Asiantuntijat välittävät valheellista tietoa kristittyjen väitetystä antisemitismistä

Anonyymi-ap

Juhani Huttunen väittää kristittyjen vihaavan juutalaisia koska juutalaiset väittävät olevansa ajumalan valittu kansa. Juhani ei tiedä yhtään mitään kristittyjen ajatsmaailmasta. Kristityt ovat yleisesti ottaen hyväksyneet ajatuksen juutalaisista Jumalan valittuna kansana ja kristityt länsimaissa nostavat juutalaiset jalustalle. Kun länsimaisessa esiintyy juutalaisvastaisuuta se johtuu ihan muista kuin uskonnollisista syistä ja sitä potevat pääasiassa sekulaarit ei- uskonnolliset ihmiset jos jätetään muslimmväestö huomioon ottamatta.

Onko joku joskus aikuisten oikeesti törmännyt kristittyyn uskovaisten joka on antisemitisti? 🤦. HÖPÖ HÖPÖ.

Uskomatonta että joku voi kirkkain silmin väittää kristittyjen olevan antisemitistejä kun koko kristinusko pohjautuu juutalaisuuteen ja sen keskeisin hahmo Jeesuskin oli juutalainen rabbi. Jotkut väittävät kristittyjen vihaavan juutalaisia koska juutalaiset tappoivat Jeesuksen - eli siis yhden omistaan. Tämäkään ei pidä paikkaansa. Kristittyjen näkemyksen mukaan Jeesuksen tappoivat juutalaiset kirjanoppineet, eli papisto joka ei tunnistanut messiastaan. Tämäkään ei tarkoita että kristityt muka jotenkin vihaavat juutalaisia. Miten edes voisivat kun kristinuskon mukaan jopa vihollista pitää rakastaa, poskia pitää käännellä ja kaikki antaa anteeksi kaikille? Kristityt eivät ole koskaan nähneet juutalaisia vihollisinaan.

Aivan harhaisia väitteitä. Epäilen onko tämä asiantuntija koskaan edes tavannut uskovaisia kristittyjä.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mista-juutalaisviha-kumpuaa/8816066#gs.086d4y

5

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huttunen: "Antisemitismi on täysin arkinen asia joka saattaa näkyä ihan tavallisissa lehtiotsikoissa koska juutalaisviha toisen maailmansodan jälkeen on niin tässä meidän kulttuurissamme sellaisessa syvärakenteessa tiedostamattomana pohjavireenä."

      Mitä psykoottista paskaa asiantuntija siinä selittää?

    • Anonyymi

      Tässä taas yksi viljelee ihmeellisiä juttuja kristittyjen antisemitismistä. Anna Kontula ilmeisesti luulee natsien olleen tunnustuksellisia kristittyjä ja että natsien antisemitismi muka perustui kristinuskoon.

      Natsit olivat poliittinen puolue, ei uskonnollinen liike. Sen sijaan arabimaissa esiintyvä antisemitismi yleensä perustuu uskontoon.

      Kristityt eivät todellakaan ole antisemmiittejä. Jos jossain päin maailmaa on yksikin kristillinen liike joka on antisemitistinen tähän voi laittaa vinkkiä. Miten kristinusko edes voisimolla antisemitistinen kun Jeesuskin oli juutalainen ja koko kristinusko pohjautuu juutalaisuuteen?

      https://m.youtube.com/watch?v=LTwAOEi79C4&pp=ygUMc2FubmEgdWtrb2xh

    • Anonyymi

      lutteri rakasti juutalaisia 🤣🤣🤣

    • Anonyymi

      oletko miettinyt mitä Paavo Väyrynen tekisi?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      96
      7366
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      362
      6457
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      61
      3814
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3549
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      192
      2021
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      18
      1733
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      61
      1481
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1456
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1350
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1337
    Aihe