Tumma vuoto ?

Käytin melianeja kolmisen vuotta ja noin 6 kk sitten rupesi listan puolivälissä tulemaan outoa ruskeaa vuotoa....vaihdoin yasminiin (syönyt vasta 2kk)ja se jatkuu edelleen. Mitään tulehdusta tai muuta ei ole.

Onko kenellekään muulle sattunut tälläistä...lääkärikään ei osaa sanoa asiasta oikein mitään. Tämä vaiva häiritsee jokapäiväistä elämää.... :(
2473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ihan normaalia, lue viesti alempaa, jossa joku vastaa, että jos liuskassatulee monta muutaman tunnin heittoa, voi tulla tiputteluvuotoa, olisko sulla ollut näin.
Ilmeisesti kyseinen pillerimerkki ei sinulle sopinut. Ja nyt olet syönyt toista merkkiä vasta 2kk. kolme kk pitäisi odottaa, jotta "sivuvaikutukset" katoisivat, jos ei katoa, kysy lääkäriltä.

Äänestä

Voi olla, että nuo pillerit ovat sinulle liian matalahormonisia, eivätkä näin ollen pidä vuotoa poissa. Pillerimerkin vaihto voisi siis auttaa. Käy gynellä juttelemassa asiasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minä kirjoitti:

Käytin melianeja kolmisen vuotta ja noin 6 kk sitten rupesi listan puolivälissä tulemaan outoa ruskeaa vuotoa....vaihdoin yasminiin (syönyt vasta 2kk)ja se jatkuu edelleen. Mitään tulehdusta tai muuta ei ole.

Onko kenellekään muulle sattunut tälläistä...lääkärikään ei osaa sanoa asiasta oikein mitään. Tämä vaiva häiritsee jokapäiväistä elämää.... :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu