Eduskunnan kyselytunti alkanut

Lyly: Hallitus on sotkenut ennätysmäisen nopeasti työmarkkinat.
Satonen: Hallitus on sitoutunut 100 000 työpaikan tavoitteeseen.
25294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Lyly puhuu asiaa.

Äänestä

"Maan parhaat ekonomit asialla".
"Talous lähtee nousuun heti ensi vuoden alusta".
"VM mies hehkutti asiaa teeveessä tänä syksynä".
"Leikkausten vaikutusarvioinnitvon tehty tietokoneella ja ne eivät pidä ollenkaan paikkaansa".
100.000 uutta työtöntä tähän maahan pikemminkin tulee.

Äänestä
  • "100.000 uutta työtöntä tähän maahan pikemminkin tulee."

    Tuota kohti ollaan parasta aikaa menossa.

    Äänestä

Mistä niitä työpaikkoja muka on tulossa? Työpaikat syntyvät investoinneista. Hallituksen toimet eivät lisää investointeja millään alalla, mutta ilmeisesti vähentävät ainakin julkisia investointeja jonkin verran.

On aivan sama, mihin Satosen pelle on sitoutunut. Se ei vaikuta mitään mihinkään.

Äänestä
  • Satonen on sitoutunut lihomaan lisää ja se varmasti kyllä onnistuu.

    Äänestä

Seuraavaksi päästään kyselyikään.

Äänestä

Se on ihan sama mihin sitoutuu kun se ei kuitenkaan toteudu!
Olen itse sitoutunut siihen että olen ennen joulua euro jackpot miljonääri. Niin.

Äänestä

Ei tietoa, ei taitoa.
Voi sentään!

Ollaan kuin halvatun käsissä koko maa!

Äänestä
  • Apukoulutason porukkaa tätä maata "johtamassa" ei hyvää päivää!

    Äänestä

Ihan kuin vasemmiston kysyjät ei ymmärtäisi puhetta.
Varmaan rasittavaa ministerinä kuunnella saman toistoa kuin jotkut apinat kysyy levysoittimen tavoin samaa asiaa.

Mitään ei vasemmisto tehnyt nuorten hyväksi mutta nyt on olevinaan huolissaan jos nuori saa "vain" vuodeksi työtä.

Äänestä

Tuppurainen kysyi samaa asiaa mitä se on kysynyt jo 10 vuotta. Tekiköhän se mitään itse asialle kun oli ministeri?

Äänestä

Nyt on uuden hallituksen vuoro. Kyllä koulutusta parannettiin ed. hallituksen aikana, nosettiin 18 vuoteen. Lukiolaiset sai läppärit koulusta.

Saa kysyä!

Äänestä
  • Toivotaan että 2 vuoden lisäys saa oppimaan lukutaidon. Ja puheen ymmärrys taidon.

    Äänestä

Ollaan me suomalaiset aika juntteja. Tuollainen hallitus ihan itse äänestettiin!
Irvi-Purra, Orpo-Petteri ja sekalainen joukko mummoja ja möhömahoja.

Hmm. Vajaat neljä vuotta, jos maailma on paikoillaan.

Äänestä

Työ on parasta irtisanomiseen

Äänestä

Orpo on aivan pihalla kaikesta.
Hän luulee, että kaikki työttömät ovat työttömiä omasta halustaan, koska heidän mielestään ei kannata mennä töihin.
Varmasti heitäkin löytyy, mutta hekään eivät kaikki ole työhaluttomia, vaan tilanne saattaa heillä työhön mentyään tiukentua rajusti, koska esim. vaikka pienestä palkasta pitäisi maksaa työmatkakulut, lasten päivähoitomaksut ym.
Kuitenkin suuri osa työttömistä eivät vaan saa työpaikkaa ja jos jotkut saavat, se ei ehkä ole kokopäivätyötä, tai vakituinen työpaikka.
Työpaikkoja olisi paljon enemmän, jos ei asiakaspalvelua lopetettaisi kaikilla aloilla.
Maamme asioista pitäisi olla päättämässä elämää ja maailmanmenoa ymmärtäviä ihmisiä.

Äänestä
  • Orpo ei osaa matematiikkaa. Jos avoimia työpaikkoja on 50 000 ja työttömiä 300 000, niin miten voi jokainen olla töissä. Ja mihin Orpo-Purra sijoittaa maahan haluamansa 50 000 ulkomaalaista halpatyöntekijää? Ai niin siksihän pitää irtisanomissuojaa heikentää, että voidaan suomalainen sanoa irti ja ottaa tilalle halpatyöläinen, joka ei edes tiedä työlainsäädännöstä mitään.

    Arto Satonen aamutv:ssä tänään: Jos opet, hoitsut, siistijät ym. kokevat saavansa liian pientä palkkaa niin he voivat hakeutua IT-alalle.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Orpo ei osaa matematiikkaa. Jos avoimia työpaikkoja on 50 000 ja työttömiä 300 000, niin miten voi jokainen olla töissä. Ja mihin Orpo-Purra sijoittaa maahan haluamansa 50 000 ulkomaalaista halpatyöntekijää? Ai niin siksihän pitää irtisanomissuojaa heikentää, että voidaan suomalainen sanoa irti ja ottaa tilalle halpatyöläinen, joka ei edes tiedä työlainsäädännöstä mitään.

    Arto Satonen aamutv:ssä tänään: Jos opet, hoitsut, siistijät ym. kokevat saavansa liian pientä palkkaa niin he voivat hakeutua IT-alalle.

    Kukaan ei koodausta opi missään parissa kk.
    Suurin osa ei yhden "koodaus kurssin" käytyään edes saa mitään töitä, kun ei osaa tarpeeksi.
    Täysi pelle koko tyyppi.

    Äänestä

  • Se ny on vaan sumuverhoa, 100 000 työpaikan luominen.
    Sen suojissa siirretään velkarahat rikkaille.

    Kun ei saada 100 000 työpaikkaa luotua, niin siirretään lisähuiputuksina rahaa edelleen rikkaille

    Oppositio pelattu pois samoin
    Ei nekään voi synnyttää hallituksen reunaehdoilla 100 000 työpaikkaa

    Röyhkeää, mutta toimivaa

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Se ny on vaan sumuverhoa, 100 000 työpaikan luominen.
    Sen suojissa siirretään velkarahat rikkaille.

    Kun ei saada 100 000 työpaikkaa luotua, niin siirretään lisähuiputuksina rahaa edelleen rikkaille

    Oppositio pelattu pois samoin
    Ei nekään voi synnyttää hallituksen reunaehdoilla 100 000 työpaikkaa

    Röyhkeää, mutta toimivaa

    Voihan se ollakin että saavat satatuhatta työpaikkaa luotua. Halpatyöläisille. Jotka eivät ole suomalaisia.

    Äänestä

LYLY ON AIVAN OIKEASSA NYT NÄIMME KUULIMME MITEN TYHMÄN TOLLOJA KOKOOMUSLAISET ON JA MITEN TURUN TUNNIN JUNA VOI HYÖDYTTÄÄ KOKO SUOMEA HÄH. SATOSEN TOLLO TOLKUTTI SAMAA KOKO TUNNIN EIKÄ MYÖNTÄNYT TYÖMARKKINOIDEN SOTKEMISIÄÄN.

Äänestä

Mitä tuo "sitoutunut" niinkuin käytännössä tarkoittaa?

Äänestä
  • Ei se tarkoita hevonvittuakaan. Lämpimikseen höpisevät.

    Äänestä

AY-liike on sotkenut työmarkkinat.

Äänestä
  • Perustelisitko hiukan. Miten AY-liike on työmarkkinat sotkenut?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lyly: Hallitus on sotkenut ennätysmäisen nopeasti työmarkkinat.
Satonen: Hallitus on sitoutunut 100 000 työpaikan tavoitteeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu