Globaali markkinatalous perustuu jatkuvaan kuluttamiseen ja kapitalismin jatkuvaan kasvuun

Anonyymi-ap

Kapitalismi perustuu jatkuvan kasvun periaatteelle. Kapitalismi toimii, jos pääomat tuottavat, kasvavat ja lisääntyvät. Kapitalistinen kasvuajattelu nojaa aika pitkälti myös jatkuvaan väestönkasvuun. Koko ajan pitää syntyä enemmän kuluttavia ihmisiä.

Jatkuvaa kasvua ei kuitenkaan voi rajallisella planeetalla loputtomiin olla. Yhteiskunnat pitää kohta myös alkaa sovittamaan vähenevään väkimäärään.

3

170

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuinkas se kommunismi toimii?

    • Anonyymi

      Vai toimiiko, missä?

    • Vähän yllättäen jatkuva kasvu on mahdollista Marxin oivalluksen perusteella. Marx oli ensimmäinen, joka tuli ajatelleeksi, että työ itsessään tuottaa lisäarvoa. Lyhesti: metsäomaisuus on arvokasta, mutta jos työllä puut jalostetaan selluksi, arvo kasvaa ja jos sellusta edelleen tehdään paperia on metsän alkuperäinen arvo tuottanut lisäarvoa työn kautta.

      Marx päätteli, että kapitalismi on tehokkain ja innovatiivisin tapa tuottaa lisäarvoa, mutta arveli kapitalismin johtavan vääjäämättä työn tuottaman lisäarvon epätasaiseen jakautumiseen. Klassisessa liberalismissa (alkuperäisessä kapitalismissa) työn tuottama lisäarvo (raha) luisui työntekijöiden sormien läpi kartanossa asuvalle omistajalle, jonka ei tarvinut tehdä muuta kuin omistaa.

      Tästä Marx päätyi ajattelemaan, että ennemmin tai myöhemmin duunarit nousevat omistajia vastaan ja vaativan työn tuottamasta lisäarvosta oikeudenmukaisemman osuuden. Marx kuitenkin varoitti, että sosialistisen vallankumouksen edellytys on toimiva ja kehittynyt kapitalistiseen talouteen perustuva yhteiskunta. Venäjä ei täyttänyt Marxin määrittelemiä premissejä, jolloin seurauksena oli työläisten paratiisin sijaan työläisten helvetti, totalitaarinen diktatuuri. Sama ongelma kaikissa kommunistista vallankumousta yrittäneissä valtioissa: niiltä puuttui osaaminen ja resurssit toimivalle sosialistiselle yhteiskunnalle. Tässä mielessä Pohjoismaiset hyvinvointivaltiot ovat lähimpänä Marxin ihanteita tasaisesta tulonjaosta ja työläisten oikeudenmukaisesta kohtelusta.

      Leninistinen reaalisosialismi johti ojasta allikkoon. Duunarit tekivät vitusti töitä, mutta työn tuottama lisäarvo valui työläisten käsien läpi puolueen kartanoissa asuville politrukeille, joiden ei tarvinut tehdä mitään muta kuin valvoa työtä. Sama lopputulema duunarille, vaikka päinvastaiset poliittiset ideologiat.

      Työ tuottaa aina lisäarvoa ja sitä vastaamaan pankit laskevat markkinoille rahaa. Rahan määrä lisääntyy työtä vastaten ja resursseihin nojaava talous on verraten kehittymätön. Taloden dynamiikka toimii niin kauan kuin joku tekee jotain ja tekemistä vastaavasti markkinoille lasketaan rahaa. Tämä toteutuu, vaikka kaiken työn hoitaisivat robotit. Työ ei lopu koskaan ja siksi lisäarvon periaatteen mukaisesti talous voi noudattaa jatkuvan kasvun periaatetta. Kapitalismiin tosin kuuluu valuvikana se, että se jokseenkin tasaisin väliajoin ajautuu vakavaan kriisiin. Siksi säännely talous on pitkällä aikavälillä turvallisempi, oikeudenmukaisempi ja suurempaa hyvinvointia tuottavampi järjestelmä kuin markkinaliberaali tai uusliberaali talous, jossa työn lisäarvo valuu klassisen liberalismin tapaan omistajille, kuten Bezos, Musk, Gates tai Buffet, joiden ei tarvitsisi tehdä mitään, koska raha kasvattaa heidän omaisuuttaan autonomisesti. Kapitalismi on hieman kuin painovoima: se ohjaa rahat sinne missä on eniten varallisuutta ja suurimmat mahdollisuudet omistaa ja näin korjata tuotto työstä ja elää kartanossa. Eli nythän 8 maailman rikkainta ihmistä omistaa enemmän vaurautta kuin 3,7 miljardia maailman köyhintä ihmistä yhteensä. Rikkaimpien varallisuus jatkaa kapitalismin dynamiikan mukaisesti kasvua, kun taas köyhien määrä lisääntyy ja heistä tulee yhä köyhempiä. Se on marxismi pähkinänkuoressa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      17
      2427
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      169
      2288
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      1907
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      152
      1839
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      480
      1423
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1225
    7. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      55
      1021
    8. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      427
      961
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      931
    10. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      85
      909
    Aihe