Pakkoruotsi ei avaa ovia, sille ei ole perusteita

Lopetetaan valehtelu ruotsin tuomista eduista. Niitä ei ole.
24502
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Lopetetaan todellakin valehtelu ruotsunkielestä ja kuunnellaan yrityksiä. ei kielimaanikon höpö-höpö juttuja:

https://yle.fi/a/74-20057852?origin=rss 2.11.2023

Suomenkieliset haluavat käyttää ruotsia ja kehittää kielitaitoaan työelämässä, selviää Turun yliopiston tutkimuksesta
Tutkimukseen osallistui noin 350 työntekijää muun muassa Turun seudun yrityksistä, tuomioistuimista ja museokeskuksesta.
Kynnys puhua ruotsia ei ole niin korkealla kuin yleisesti kuvitellaan, kertoo Turun yliopiston tuore tutkimus.
Kaksikielisessä maassa tarvitaan ruotsia työelämässä, ja tutkimus osoittaa, että ruotsia myös halutaan puhua.
Yksi tutkimuksen tekijöistä on ruotsin kielen lehtori Anne-Maria Kuosa. Motivaatiota käyttää ruotsia löytyy Turun seudun työntekijöiltä.

1Äänestä
  • Oikeuslaitos ja museo - siellä pakkoruotsilla on kiintiönsä.

    Eihän tuo mikään aito tutkimus ollut. RkP:n tilaustyö.

    Täysin järjetön rahan- ja ajanhukkaa niin pakkoruotsi kuin sen turvaksi tilatut mukaselvitykset.

    Äänestä

Jospa ensin lopettaisit valehtelun pakkoenglannin tuomista eduista.

1Äänestä

Tiedätkö idiootti kuinka monia Ruotsalais yritystä toimii Suomessa?? Työllistäen yli 1 miljoonaa työpaikkaa.. ja montako Suomalaista Ruotsissa?? 23 000 Suomalaista käyttää Ruotsin kieltä enemmän tai vähemmän jokapv. Työelämässä

1Äänestä

Lopeta itse valehtelu pakkoenglannin suosiosta ja eduista. Niitä ei ole.

1Äänestä

Lopetetaan pakkoruotsi

Äänestä

Purettava

Äänestä

Lopetetaan pakko

Äänestä

Ei mitään perusteita pakkoruotsille

Äänestä

Ei perusteita

Äänestä

Kumpi on hyödyllisempi pakkoruotsi vai sujuva englanti ??

Äänestä

Pakkoruotsi pois

Äänestä

Purkuun

Äänestä
  • Pakkoenglanti?

    Äänestä

Eduskunta ja demokratia ei maassamme toimi, 90 % kansalaisista haluaa pakkoruotsin pois eikä mitään tapahdu !

Äänestä
  • Surkeaa työtä poliitikoiltamme!

    Äänestä

Puretaan pakkoruotsi

Äänestä

Lopetetaan pakkoruotsi

Äänestä

Lopetetaan valehtelu, ruotsi pois!

Äänestä

90 % suomalaisista ei halua lukea pakkoruotsia, miksei eduskunta toimi, V_ttu hävettää.

Äänestä

Asenneongelmistaan RKP tunnetaan.

Puretaan pakko. Nyt tarvitaan Suomi, jossa suomalaisilla ei ole enää ruotsipakkoja.

Äänestä

Ei leikitä enää

Äänestä

Pakkoruotsi parantaa mahiksia 200%.

Äänestä

Vaasassa avaa - 1/4 ruottalaisia. Tampere(e)lla ei - 0,5% ruottalalsia.

Helsingissä lukema on 5,5%, eli ei ole kaksikielinen, eli palveluja ei kaikkien tarvii tarjota ruottiksi, eikä pakkoruotsikaan siten ole perusteltu, jos 10%:n lukemaan vedotaan - joka maailmalla on 20% tai enemmän.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lopetetaan valehtelu ruotsin tuomista eduista. Niitä ei ole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu