OP: n ja kauppojen kummalliset veloitukset

Anonyymi-ap

Onko mukaan kiinnittänyt huomiota pankkisovelluksessa käydessään ns.katevarauksiin tai ylipäätään kauppojen kummallisiin merkintöihin mihin rahaa on kaupassa käydessään käytetty toisin sanoen siihen luokitukseen.
Itse kiinnitin huomiota kun katsoin näitä luokituksia jotka eivät käyneet lainkaan yks yhteen ostetun tuotteen kanssa. Muun muassa aiemmin samasta kaupasta ostettu tuote olikin yllättäen muuttunut taxikuluiksi vaikka en ole taksia käyttänytkään.
Saman kaupan aiempi ostos oli ihan normaalisti luokiteltu vaikka kotiin liittyväksi.
Sitten toinen epäilys heräsi sellaisesta että yritys veloittaa asiakkaan tililtä kaksi kertaa nyt vain eri nimikkeellä saman ostosumman mistä asiakas on jo siemmin maksanut ja siitä on merkintä.
Alkuperäinen merkintä onkin hävinnyt tilitiedoista / veloituksista ja tilalle tullut samalle summalle mutta eri nimikkeellä oleva tuote kuten juuri tuo TAXI,
Muistini mukaan summa oli jo veloitettu aiemmin tai se oli katevarauksiin merkittynä vaikka sen yrityksen nimellä.
Sitten se oli sieltä hävinnyt se kaupan nimi eikä sitä veloitusta ollut edes jo tilitettynä ja tullut tilalle TAXI summan ollessa täsmälleen sentilleen sama mitä alkuperäisessä ilmoituksessa ja mitä kaupassa saadussa kuitissa on lukenut.
Ymmärtääkö kukaan mitä ajan takaa?
Eli onko yrityksen ylipäätään mahdollista veloittaa eri nimikkeellä samaa summaa jälkikäteen?
Völillä nimittäin tuntuu siltä että rahat vain katoavat kummasti johonkin vaikka kunka yrittää pitää krjaa kuluista ja ostoksostaan.
Eniten hämmentää juuri tuo veloittajan nimityksen muuttuminen täysin mystisesti.
Vai onko kyse siitä että sen venklauksen tekee pankin toimihenkilö eikä kauppa itse?

3

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisikohan vika pankin luokittelussa, tai jossain kaupan ja pankin järjestelmien rajapinnassa, jos ne käyttävät erilaisia luokitteluita. Vaikuttaa vähän alfa- tai beta-testausvaiheen raakileelta tuo systeemi.

      Velottajan nimen vaihtuminen katevarauksesta varsinaiseen maksuun johtunee siitä, mitä kassajärjestelmiä ja maksuvälittäjäpalveluita firma käyttää ja mitä erilaisia toimi- ja aputoiminimiä sillä on käytössä milläkin suunnalla.

    • Anonyymi

      Korttiostoksilla on MCC (Mercant Category Code) -toimialakoodi, joita on paljon. Pankit saattavat havainnolllisuuden vuoksi yhdistellä näitä.

      Osuuspankissa asiakas pystyy myös luokittelemaan kaikkia (vai oliko vain joitakin, en viitsi nyt tarkistaa) tilitapahtumia. Jos laittaa vahingossa ruksin paikkaan, että kaikki Prisman ostokset ovat aitomaattisesti bensaostoksia, niin sitten mennään metsään.

    • Anonyymi

      Niitä menopaikkojen luokituksia voi itsekin muuttaa. Tosin on ongelmallista kun S-marketista saa ruokaa ja saippuaa ja niitä tulee ostettua usein samalla ostokerralla niin se tiliöintipaikka ei ole sama.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      92
      2452
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      141
      2228
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2048
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1560
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1267
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      888
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      886
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      51
      667
    Aihe