Telia laskuttaa puhelinvastaajapalvelusta jota en ole koskaan tilannut

Anonyymi-ap

Telia on huhtikuusta alkaen laskuttanut minua virheellisesti 1,50€ joka kuukausi puhelinvastaajapalvelusta, en ole sellaista tilannut. Kyseessä on siis petos, laittakaa muutkin uhrit kuluttajaneuvojalle viestiä että ovat tietoisia.

6

879

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi huoh.... mitä jos nyt ensin tekisit reklamaation ja hyvitysvaatimuksen Telialle?

    • Anonyymi

      Lisäys:
      Telian chat asiakaspalvelu selitti asian näin:

      "Elikkä siis ollaan informoitu tästä ja kerrottu mitä tulee tapahtumaan, ja annettu aikaa asian hoitamiseen. Jos asiakas ei itse reagoi tähän niin se ei silloin ole Telian vika"

      Eli näin Telia lisäilee lisäpalveluita joita asiakas ei ole koskaan pyytänyt.... Ei sanaakaan puhelimessa että asioita lisäillään mutta laskutus kyllä toimii!

    • Anonyymi

      Telia tekee pieniä petoksia kokoajan, ujuttaa asioita mukaan joista saavat lisälaskutettavaa.

    • Anonyymi

      Ai jaaha. Liittyy siis tähän
      https://www.telia.fi/asiakastuki/liittymat/vastaaja

      " Vastaaja uudistui huhtikuussa 2023

      3.4.2023 alkaen liittymä ja vastaajapalvelu hinnoitellaan erikseen. Vastaajan hinta on 1,5 €/kk. Samalla kaikki vastaajat päivitettiin uuteen versioon. Voit tarkastella uudistetun vastaajan ominaisuuksia alla olevasta taulukosta. Avausmaksua ei kuitenkaan peritä vanhan vastaajan päivittyessä uuteen.

      Jos liittymässäsi on voimassa määräaikainen sopimuskausi, vastaaja päivittyi uuteen versioon 3.4.2023, mutta hinnoittelumuutos astuu voimaan vasta määräaikaisen sopimuskauden päätyttyä.

      Halutessasi voit poistaa vastaajan liittymästäsi."

      • Anonyymi

        Eli siis
        - Telia on ilmoittanut palvelutuotteen ja palveluehtojen muutoksesta asiaankuuluvalla tavalla
        - Asiakkaalla on ollut riittävä mahdollisuus reagoida asiaan
        - Aloittaja ei ole reagoinut asiaan ja vinkuu nyt voimassa olevien palveluehtojen mukaisesta laskutuksesta


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6374
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3813
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3190
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      969
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe