Jumalallinen moraali-perusta on yksi huonoimmista

Anonyymi-ap

Monet valittavat objektiivisen moraali-normiston puutetta. Tämä on hätähuuto sen puolesta, että niin monet luulevat moraalin olevan vain subjektiivinen mielipide: Ei ole olemassa objektiivista oikeaa tai väärää.

Tähän kysymykseen on olemassa hyviä sekulaarisia vastauksia, jos relativistinen moraalikäsitys ei miellytä. Voit perehtyä vaikkapa Immanuel Kantin (katerogorinen imperatiivi) tai Sam Harrisin (moraalinen maasto) ajatuksiin.

Jotkut erehtyvät etsimään vastausta ns. jumalallisesta komentoteoriasta. Tämä ajatus on kuin suoraan Pohjois-Korean valtiollisesta doktriinista. Pohjois-Koreassahan on vain yksi Johtaja, jonka moraalikäsitys on objektiivinen totuus kaikille. Tämä näennäisesti ratkaisee subjektiivisuuden ongelman, mutta vain näennäisesti: Nythän yhden ihmisen subjektiivinen mielipide on nostettu kaikkia sitovaksi asiaksi.

Se, että aidon maallisen johtajan tilalle, nostetaan jokin mielikuvitus-olento, jonka oma subjektiivinen mielipide, otetaan kaikkia sitovaksi määritelmäksi, ei auta tippaakaan. Meillä on ihan sama periaatteellinen ongelma kuin maallisen johtajan kanssa: Mistä tiedämme, että tuon Johtajan subjektiivinen mielipide on hyvä moraali-ohje? Ja lisäksi meille tulee toinen ongelma: Mistä edes tiedämme, mitä tuollainen näkymätön mielikuvuvitus-ystävän kaltainen olento edes ajattelee, jos yhden mielestä hän ajattelee toista ja toisen mielestä toista.

Sen sijaan, että yritämme arvuutella jonkun Rakastavan Yliluonnollisen olennon moraalinormistoa ja sen hyvyyttä, niin kehotan kaikkia perehtymään sekulaarisiin moraalinormeihin. Niiden kautta voi arvioida myös erilaisten jumala-kertomuksen moraalista hyvyyttä sen sijaan, että heittää oman ajattelun narikkaan ja hyväksyy Pohjois-Korealaisen doktriinin, että kaikki hirveydet, mitä Jumala tekee on automaattisesti moraalisesti hyvää.

0

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka Purra haluaa muuttaa

        maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
        Maailman menoa
        211
        9785
      2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

        🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
        Maailman menoa
        49
        4569
      3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

        Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
        Maailman menoa
        130
        4080
      4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

        Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
        Maailman menoa
        114
        3959
      5. Kaivattusi nimi

        Kaivattusi nimi on
        Ikävä
        210
        3723
      6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

        😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
        Maailman menoa
        43
        3058
      7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

        ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
        Maailman menoa
        17
        1711
      8. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

        Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
        Ikävä
        156
        1607
      9. Mihin rakastuin sinussa?

        Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
        Ikävä
        96
        1558
      10. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

        Millaisista merkeistä olette huomanneet?
        Ikävä
        115
        1346
      Aihe