Laittaisin pussin päähän ja alkaisin odottaa kuolemaa. Onnistuisiko se?
Jos ottaisin tarvittavan määrän lääkkeitä,
10
259
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kannata.
Jos pysyy tajuissaan, alkaa pussia repiä pois siinä vaiheessa, kun hapen puute alkaa tuntua liian pahalta.
Miksi haluaisit tehdä niin ?- Anonyymi
On niin arvoton olo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On niin arvoton olo.
Miksi? Mitkä seikat sen aiheuttavat?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi? Mitkä seikat sen aiheuttavat?
Esim se etten pääse hoitajalle, kun on puolen vuoden jono.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esim se etten pääse hoitajalle, kun on puolen vuoden jono.
Miksi tunnet itsesi arvottomaksi ? Onko sinua kiusattu, tai onko tapahtunut jotain muuta, mikä on aiheuttanut tuon olon ?
Tuskin sinua muut pitävät arvottomana, se on tällä hetkellä oma ajatuksesi, oma tunteesi.
Ei ole kivaa, kun on pitkät jonot joka paikkaan nykyisin.
Pystytkö juttelemaan kenellekään muulle ?
Ikävien asioiden ja ajatusten kanssa voi olla yksin tosi vaikeaa, jos ei ole ketään, kenen kanssa niitä jakaa ja availla.
Koita jaksaa, aika kuluu loppujen lopuksi kuitenkin aika nopeasti, kun tarkemmin sitäkin miettii. Tuleva tuntuu kaukaiselta, mutta menneestä ajasta huomaa, kuinka pian se onkaan mennyt. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi tunnet itsesi arvottomaksi ? Onko sinua kiusattu, tai onko tapahtunut jotain muuta, mikä on aiheuttanut tuon olon ?
Tuskin sinua muut pitävät arvottomana, se on tällä hetkellä oma ajatuksesi, oma tunteesi.
Ei ole kivaa, kun on pitkät jonot joka paikkaan nykyisin.
Pystytkö juttelemaan kenellekään muulle ?
Ikävien asioiden ja ajatusten kanssa voi olla yksin tosi vaikeaa, jos ei ole ketään, kenen kanssa niitä jakaa ja availla.
Koita jaksaa, aika kuluu loppujen lopuksi kuitenkin aika nopeasti, kun tarkemmin sitäkin miettii. Tuleva tuntuu kaukaiselta, mutta menneestä ajasta huomaa, kuinka pian se onkaan mennyt.Sinä voit jutella hirttoköydelle
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä voit jutella hirttoköydelle
Kiitos typerästä ideasta, mutta köydelle ei ole ollut tarvetta enää moniin vuosiin.
Hei,
Hyvä, että kirjoitit tänne! Itsetuhoisista ajatuksista kannattaisi keskustella ammattilaisen kanssa. Ikävä kuulla, että jonotusaika hoitajalle on pitkä.
Lisäksi on olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea elämän eri tilanteissa. Lisäksi voi saada vinkkejä muuhun avun hakemiseen. Alla tiedoksi tahoja joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.
Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Akuutissa tilanteessa kannattaa olla yhteydessä oman alueen psykiatriseen päivystykseen tai soittaa 112.
Lämpimin terveisin
MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata- Anonyymi
Hyppää junan alle Kuinka v**** vaikeata Se voi olla hyppää junan alle
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585564KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1973597Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182418Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91238Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT651048- 1021048
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181022- 831018
Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975