Persunuoret uskovat ison rahan maksavan heidän elämänsä

Sillä he haluavat poistaa kansanedustajien sopeutumisrahan. Tai sitten näillä nuorilla ei ole tietoa todellisesta elämästä.
Vaikka oikeastaan oikeisto haluaa pelotella vasemmistolaisia ryhtymästä poliitikoiksi, koska eduskuntaan pyrkiminen maksaa. Ja niitä velkoja joutuu sitten maksamaan koko edustuskauden ajan. Paitsi tietenkin oikeistolaiset, jotka saavat mainosrahat yrittäjiltä.
6174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kansanedustajien sopeutusraha pitäisi ehdottomasti poistaa. Miksi kansanedustajilla pitää olla parempi työttömyysturva kuin kenelläkään muulla. Kun duunari todetaan epåäteväksi tehtävään, mihin hänet on palkattu, hänet erotetaan. Niin myös kansanedustaja, ja vain hänen omien töppäilyjensä vuoksi.

Äänestä
  • Aivan. Kansan 'edustajat' ovat järjestäneet itselleen erikoisen tavan palkita niitä, jotka kansa on huonoksi havainnut ja on potkinut pois eduskunnasta. Hehän saavat lopun ikäänsä mainita ansioluettelossaan kansan 'edustajuudestaan'. Sehän parantaa heidän mahdollisuuksiaan roimasti. Paitsi, jos heidän huonoutensa on tullut niin julkisesti tietoon, että siitä muistuttaminen on virhe. Siinäkään tapauksessa huonosta laadusta ei pidä palkita.

    Äänestä

Tämä ei ole läpihuuto juttu demarien leirissä, sillä ovat tottuneet siihen, että käsi on aina toisen taskussa eli yhteiskunta maksaa elämisen.

Äänestä
  • Miksi PS fani taas puhuu täyttä jaskaa?

    Äänestä

Kansanedustajalaitos on jo vääristynyt rahan voimalla, vaikkakin vasta Neuvostoliiton romahdettua. Nyt populistit ja media vääristävät kannatusta oikeiston hyväksi.
Yle on ainoa vähänkin tasapuolinen uutisoija, vaikka se onkin ruotsalaisen kansanpuolueen leikkikenttä, kuten kaikki valtion laitokset.

Äänestä
  • On miten on, mutta kansanedustajilta pitää poistaa sopeutusraha. Kun heitä ei enää valita eduskuntaan, heillä saa olla työttömyysaikana vain ansiosidonnainen päiväraha samoin edellytyksin kuin muillakin palkansaajilla. Tai sitten kaikista pätkätöistä täytyy työn päätyttyä maksaa sopeutusraha.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sillä he haluavat poistaa kansanedustajien sopeutumisrahan. Tai sitten näillä nuorilla ei ole tietoa todellisesta elämästä.
Vaikka oikeastaan oikeisto haluaa pelotella vasemmistolaisia ryhtymästä poliitikoiksi, koska eduskuntaan pyrkiminen maksaa. Ja niitä velkoja joutuu sitten maksamaan koko edustuskauden ajan. Paitsi tietenkin oikeistolaiset, jotka saavat mainosrahat yrittäjiltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu