YouTuben aloittama sota adblock-lisäosia vastaan tuntuu olevan hatara

Pari viikkoa sitten YouTube aloitti laajamittaisemman "kokeilun" jonka mukaan mainokset on pakko katsoa tai tilata Premium-jäsenyys tai ei voi nähdä varsinaisia käyttäjien tuottamia videoitakaan.

• Galaxius | The Cobra Effect: Why Anti-Adblock Policies Could Hurt Revenue Instead
https://youtu.be/gIHi9yH6UB0

• Louis Rossmann | Why I will NEVER pay for YouTube Premium ever again!
https://youtu.be/4Q3ZXQZZlcE

• Louis Rossmann | YouTube blocks adblockers; will this be their downfall?
https://youtu.be/DMaFH4KzOVg

Mainosten puolesta puhuvat sanovat että koska mainostajat maksavat ilmaisen YouTuben niin siksi mainosten eston voi mieltää piratismiksi.

Mainoksia vastaan puhuvat taasen sanovat että YouTubessa(kaan) ei ole aina luotettavia mainoksia vaan niistä moni on tehnyt jonkinlainen huijari. Laatuvalvontaa ei siis mainosten osalta juurikaan ole, sen varmistamiseksi että sponsoreilla on puhtaat jauhot pussissa.

Toiset heistä sanovat että mainosten lataaminen kuluttaa yhteensä niin paljon energiaa että niiden esto on peräti vihreä teko.

Sikäli pieni kapinointi olisi heidän mukaansa oikeutettu.

Ja kuinka ollakaan, eston seurauksena oli vastareaktio. Sen sijaan että moni maksaisi YouTubelle jotkut ovat valmiita maksamaan sen sijaan mainostenesto-ohjelmille. Ihmiset ovat myös ryhtyneet selvittämään aktiivisemmin mikä yhdistelmä selaimia ja lisäosia on nykyään tehokkain.

• Louis Rossmann | YouTube's adblock war is backfiring in the worst way possible 🤣
https://youtu.be/_GARcKCaUfI

5

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SEHÄN SE JUURI kun ehkä youtubessa ja facebookissa samaa eli MAINOKSET ON HUIJARIEN VEDÄTYKSIÄ!
      osta jotain eur / luottokorttia vedätetään saman tien tilaus ansaan

      ja mikä pahinta lievimmillään mainoksista alkaa VALTAVA roskapostien ja puhelinmyynti häirikköjen TYKITYS!

      vanhukset etenkin niin idiootteja että työntää ykkös puhelin numeronsa kaikkiin ps..ka mainoksiin ja sähköpostinsa

      kun annoin uuden puhelin numeron vanhukselle, oli alle 2 viikkoa tai erittäin pian, että VÄHINTÄÄN SATOJA puhelin myyjiä taas alkoi soitella siihenkin! ja
      sähköposti ihan pskana jo ajat sitte mutta valtavasti estoja laittamalla jotenkin pärjännyt..

      ei tyhmempää ole ku joku vanhus st..na!!

      • Tietty sukupolvi ei kai ole tuollaiseen tottunut.

        Yleensä kun joku heistä sanoo minulle että tällaisia nettihuijauksia olisi liikkeellä niin hän on itse sitä tyyppiä joka joskus kaipailee minulta apua tietotekniikan suhteen ja on luultavasti kuullut huijauksesta TV:n kautta.

        Mutta yleensä uutinen on jo tullut itse netin kautta nopeammin tai kyseessä on netin periaate tai rutiini joka on ollut jo itselleni selvä ennestään.


    • Rossmannilla on edelleenkin aiheesta asiaa. Saattaa olla että YouTuben uusi tapa havaita mainosten estäjien käyttö olisi jopa laiton EU:n alueella:

      • Louis Rossmann | Youtube's AdBlock detection might break the law in the EU
      https://youtu.be/fqhPUmyrfGI

    • Uusin käänne tässä jutussa. YouTube alkaa ymmärtämään että tehtävä on melko lailla mahdoton... ja nostaa Premium-tilauksen hintaa.

      • Mini Money Docs™ | YouTube Regrets Banning Ad Block
      https://youtu.be/XQFxvwxOV_A

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1718
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1462
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1326
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1163
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1058
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1019
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      216
      838
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      763
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      718
    Aihe