Osa eläkkeestä alkoholina

Miltäs kuulostaisi? Kossun tekeminen naurettavan edullista, mutta pullo päivässä lyhentäisi myös eläkeläisen ikää reilusti ja valtio säästäisi
7129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Aikoinaan, kun vaarini isä kävi töissä viinapolttimolla, työntekijät saivat osan viikkopalkastaan viinana.

Äänestä
  • Mikäs sen parempi palkka voisi ollakkaan

    Äänestä

  • Sitä myrkkyä, joka täältä Ilmajoelta lähtee , ei pitäisi ostaa lainkaan!!

    Terveiset vain fyysiseltä Koskenkorvalta

    Juopot Rysssänmaalle r.y,

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Mikäs sen parempi palkka voisi ollakkaan

    Pahinta mitä voi olla.

    Äänestä

työmaa juopottelu oli tehdas työlläisilä, melko yleistä viellä 70 luvulla,

Äänestä
  • Virkamiehillä vielä yleisempää. 70-80- luvuilla stadissa aamulla klo 9 aukeavat kapakat olivat täynnä pikkutakkiporukkaa.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Virkamiehillä vielä yleisempää. 70-80- luvuilla stadissa aamulla klo 9 aukeavat kapakat olivat täynnä pikkutakkiporukkaa.

    Pitää paikkansa, itsekin menin joka arkiaamu ravintola Kampin karvahattupuolelle klo 9 ja siihen aikaan ei siellä ollut tarjolla keskiolutta vaan Lahden A-olutta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miltäs kuulostaisi? Kossun tekeminen naurettavan edullista, mutta pullo päivässä lyhentäisi myös eläkeläisen ikää reilusti ja valtio säästäisi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu