Henkikaste on aina ollut helluntailaisuudessa väkevästi mukana.
Henkikasteessa voi tapahtua kummia.
Henkikaste = kielilläpuhuminen on merkki uudestisyntymisestä.
Henkikasteessa voi tapahtua kummia.
Henkikaste = kielilläpuhuminen on merkki uudestisyntymisestä.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Helluntailaisuus, adventismi ja jehovalaisuus on merkki väkevästä eksytyksestä.
Me olemme kuin Nikodeemus, joka ihmetteli Jeesukselle, että miten ihminen voi syntyä uudesti. Pitääkö mennä uudestaan äitinsä kohtuun ja tulla sieltä ulos.
Paitsi että Nikodeemus oli oppinut herrasmies eikä tietämyttömyytensä takia ei herjannut muita. Hän oli vain tiedonhaluinen eikä herjaushaluinen.
Nikodemus oli huolestunut lapsen uudestisyntymisestä, koska Jeesus sanoi että kaikkien ihmisten, myös lapsien pitää syntyä uudeksi vedestä ja Hengestä, jotta voi päästä sisälle Jumala valtakuntaan. Kasteessa se asia ratkaistaan niin aikuisten kuin lapsien osalta.
> Henkikaste = kielilläpuhuminen on merkki uudestisyntymisestä.
On erikoista, että vain kielillä puhuminen lasketaan, kun Raamatussa puhutaan monista eri lahjoista:
"Niinpä saa Hengen kautta toinen viisauden sanat, toinen tiedon sanat saman Hengen vaikutuksesta; toinen saa uskon samassa Hengessä, toinen taas terveeksitekemisen lahjat siinä yhdessä Hengessä; toinen lahjan tehdä voimallisia tekoja; toinen profetoimisen lahjan, toinen lahjan arvostella henkiä; toinen eri kielillä puhumisen lahjan, toinen taas lahjan selittää kieliä. Mutta kaiken tämän vaikuttaa yksi ja sama Henki, jakaen kullekin erikseen, niinkuin tahtoo."
1 Kor. 12:8-11
Jeesus eikä Jumala puhu mitään ihmisiä eriarvoistavista armolahjoista. Paavali kehitti sen opin eriarvoisista armolahjoista johtamisen helpottamiseksi Korintosa hurmoshenkisenä jossa puhui sekavia hurmoskieliä.
otahan lääkkeesi
otapas itse
helluntailaiset ei osaa keskustella , > asiallisesti.
pelkkää herjaa , jossa ei mitään raamatullista.
eikö siellä helluntailaisuudessa opi raamatun kirjoituksia , kun mitään muuta eivät kommentoi , kuin , pelkkää herjausta.
sellaistako on helluntailaisten keskustelu , >"otahan lääkkeesi"<
Raamatussa ei ole yhtään tapausta, jossa joku kastettaisiin pelkällä "henkikasteella."
Helluntaina kristillinen yksi kaste tarkoitti kastamista, jossa samassa kasteessa oli vesi ja Henki sekä sovintoveren osallisuus mukana. Kasteessa ihmiset saivat Pyhän Hengen lahjan asuvaiseksi synneistä puhdistettuun tyhjään sydämeen.
Ei niitä ihmisiä sen jälkeen millään erillisellä henkikasteella kastettu missään vaiheessa.
Niin Pietari sanoi heille: "Tehkää parannus ja ottakoon kukin teistä kasteen Jeesuksen Kristuksen nimeen syntienne anteeksisaamiseksi,
niin te saatte Pyhän Hengen lahjan. Teitä ja teidän lapsia tämä lupaus tarkoittaa."
Onhan se putkinäkö tuokin.
Jeesus tarkoitti silä Hengellä kastamisella tavallista vedellä kastamista, mihin helluntaista alkaen tulee mukaan Pyhän Hengen lahja asuvaiseksi kasteessa synneistä pestyyn sydämeen.
Ef.4:5 Yksi kaste, hen baptisma. Ei ole erilaisia kasteita tai eriaikaisia kasteita eri ihmisille.
On vain yksi kaste, jossa on kolme yhtäpitävää todistajaa paikalla.
1. Joh. 5:8 Ja kolme ovat, jotka todistavat maan päällä: Henki ja vesi ja veri, ja ne kolme yhdessä ovat.
Älä puhu paskaa!
Helluntailainen sanoo Jumalan todistusta pojastaan: Älä puhu paskaa!
1.Joh.5
6 Tämä on se, joka vedellä ja verellä tulee, Jesus Kristus, ei ainoastansa vedellä, vaan vedellä ja verellä. Ja Henki todistaa, että Henki on totuus.
7 Sillä kolme ovat, jotka todistavat taivaassa: Isä, Sana ja Pyhä Henki, ja ne kolme yksi ovat:
8 Ja kolme ovat, jotka todistavat maan päällä: Henki ja vesi ja veri, ja ne kolme yhdessä ovat.
9 Jos me ihmisten todistuksen otamme, niin on Jumalan todistus suurempi; sillä tämä on Jumalan todistus, jonka hän Pojastansa todisti.
Älä sotke jumalattomien vauvakastetta Raamatun teksteihin!
Onko tuo jumalattomien vauvakaste se helluntaiseurakunnan kaste?
Olet upottavalla suolla. Et tiedä kristinuskosta yhtään mitään.
Sinä et tiedä siitä mitään
Eihän sitä Hoviherraakaan millään pelkällä henkikasteella kastettu.
KR 33/38
36 Ja kulkiessaan tietä he tulivat veden ääreen; ja hoviherra sanoi: "Katso, tässä on vettä. Mikä estää kastamasta minua?"
37 -
38 Ja hän käski pysäyttää vaunut, ja he astuivat kumpikin veteen, sekä Filippus että hoviherra, ja Filippus kastoi hänet.
Jumala ei jaa Henkeä mitalla. Kellä on kasteen lahjana saatu Pyhä Henki, hänellä on kaikki Pyhän Hengen lahjat ja ominaisuudet. Ei vain jotain siivuja ja muroja siitä.
Paavali oli vielä tappohommissa kun helluntaina 3000 ihmistä kastettiin vedestä ja Hengestä syntien anteeksisaamiseksi. Ei heitä sen jälkeen erikseen millään henkikasteella kastettu.
Helluntaina toimi oikea kielillä puhumisen armolahja, se tarkoitti oikeilla vierailla kielillä puhumista.
Ei helluntaina kukaan molissut helluntailaisten tavoin hurmoskielillä sekavia glossolalioita.
Amerikasta tänne 100 v. sitten tuotu helluntailaisuus on Perkeleestä.
Kielillä puhuminen ei ole merkki uudestisyntymisestä. Wikipedia kertoo hyvin, miksei ole:
"Helluntailaisuudessa vanhurskauden käsite noudattaa suurimmalta osin luterilaista protestanttista näkemystä. Helluntailaisuus kuitenkin korostaa yliaistillisten kokemusten merkitystä sen varmistukseksi, että on saanut vanhurskauden Jumalalta. Opin mukaan kielillä puhumisen lahja antaa pelastusvarmuuden, koska helluntailaisuudessa sitä pidetään sinettinä vanhurskaudesta.[46]
"Mutta Jumala itse vahvistaa meitä ja teitä uskossamme Kristukseen, Voideltuun, ja on myös antanut meille voitelunsa: hän on painanut meihin sinettinsä ja antanut meidän sydämiimme vakuudeksi Hengen." (2. Kor. 1:21,22)
Muut kristilliset suuntaukset ovat esittäneet kritiikkiä kielillä puhumisen tuomasta pelastusvarmuudesta sillä argumentilla, että Jeesuksen sanojen mukaan ei kaikki hänen nimessään ihmeitä tehneet pelastu, jos he ovat eläneet laittomuudessa. Jeesus myös kertoi väärien profeettojen kykenevän tekemään yliluonnollisia ihmeitä.[47] Jeesuksen sanojen mukaan vanhurskaus tulee Jumalan tahdon tekemisestä.[48]
"Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon. Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?' Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'." (Matt. 7:21-23)
"Ja minä tiedän, että hänen käskynsä on iankaikkinen elämä. Sentähden, minkä minä puhun, sen minä puhun niin, kuin Isä on minulle sanonut." (Joh. 12:50)
Helluntailiikkeen perustajat Parhami ja Olsei oli pelkkiä maallikoita.
Ei ne mitään Raamatusta ymmärtänny. Ne teki bisnestä sillä uudella uskonnolla. Ja vietti syntistä elämää lahkojen suojassa.
Kielilläpuhuminen on merkki jumalattomille=luterilaisille.
Tätä vauvakastetut pähkäilevät ja kirjoittevat tänne satuja, kun yrittävät saada vauvakasteen sopimaan Raamatun teksteihin.
Jumalattomat uudestikastetut luulevat puhuvansa kielillä mutta eivät tee sitä. Niille Jeesus on satua
Vauvoille ei ole mitään vauvakastetta vaan sama kaste kuin muilleki
Pyhän Hengen kasteen olemus ei ole olla "merkki" jostakin. Pyhän Hengen kaste ja täyteys ovat itsessään täysi Jumalan lahja uskovalle, avuksi ja voimaksi. Se on ikäänkuin jatkumoa uudestisyntymälle, saman asian tietynlainen lisävahvistus.
Raamattu ei opeta mitään tuollaista, eikä se tunne termiä "Pyhän Hengen kaste"
Pyhällä Hengellä kastaminen liittyy Hengen vuodattamiseen joka tapahtuyi helluntaina
Joh. 1: 29-34
29 Seuraavana päivänä hän näki Jeesuksen tulevan tykönsä ja sanoi: "Katso, Jumalan Karitsa, joka ottaa pois maailman synnin!
30 Tämä on se, josta minä sanoin: 'Minun jälkeeni tulee mies, joka on ollut minun edelläni, sillä hän on ollut ennen kuin minä'.
31 Ja minä en tuntenut häntä; mutta sitä varten, että hän tulisi julki Israelille, minä olen tullut vedellä kastamaan."
32 Ja Johannes todisti sanoen: "Minä näin Hengen laskeutuvan taivaasta alas niinkuin kyyhkysen, ja se jäi hänen päällensä.
33 Ja minä en tuntenut häntä; mutta hän, joka lähetti minut vedellä kastamaan, sanoi minulle: 'Se, jonka päälle sinä näet Hengen laskeutuvan ja jäävän, hän on se, joka kastaa Pyhällä Hengellä'.
34 Ja minä olen sen nähnyt ja olen todistanut, että tämä on Jumalan Poika."
✨