Pakokaasutesti ja moottorin + katalysaattorin lämpötila

Anonyymi-ap

Moottori pitää olla kuuma ja katalysaattori ennen numeroiden ottamista.

Jos ei niin ei ole testattu kunnolla ja väärät arvot pakoputken päästä. Tämän takia todella moni auto ei mennyt läpi. Suurempi mahdollisuus että ehjä moitteeton antaa

En ole koskaan antanut ottaa päästötestiä jos moottori ei ole lämmitetty kierroksilla että neste 90c, sekä samalla katalysaattori. Joku katsastaja ymmärrtää sen itsekin.

Eli jos viet auto talvella suurempi mahdollisuus että vielä kylmempi, sisäkenno jos vielä puhaltaa lämmintä sisään jäähdyttäen.

3

1300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Omaa hölmöyttä jos ei älyä ajaa pientä lenkkiä reippaasti kaasutellen että saa kaikki ajolämpöisiksi. Kylmän auton vienti katsastukseen on kuin veren kaivamista nenästä.

    • Anonyymi

      Ainoa katsastuksen kulkuun ja sisältöön vaikuttava päätös jonka sinä voit tehdä, on auton luovuttaminen katsastettavaksi. Me hoidamme siitä eteenpäin loput.

      Sellaista edellytystä ei ole, että auto lämmitettäisiin pakokaasutestiä varten niin, että jäähdytysnesteen lämpötila on 90 celsiusastetta. Säädöksien antama edellytys on lämmityskäyttö TARVITTAESSA 3 minuuttia kierrosluvulla 3500 1/min. Sen jälkeen mittaus on Ottomoottorissa pätevä, oli moottorin jäähdytysnesteen lämpötila mikä hyvänsä. Dieselmoottorissa taas mittaus tulee jättää tekemättä, mikäli lämpötila ei lämmityskäytön jälkeen ole vähintään 80 celsiusastetta. Tämä muuttui hiljattain 60 -> 80.

      Toki käytännössä moottoreita lämmitetään enemmän, mutta ainoastaan tarvittaessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      86
      1819
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1278
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1100
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      966
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      78
      902
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      84
      840
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      826
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      819
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe