Suomen kansalle , ainostaan ökyrikkaile lisää rikkauksia kansa veroista
Mitä hyvää kokoomus on koskaan saanut aikaiseksi
Anonyymi-ap
51416
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Ei tule heti mieleen.
Kokoomus o n saanu t aikaan työttömyyden .
Köyhyyden ja riiston
Palkansaajille suurt verot joolla rahoitetaan riksiden moojonäärine voitoolisia yrityksiä yritystuella joka on sosiaalietuutta
Kokokusn i nnaikaansaanut sekasortoa ja nyt suomeen
YLEISLAKON
SOSTEn laskelmat: Näin sosiaaliturvan kumuloituvat leikkaukset vaikuttavat käteen jääviin tuloihin – köyhyys lisääntyy
Etusivu / Uutiset / SOSTEn laskelmat: Näin sosiaaliturvan kumuloituvat leikkaukset vaikuttavat käteen jääviin tuloihin – köyhyys lisääntyy
SOSTEn tuoreet laskelmat osoittavat, että hallituksen suunnittelemat indeksijäädytykset sekä työttömyysturvaan ja asumistukeen kohdistuvat leikkaukset lisäävät köyhyyttä. Pienituloisten määrä tulee kasvamaan vuonna 2024 noin 40 000 henkilöllä. Heistä noin 12 700 on lapsia. Ensisijaisten etuuksien leikkaukset kasvattavat toimeentulotuen saajien määrää noin 47 000 henkilöllä. Toimeentulotuki on kaikkein byrokraattisin etuus ja siihen liittyy suurimmat kannustinloukut.
Laskelmien mukaan Suomessa on vuonna 2024 823000 pienituloista, joista lapsia on 144000. Pienituloisten määrä lisääntyy vuodesta 2023 40000 henkilöllä, pienituloisten lasten 12700 henkilöllä ja toimeentulotuen saajien määrä 47000 henkilöllä.
🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒
💋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18100480z
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Kokoomuksen toistaiseksi ainoa ja merkittävin yhteiskunnallinen "hyvä ehdotus":
Pallo äitiyspakkaukseen
Kansanedustaja Sari Multala (kok) on esittänyt palloa äitiyspakkaukseen.
https://www.keskipohjanmaa.fi/artikkeli/eetu-kupulisojan-kolumni-suomesta-palloyhteiskunta-vaikka-yksi-aitiyspakkaus-kerrallaan
Kokoomus on asaanuta aikaan tarpeen yleislakkoon
Jippii
Luoja mikä taso oikeistolla. Yksi pallo äitiyspakkauksessa ei vielä muuta
yhteiskuntaa mihinkään suuntaan, mutta onhan se 'hianoo', että oikeisto
soisi sentään PALLON vauvalle meidän yhteisillä verorahoillamme.
Onko pingis-pallo ehdolla, se olisi kai halvin ?
Onhan se jo hyvä aikaansaannos ,kun on rikkaita ajatellut.Itse ja useat ystäväni olemme hyvin tyytyväisiä hallituksen toimiin.
Suomi on myyty ja globalisaatio etenee, vientivetoinen palkkamallin on viisivuotissuunnitelmaa, kolhoosi ajattelua, eliittikolhoosia ja kansa jakoa alempiin luokkiin. Voi kusettaa ennustetusti.
Sateenkaari kulttuuri mädättää moraalin, käytäntö on ällöttävää epähygieenistä toimintaa ja tuottaa tauteja ja levittää niitä.
Jos näillä palstoilla ja ketjuissa riehuvaa nimimerkki Extyökkäriä on uskominen, niin niin valtiovelan ja työttömyyden kasvattaminen on Kokoomus kannattajien mielestä se miksi he äänestävät Kokoomusta. Muuhun tulokseen ei voi tulla koska kehuvat Kokoomuksen aikaan saannoksia päätöksenteossa.
Kun tutustuu historiaan esimerkiksi 60- luvulta lähtien, ja milloin hyvinvoinnin perustaa tehtiin ja mitä tullut minäkin aikana, niin olisi koko yhteiskunnalle parasta että Kokoomus saataisiin pois puoluekartalta ja päätöksenteosta. Ennen tunnettuja Kokoomuksen tuhoja oli valtionvelka ja työyöttömyys oli järjellisissä luvuissa. Työtä löytyi asiallisella asiallisella palkalla kun EK ja Kokoomus pidettiin sivussa karanteenissa. Miksi ei voitaisi palat tuohon entiseen hyvään.
Sinä Lyyli et ymmärrä lukemaasi, sinä Lyyli vääristelet muiden sanomia, muuhun tulokseen ei voi tulla tuon verbaalisen ulosteesi luettuaan!
Kokoomuskaan ei voi lopettaa vasurien velkarallia kuin seinään koska siihen on totuttu ja kaiokki nojaa sen olemiseen. Ensin pitää alkaa muuttamaan talouden kokonaisuutta myös työmnarkkinoiden osalta, jotta päästään siihen mikä olisi se paras eli reaalitalous, jossa eletään sillä mitä itse on ansaittu!
Työttömyyden kasvu on ay mafian aikaansaamaa, se on faktaa!
Jos luulet tietäväsi jotain. Katoppa valtionvelka vuosittain 1940 lähtien. Julkisenhallinnon sivuilta. Siitä voi tulla epämiellyttävä yllätys 1995 jälkeen vasureille.
Työttömyyden kasvu on EK:n ja Kokoomuksen aikaansaamaa, se on faktaa. Kuten velkakin.
Tutustu nyt historiaan.
Olen useammin nähnyt netin eri palstoilla kun kysytty mitä hyvää Kokoomus on saanut päätöksenteossa aikaan suomalaisille ja yhteiskunnalle. Eipä kukaan ole tunnetuista syistä kertoa. Toki jotkut yrittäneet jotain lampaan latinaan tai sian saksaa, mutta ei kukaan ole oikeasti pystynyt totuudella esittämään.
Vuoden 1995 jälkeen porvaripuolueilla on ollut eniten hallitusvastuita ja valtaa. Pahimmat valtion velkaannuttajat olivat Vanhasen ja Kataisen hallitukset. Marinin enkelit viimeisteli velkatuhoa, joka osin johtui koronasta ja tuosta naapurisodasta
Suuri työttömyys on ay mafian väärän työehtopolitiikan aikaansaamaa. Muuta et kykene osoittamaan!
"Suuri työttömyys on ay mafian väärän työehtopolitiikan aikaansaamaa. Muuta et kykene osoittamaan!"
Historia kertoo, kuten aloituskin. Muuta et pysty osoittamaan!
Ja etkään sinäkään pystynyt ottamaan oikeasti kantaa siihen mihin olit vastaavinasi.
Mutta itsehän päätät että haluat nolata itsesi jatkuvasti. Kaikki jää näkyviin.
No mitähän sinä palstojen maskotti pystyt esittämään? Ota huomioon että muut tietää todellisuuden.
"Suuri työttömyys on ay mafian väärän työehtopolitiikan aikaansaamaa. Muuta et kykene osoittamaan!"
Et todella kyennuyt osoittamaan minun tuossa olevan väärässä. Palkkojen pitää olla yksilöllisiä, koska jokainen meistä on yksilö, jokaisen tuottavuus eroaa toisen tuottavuudesta. Ei voi olla järkevää maksaa samaa palkkaa tuhansille, koska siinä moni saa ilmaiseksi muiden ansioita, jotka sitten taas joku menettää!
Kysymy mitä saaneet aikaan ei se jinin jotaijej jauhamine. Että pitöisi tehdä sitä ja tätä
Onko saaneet kanswllemtöitä
Ei ole saaneet yhtään tuöpikaa baanniryisanomis aaloin kun kansa ostoboima laskee anakin työttömien kohdalla 100 miljoonaa kuukaudessa
Uepo otaa enmän VAELKAA JA myy kansan omisutta buelä halvalla eikkaille ilman tarvetta
Miten sinä osoitat väitteesi?
Jos tuota et näe omilla silmilläsi olet poliittisen sokea. Ay mafia vaatii enemmän palkkoja kuin sen orjat kykenevät ansaitsemaan ja siksi kilpailukyky häipyy, joten volyymit laskevat ja osa porukasta pitää sen vuoksi laittaa laitumelle!
Todella helppoa ymmärtää jos pää toimii!
Sen mitä tuossa edelliosessä kommentissani kirjoitin. Ay mafian politiikka ajaa suuureen työttömien laumaan! Etkä muuta kykene osoittamaan!
Ota sinäkin vaelkaa ja osta oikeinkirjoitus kurssi niin säästymme arvailuilta!
Näetkö tyhmyytesi ja sen miten nuo näkyvät ajavan sinut entistä naurettavimpiin kommentteihin? Kaikki nauraa sinulle.
Jos oikeasti pystyisit niin et heittelisi.
"Jos tuota et näe omilla silmilläsi olet poliittisen sokea."
"Todella helppoa ymmärtää jos pää toimii!"
Vaan kertoisit faktaa jota perustelisit tapahtuneen oikeasti. Niin paljon täällä päivystät ja kirjoittelet ja yrität satujasi levittää että varmasti et jättäisi oikeasti kertomatta jos luulosi olisi oikeita.
Minä: " Suuri työttömyys on ay mafian väärän työehtopolitiikan aikaansaamaa. Muuta et kykene osoittamaan!"
Sinä Lyyli: "Miten sinä osoitat väitteesi?"
Mitöä sinulle voi muuta vastata kuin: "Jos tuota et näe omilla silmilläsi olet poliittisen sokea. Ay mafia vaatii enemmän palkkoja kuin sen orjat kykenevät ansaitsemaan ja siksi kilpailukyky häipyy, joten volyymit laskevat ja osa porukasta pitää sen vuoksi laittaa laitumelle!
Todella helppoa ymmärtää jos pää toimii!"
Opettele Lyyli lukemaan ja ymmärtämään lukemasi! Se helpottaa elämääsi!
Kerro nyt jotain oikeaa?
Jotenkin tuntuu että joku sinusta kohta räjähtää kun huomaat että luulosi on mielisairaus.
Tuo varmasti on kaikista hauska,
" Ay mafia vaatii enemmän palkkoja kuin sen orjat kykenevät ansaitsemaan"
Kerro mitä tuolla yrität selittää?
Et silti halua kertoa mitä kysytään???? Osaatko kertoa miksi et halua kertoa?
Mutta pidetään tämä näkyvillä että kaikki näkee surkeutesi.
Jos et tuota lainaamaasi ymmärrä, niin sinulle on turhaa vastata Lyylin lyllerö!
Et siis vieläkään kyennyt antamaan selvitystä typeryydestäsi!
Selvitin tuossa ylempänä asian juurta jaksaen, joten siihen ei ole lisättävää!
Onko mukavaa valehdella..
Kokoomus on vain tuhonnut Suomea. Esimerkkejä. Julkinen terveydenhuolto, HUS mukaanlukien, julkinen liikenne, passi ym henkilöpaperiasioiden hoito, poliisilaitoksen, pelastustoimen, veropohja romutettu, rahat aina loppu ja taas sopeutetaan, ympäristöä tuhotaan gryndereiden rikastuttamiseksi, näin aluksi
Puhumattakaan Helsingin tuhoamista Vihreiden säestyksellä. Kansa pakenee jaskapaikkaa ja keskusta tyhjenee
Suomen urheilu voidaan lisätä kokoomuksen tuhotöihin. Kokoomusjohtoinen kok kuluttaa rahat palkkaamalla kokoomuslaisia kavereitaan nauttimaan muhkeista eduista
Urheilukin on saatu Suomessa niin kalliiksi että vain säätyläiset enää harrastaa
Kaikki kokoomuksen ajamaa tuhoa
Vasemmistoko ne työpaikat luo?
Eikastuuko rikaat muka. Omalla rahallaan ei vaan kansan rahoilla
Vasurit ei luo kuin työttymyyttä.
Tosin tilastot ja faktat näyttää muuta.
Orpon hallitus vähentää pieni- ja keskituloisten veroja.
Eläkkeet nousee yli 5 % vuoden 2024 alussa.
100.000 uutta työpaikkaa.
Aivan. 1600 kuussa tienaava saa 10 euroa enemmän käteen. Se menee matkakustannuksen omavastuun korotukseen.
85 000 - 150 000 vuodessa tienaava keskituloinen saa kaksi tuhatta euroa lisää vuodessa.
Orpon hallitus ei anna asumistukea omistusasuntoon. Vasemmistohallitus antoi.
Orpon hallitus ei anna tukea sähköauton hankintaan. Vasemmistohallitus antoi.
Vasemmistohallitus antoi tukea rikkaille.
Pääministeri Marin jopa söi aamupalat kansan rahoilla.
Kokoomuksen ansioluettelo ei ole julkaisukelpoinen.
Yritystuki, rikkaille voitollisille suuryrityksille,on myös eikaiden ssoaalietuutta baltion rahasta jonka palaknsaajat yksin maksaa
Miksi suomen kansa äänestää kokoomusta.täälä on paljon rikkaita köyhiä.
Siksi kun ne katsoo mup,sakaunitanja eohkeita
Se helpotaa köyhyyttä kun saa olla eikaiden puoleelle
Jotenkin samaistuu
KOKOOMUS SAANUT TYÖMARKKINAT SEKASI, VAROJEN OMAISUUKSIEN ROSVOUS VARASTAMINEN KÖYHILTÄ RIKKAILLE HÄIKÄILEMÄTTÖMÄSTI, MYRKYTTÄNYT KANSAN MIELEN HENKISTÄ PAHOINVOINTIA SAIRASTUMISTA JNE JNE. LISTA ON LOPUTON.
Vasurit työllistää psykiatreja roppakaupalla. Siinämielessä ovat luoneet muutaman työpaikan.
Kokoomuslaisten bisnesideat työllistää psykiatreja, koska julkinen kustantaa tämänkin fantastisen jutun maksusitoumuksella. Koita nyt ymmärtää kokoomuslaista bisnesideaa
Taas kerran toistetaan. Julkista rahaa valuu yksityisten taskuihin tässäkin
Vastaus aloitukseen: EI MITÄÄN.
Bain tymä työläinen äänestää riistäjiään
Suomen kansassa on pslkon tosimtyhmää
Politiikasta ymmärtåmötöntä,jotka äämestää missejåkäkin politiikkaan
Saihan Petteri hallituksen aikaiseksi persujen avulla, vaan saiko se hänet kuitenkan onnelliseksi, vai joko katuu valintaansa?