämaja sivuutti tiedustelutiedot. Kaikesta kertyneestä dokumentoinnista päätellen on selvää, että "10/7" oli suunnitelmallista Israelin valtioterroria, ongelman luomista, jotta halutut ratkaisut saatiin esiteltyä tarvitussa kansallisessa ja ylikansallisessa reaktiotilassa.

Äänestä
  • Oleellista on ymmärtää, että kuka hyötyy? Siis oliko 7. lokakuuta yllätyshyökkäys vai toivottu – false flag – Hamasin hyökkäys Israeliin, jotta sittemmin julistettu sota saatiin syttymään ja Gazan valtaus käynnistymään? Mikä oikeasti oli operaatio ”Al-Aqsa Flood”?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Oleellista on ymmärtää, että kuka hyötyy? Siis oliko 7. lokakuuta yllätyshyökkäys vai toivottu – false flag – Hamasin hyökkäys Israeliin, jotta sittemmin julistettu sota saatiin syttymään ja Gazan valtaus käynnistymään? Mikä oikeasti oli operaatio ”Al-Aqsa Flood”?

    Hamas kuvitteli hyötyvänsä. Sen on mahdotonta ymmärtää, että israelilaiset eivät ole lännestä/ulkoavaruudesta tulleita muukalaisia, jotka kiusaavat heitä silkkaa pahuuttaan, vaan Lähi-Idän kansa, joka puolustaa itseään ja kotejaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Päätöslauselman puolesta äänesti 120 maata ja vastaan 14 maata. 45 YK:n jäsenmaata äänesti tyhjää ja Suomi oli yksi näistä. "


Käsittämätön päätös


https://www.kauppalehti.fi/uutiset/suomen-kayttaytyminen-yk-aanestyksessa-hammentaa-taysin-kasittamaton-aanestyspaatos/906cb7e9-7a12-4cbd-8289-5656a3ac2ada

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu