Huoli Trumpin paluusta valtaa ei ole yksin HS konsernin, vaan demokraatit Usassa tekee mitä tahansa estääkseen hänen pääsynsä ehdolle, eli voittoa Trumbille ennustaa kaikki mittarit mikäli hän vaaliin pääsee. Trumb viha on todella vahvaa kyllä turvamiehiä tarvitaan, lieneekö mikään repinyt tällä vuosituhannella niin paljon Usan kansalaisia kun Hillary tappio Trumbille. Ukrainassa pelätään jo sodan flobbaavan kun huomio kiinittyi taas lähi-idän suuntaan ja tuohan on kuitenkin Usalle tärkein. Trumpin pelätään lopettavan sodan ukrainassa ja jotkut amerikoissakin uskoo ettei sotaa olisi tuonne edes tullut Trump ajassa, toisaalta demokraatit demonisoi mieluusti kaikkea. Selvää lienee etti Biden enää jatkoon pääse. Meillä jo 70 v on ihan höppönäki laskettava ja uein näin onkin, mutta Usan työkultuuri on erilainen muutenkin ja isot hampaat takaa hyvät geenitkin ehkä?
Trumb vaalitielle kapuloita
Anonyymi-ap
4176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Michiganissa testataan tätä USA:n perustuslain pykälää:
.§2383. Rebellion or insurrection
Whoever incites, sets on foot, assists, or engages in any rebellion or insurrection against the authority of the United States or the laws thereof, or gives aid or comfort thereto, shall be fined under this title or imprisoned not more than ten years, or both; and SHALL BE INCAPABLE OF HOLDING ANY OFFICE UNDER THE UNITED STATES.
(Joka yllyttää, panee alulle, avustaa tai osallistuu vallankaappaukseen tai kansanousuun Yhdysvaltojen auktoriteettia ja lakia vastaan, tai avustaa tai suojelee siinä, hänet tuomitaan tämän lainkohdan nojalla sakkoihin tai enintään 10 vuoden vankeuteen, tai molempiin; sekä hänet todetaan kyvyttömäksi mihinkään Yhdysvaltojen valtion virkaan.)
Trumpilla on noin 90 rikossyytettä. Osa niistä vallankaappaukseen ja kansannousuun liittyviä. Trumpin asianajajat ja lähipiiri ovat jo tunnustaneet syyllisyytensä ja luvanneet todistaa Trumpia vastaan.
Syytteet liittyvät Capitolin valtaukseen, virkavelvollisuuksien rikkomiseen, Georgian vaalituloksen väärentämiseen, valevalitsijamiesten valitsemiseen ja suunnitelmaan vaalituloksen mitätöimisestä.
Varapresidentti Pencen oli määrä hylätä vaalitulos ja valevalitsijamiesten oli tarkoitus äänestää Trump presidentiksi. Pence oli kuitenkin kunnian mies ja kieltäytyi osallistumasta rikokseen. Aloittajana tutkisin tarkemmin ketä fanitan.
Trumpistien pitäisi jo että Trumpin uudelleenvalinta tietää melkein varmasti sitä että Venäjä hyökkää ja miehittää Suomen, sitäkö ne pöljät haluavat? Eli tottakai vastustan Trumpin uudelleenvalintaa koska minä välitän itsenäisestä Suomesta. En halua vuoden 1939 tapahtumien toistuvan, jossa toinen suurvalta ajaa itsekkäistä syistä Suomen tuolloisen Neuvostoliiton etupiiriin.
Luin seuraavan artikkelin ja ajattelin sen kiinnostavan sinua:
Trump mainitsi vahingossa Suomen
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010978131.html
Ei Amerikka saanut yhtään terävämpää seniiliä, buumeria johtajaksi.
Ihme ettei kansa halua selkeämpää, järkevämpää ja nuorempaa johtoon. Onko niin ettei niitä ole ?