Vaaliasiantuntija yksiselitteisesti: Biden voittaa vaalit

Rebuilla on raskas ylämäki edessä vaa´ankieliosavaltioiden voittamisessa takaisin. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/be30feef-d398-4497-89fa-0c49953c66f1
14187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Nyt oli jokin jenkkigalluppi ollut, jossa Trump taas hakkaisi Bidenin noissa avainosavaltioissa..

Äänestä

Nuo "vaaliasiantuntijat" eivät tiedä paljon mitään. Vaaleihin on vielä aikaa ja tilanteet voi muuttua paljon. Joka tapauksessa ero on erittäin pieni joten kumpi vain voi voittaa.

Ja joidenkin uutisten mukaan Trump olisi voittamassa. Nämä erot ovat niin pienet, että ne jää kyselyjen virhemarginaaliin, joten päätelmiä on vaikea tehdä.

Äänestä

Tuo iltalehden haastattelema sossu kertoo vain omista haaveistaan.

Äänestä

Kyllä koittaa kovat ajat Yhdysvalloille, jos selvästi dementoitunut ja riutunut Biden voittaa. Kaikissa julkisissa esiintymisissään hölisee aina jotain seniiliä roskaa sekä vaikuttaa hämmentyneeltä vanhukselta.

Äänestä
  • Samaa ongelmaa on alkanut ilmentyä myös Trumpilla, on hänkin tehnyt kummallisia virheitä viime aikoina. Ei Trump paljon Bidenia nuorempi ole. Hän on toki taitavampi esiintyjä, mutta vanha hänkin silti on.

    Äänestä

Asiantuntia kertoo.

Täytyy sanoa, että vuoden 2016 vaaleissa tein huonon ennustuksen siitä, että Hillary Clinton voittaa

Äänestä

"...katkeroitulisenvältyö olkaa itsemurhanvältyö olkaa

Äänestä
  • katkeroitumisen välttäminen olkaa itsemurhanvälttäminen olkaa[(omakorjaus)]

    Äänestä

Trump lakkautti NordStream-kaasuputken rakentamisen - Biden kumosi päätöksen
Trump alkoi rakennuttamaan muuria Meksikon rajalle - Biden kumosi päätöksen

Muita Bidenin pähkähulluja päätöksiä:

Biden toteutti vetäytymisen Afganistanista tavalla, joka oli täysin vastoin kenraalien suosituksia - uutiskuvat vetäytymiskaaoksesta kertovat kaiken.

Biden on jakanut valtion rahaa silmittömästi eri tahoille ja päättänyt valtavista valtion rakennushankkeista ajalla, jolloin talous on muutenkin ollut noususuunnassa; tämä on vastoin kaikkia talousteorioita ja on nostanut inflaation pilviin, mistä myös me täällä Suomessa olemme saaneet nauttia.

Silmittömän rahanjaon seurauksena mm. polttoaineen hinta on noussut Amerikassa pilviin, ja pisteitä saadakseen Biden on alkanut tyhjentää maan strategisia ölyvaroja -siis sota- ja kriisiajaksi varattuja kriittisiä öljyvaroja- laskeakseen polttoaineen hintaa. Tämä on vastoin kaikkia maan turvallisuusperiaatteita

Lista olisi vielä paljon pidempi, mutta jo näistäkin möhläyksistä ymmärtää, miksi amerikkalaiset haluavat Bidenin pois ja Trumpin takaisin maan johtoon.

Äänestä
  • Kummatkin ovat tavallaan valmiiksi rampoja ankkoja, vain yksi 4-vuotiskausi edessä.

    Äänestä

Höhö...

Georgia: Trump vs. Biden NY Times/Siena Trump 49, Biden 43 Trump +6
Pennsylvania: Trump vs. Biden NY Times/Siena Trump 48, Biden 44 Trump +4
Michigan: Trump vs. Biden NY Times/Siena Trump 48, Biden 43 Trump +5
Wisconsin: Trump vs. Biden NY Times/Siena Trump 45, Biden 47 Biden +2
Nevada: Trump vs. Biden NY Times/Siena Trump 52, Biden 41 Trump +11
Arizona: Trump vs. Biden NY Times/Siena Trump 49, Biden 44 Trump +5

https://eu.usatoday.com/story/news/politics/elections/2023/11/05/donald-trump-joe-biden-2024-poll/71466781007/

https://www.realclearpolitics.com/epolls/latest_polls/

Äänestä

Biden rollator joutaa eläkkeelle

Äänestä

Muistaako missä edes on

Äänestä

Ainahan MAGA voi viedä kesken jääneen vallankaappauksen ja kapinansa liittovaltiota vastaan n. "päätyyn".

Rajaseudun rambot ammuskelevat itärannikon suvakkivajakkidemokraattikommareita mennen tulen Washingtonin kaduille ja Trump avaa kuuman linja Kremliin & sopii maailman asia kuntoon alle puolen tunnin.

Niin se käy.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Rebuilla on raskas ylämäki edessä vaa´ankieliosavaltioiden voittamisessa takaisin. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/be30feef-d398-4497-89fa-0c49953c66f1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu