Valehtelua kansalla

Anonyymi-ap

Kyllä saisi alkaa Suomessa muutakin tapahtumaan, kun vuokrat on 3-kertaistuneet 165€/kk---> +479€/kk yli 15 000 asukkaan kaupungeissa eli halutaan ihmisiä muuttamaan pieniin kuntiin ja käymään isommissa kunnissa töissä joka kuormittaa luontoa. ;) Ruuan hinta, polttoaineen hinnat, sähkö, sähkön siirto, vakuutukset ja kaikki on moninkertaisesti noussut palkkoihin nähden. Ennen jäi kuukaudessa paljon enempi säästöön. Nykyään nämäkin rahat menee ministereiden ja heidän sukulaisilleen lompakkoon valtion kassan kautta, kun rahoitetaan valtion kassasta omia tai sukulaisten yrityksia eri tavoin. Perustetaan lisää ministeriöitä yms.

Polttoaineen hinta ei ole perusteltua muutenkaan, koska jokunen vuosi sitten oli bensan hinta 1.60-1.70€/litra barrelin ollessa +170$/barreli. Nyt barrelin hinta pyörii 80-90$, niin pumpulla hinnan pitäisi olla tuonkin perusteella tällä hetkellä 0.80-0.90€/Litralta.

Liiton ajamat korotukset on yleensä prosentuaalisia, jolloin isompi palkkainen saa huomattavasti isomman korotuksen ja luokkaerot kasvaa kasvamistaan. Milloin on niin päin että alemmassa portaassa saatas isompi korotus aikaiseksi?

Suomesta on tullut 30v aikana, niin kiero ja mätä yhteiskunta etten ihmettele jos täälläkin alkaa paukkua kuten ruotsissa. Tosin Suomalainen on niin lammas, joka nielee kaiken ja saa mitään aikaiseksi teki valtiovalta mitä tahansa.

Varmaan natoon piti kiireellä liittyä, että saadaan suojelusta kun kansalle alka riittämään tämä orjuutus. Porvarihan on aina tukeutunut ulkopuoliseen apuun tiukan paikan tullen. Maailma olisi paljon parempi, kun luonnovaroja ei olisi merkattu kenellekkään ja valuutat häviäis kokonaan. Uusia lakeja että jokainen saa hakea luonnosta sen mitä luonto antaa myöten ja ei saa hamstrata. Luonto on aikojen alussa ollut kaikkien yhteiskäytössä, kunnes syntyi ahneita ihmisiä ja vanha järjestelmä oli uskonto jolla peloteltiin ihmistä tekemään väärin ja kun se ei enää tehonnut. Ihmiset viisastui niin tarvittiin uusi järjestelmä nimeltään laki, kun huomattiin että sekään ei riittänyt niin tuli sheriffit/lainvalvojat ja rangaistukset näitä ahneita suojelemaan. :D

1

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kovin olet subventoidussa asunnossa saanut asua. Älyäisit edes olla kiitollinen.
      Inflaatio on alle 3% ja terveellinen ruoka varsin halpaa. Aja fillarilla ja julkisilla..

      Jotkut tietysti saa voimansa vitutuksesta, jonka määrä on vakio aiheesta riippumatta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22522
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      89
      9737
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      50
      7687
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      93
      6469
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6196
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      62
      5777
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      53
      5269
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      50
      5175
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      120
      4844
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4529
    Aihe