Mitä järkeä OPKO:ssa on?

Anonyymi-ap

Olin opiskeluaikoinani aktiivisesti mukana OPKOn toiminnassa. Nyt kaduttaa, koska jäin sen valmistumisen jälkeen tyhjän päälle. OPKOhan ei tarjoa kaltaisilleni yli-ikäisille juuri mitään muuta kuin maksajan roolin, ja ev.lut. paikallisseurakuntakin tuntuu aivan liian liberaalilta OPKOn opetusten jälkeen.

Mitä siis OPKOsta jäi käteen? Hyvää opetusta seurasi hengellinen kodittomuus ja vaikeus löytää oma paikkansa seurakunnassa. OPKO-kaverini on päätynyt kuka mihinkin: osa on hajaantunut eri herätysliikkeisiin, joku siirtyi Lähetyshiippakuntaan, osa jäi ev.lutiin. Moni käy nykyään kirkossa ehkä jouluna jos silloinkaan. Tiivis porukka hajaantui valmistumisen jälkeen täysin ja yhteydenpito on jäänyt vähiin, kun kaikilla on ihan omat kuvionsa.

Päädyin itse erään toisen herätysliikkeen messuyhteisöön ja katson kateellisena, kuinka moni nuori aikuinen siellä tuntee toisensa jo vuosien takaa: he ovat tutustukeet toisiinsa viimeistään liikkeen omassa opiskelijatoiminnassa, siinä jota itsekin harkitsin aikoinani ennen kuin kotiuduin OPKOon.

Moni OPKOn aikaisista kavereistani on kertonut samankaltaisesta ulkopuolisuuden ja juurettomuuden tunteesta. Mitä järkeä OPKOssa on? Nuoriin ja opiskelijoihin on tietysti tärkeä panostaa, mutta elämä jatkuu myös opiskeluajan jälkeen. Mihin siis tarvitaan OPKOn omaa toimintaa, joka jättää nuoret aikuiset lopulta tyhjän päälle? Eikö olisi parempi toimia yhteistyössä jonkun sellaisen tahon kanssa, jonka toiminnassa opkolaisten olisi aikanaan luonteva jatkaa?

1

398

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        50
        967
      2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        15
        848
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        501
        788
      4. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        46
        727
      5. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        42
        654
      6. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        37
        599
      7. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        30
        596
      8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        169
        536
      9. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        530
      10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

        Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
        Maailman menoa
        56
        487
      Aihe