Edellisen avaukseni 20.10. – siis kaksi viikkoa sitten – tein otsikolla ”Politiikassa on nyt hiljaisempaa”. Samana päivänä heitin sille avaukselle edellisen viestini. Kahteen viikkoon en ole täällä käynyt. Sille on syitänsä, niistä lopuksi. Ensiksi nyt tämän avaukseni aihepiiriin:
Työmarkkinoilla tapahtuu ensi viikolla päivän kestäviä työnseisauksia. En kiistä asemaansa tyytymättömien työntekijöiden oikeuksia sellaisiin, mutta niiden takana eivät nyt ole edes heidän ammattiliittonsa. SAK on kyllä jo ilmoittanut, että jos sen jäsenten palkkaukseen ei saada huomattavaa parannusta liitto panee toimeen yleislakon. Se olisi kyllä katastrofi monien alojen tuotannolle ja sitä kautta koko talouselämälle ja mahdollisesti pitkittyessään koko maallemme ja kansalaisillemme. Toivottavasti työnantajien ja työntekijöiden liitot pääsevät ennen helmikuuta molempia osapuolia edes jotenkin tyydyttäviin sopimuksiin. Siinä saatettaisiin tarvita hallituksenkin apua; toivottavasti sillä on halua sellaiseen.
Hyvä uutinen poliittisella alueella tapahtuneesta on tuo Suomen ja USA:n välinen yhteistyösopimus. Yhdysvaltalaisia sotilasjoukkoja aseineen ja kalusteineen tullaan ilmeisesti sijoittamaan Suomen jalkaväen ja ilmavoimien varuskuntiin ja myös sotasatamiimme Pansioon ja Upinniemeen. Noissa paikoissa sitten USA:n sotilaat sitten yhdessä meidän sotilaittemme kanssa harjoittelevat tässä tilanteessa tarpeelliseksi nähtävää. Ei tarvinne arvuutella mikä on se harjoituksissa viholliseksi koettu taho.
Hienoa, että sain vielä kokea maamme olevan tuvassa ainoalta sitä uhkaavalta taholta niin, ettei se uskalla ryhtyä samaan kuin Ukrainassa. En ainakaan enää hyvin rajallisena elinaikanani tarvitse nähdä maassamme sellaisia tuhoja, joiden jälkiä näin rauhanturvaajajoukoissa Kyproksella, Siinailla ja Golanilla. Uskon, että sellaisia ei tarvitse täällä nähdä minua nuorempienkaan, ei jälkeläistenikään.
xxxxxxxxxxx
Sitten poissaoloni syistä: En täällä juurikaan enää viikolla käy, mutta aina olen perjantaisin käynyt viikonlopputoivotukseni jättämässä. Viime viikolla jäi niin tekemättä. Jo alkuviikosta minulle alkoi tulla samoja vaivoja, jotka jo 1998 johtivat ohitusleikkaukseen ja 2017 pallolaajennukseen. Verenpainekin huiteli korkeuksissa. Kävin sitten lääkärissä, joka ei onneksi passittanut minua sairaalaan vaan antoi lisälääkitystä ja kehotuksen välttää kaikkea rasitusta. Niin tein ja viime viikonlopunkin vietin enimmäkseen ihan vuodelevossa. Verenpaineeni mittasin monta kertaa päivittäin ja vähitellen se normalisoituikin niin, että keskiviikkona kävin jo lenkillä ja eilen olin taas viikkojumpassani. Tänään kävin jo kaupassa tekemässä viikko-ostokseni jotka viime viikonloppuna jouduin tilaamaan toimituksena kotiini. Joten eiköhän tämä taas tästä…
Käyn illemmalla vilkaisemassa avaukselleni mahdollisesti tullutta ja jos on tullut asiallista, siihen mielelläni tartun. Vaikkei olisi tullutkaan käyn joka tapauksessa silloin vielä esittämässä viikonlopputoivotukseni.
Politiikassa on nyt vilkkaampaa
1
139
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061