Tämä on pohdinta-kirjoitus meidän turvallisuudesta. Viikonlopun aikana olen miettinyt suomalaisten turvallisuuden tunnetta ja luottamusta, kun tuli ilmi että North Stream-kaasuputken takana olikin ollut UKRAINALAINEN upseeri joka oli saanut ohjeensa Ukrainasta. (www.is.fi 12.11.2023). Eli tihutyö, jolla ajettiin muita päämääriä kuin itse kaasun saannin estäminen.
Olisiko samanlainen tihutyö mahdollinen suomessa? Vettä ajatusmyllyyni tuli yllättäens (www.mtvuutiset.fi 12.11.2023) jutusta, jossa Energiateollisuus on tehostanut infran valvontaa koska energianjakelu-kohteiden liepeillä on epämääräistä toimintaa.
Tämä voi olla vieraan vallan toimintaa, mutta ne löytävät kyllä netistä kaiken valmiina, olisiko siis joku kotimainen taho liikkeellä, ihan poliittista syistä, saadakseen kannatusta jollekin asialle? Suomalaisten olisi oltava nyt tarkkana, joku johtaa nyt toimintaa johon meiltä toivotaan tietyntyyppisiä reaktioita.
Toivon todellakin että suomessakin ollaan hereillä asian suhteen, tulipa uhka ulkomailta tai kotimaasta. Attentaattien ja tiettyjen tapahtumien ohjaajilla on typeryksiä jokaiseen hommaan.
Vai onko sillä mitään väliä, ei meillä ole enää edes itsenäisyyttä, samapa tuo???
Terrori / tihutyöllä mielipidemuokkausta?
Anonyymi-ap
2
534
Vastaukset
- Anonyymi
Ruotsi lopetti Nord Stream -kaasuputkien sabotaasitapauksen tutkinnan, koska alkoi olla selvää, että tekijämaa onkin Ukraina. Tieto on salattu, koska muuten rahallinen apu Ukrainalle loppuisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764977Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184366Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993097Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2502924Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432872- 522491
- 271919
- 341733
- 221727
- 641685