Raamatun muutosten vaiettu historia tietokirja

Anonyymi-ap

Tästä nyt palkittu kirja pukinkonttiin.

Ravisteleva ja viihdyttävä kirja Raamatun tekstien historiasta tietokirjan muodossa jossa sisältö on muodostettu faktojen pohjalta.

Raamattua on pidetty muuttumattomana Jumalan sanana. Kautta aikojen pyhän kirjan lauseita on valjastettu politiikan ja vallankäytön perusteiksi. Raamatun kertomukset pulpahtavat pintaan myös täysin maallisissa yhteyksissä.

Oikeasti Raamattu on muovautunut jatkuvasti kirjurien käsissä. He tekivät virheitä ja muokkasivat tekstejä tarkoitusperiensä mukaan. Esimerkiksi monijumalaisuutta sensuroitiin ja naisten asemaa häivytettiin. Lisäksi Raamattu muuttuu aina, kun sitä käännetään uusille kielille.

Kirja kertoo Raamatun käsikirjoitusten rikkaasta historiasta tieteellisellä otteella mutta kepeästi ja uusiin näkökulmiin haastaen.

Kirja löytyy kaikista kirjakaupoista ja verkosta esim

https://otava.kauppakv.fi/sivu/tuote/sensuroitu/4434372

5

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viimeistään 300-luvulla eri lähteistä saatiin kokoon kirjakokoelma, jonka nyt tunnemme Raamattuna. Pyhää kirjaa on eri aikakausina pidetty muuttumattomana Jumalan sanana.

      Muuttumattomuuden myytti kumotaan kirjassa vakuuttavasti: mitään muuttumatonta pyhää tekstiä ei ole koskaan ollut olemassakaan.

      Raamattu on ihmisten kirjoittama ja ihmisten tulkitsema. Se on muotoutunut ihmisten valintojen, virheiden ja sattuman kautta. On tehty tahattomia virheitä ja tahallisia muokkauksia.

      Tekstiä on muokattu sekä uskonnollisten että poliittisten tarkoitusperien vuoksi. Kun maailma ja uskomukset muuttuivat, myös pyhiä tekstejä muutettiin, jotta ne pysyivät ajankohtaisina.

      Raamatun muokkauksessa avainasemassa ovat olleet kirjurit. He eivät olleet vain sanelun orjallisia kirjaajia vaan he muokkasivat ja tuottivat myös omaa tekstiä.

      Raamatun tarina Daavidista ja Goljatista on kaikille tuttu – miten pieni voittaa suuren. Se on hyvä esimerkki myös kirjurien vaikutusvallasta. Kertomus on käynyt läpi useita muutoksia. Käsikirjoitusten välillä on isoja eroja.

      Kirjurit alkoivat lisätä tehoa tarinaan liioittelemalla Goljatin kokoa. Hänestä tehtiin jättiläinen.

      Samalla kun kirjurit suurentelivat Goljatia, he väheksyivät Daavidin lähtökohtia muokkaamalla hänestä pienen paimenpojan. Se teki Daavidin voitosta vieläkin ihmeellisemmän.

      Ihmisiä ovat aina kiinnostaneet sankarit, jotka ponnistavat vaatimattomista oloista ja nousevat ryysyistä rikkauksiin. Näin kävi kirjurien käsittelyn jälkeen Daavidillekin, joka kukisti jättiläisen kivellä ja lingolla.

      Myöhemmin kuningas Daavidista tehtiin myös uskonnollisesta näkökulmasta sankari, jonka väärinkäytöksiä vähäteltiin. Hänellä oli oma #metoo-skandaalinsa Batseban kanssa.

      Kirjan kiinnostaviin henkilöihin kuuluu tietysti Jeesus. En mene yksityiskohtiin, mutta jo sisällysluettelosta poimitut otsikot kertovat, että liikutaan tulenaroilla alueilla:

      Näin käsikirjoitettiin Jeesuksen erikoinen elämä. Värikynää vetten päällä kävelyyn. Jeesuksen magiaa sensuroidaan. Adoptoitiinko Jeesus Jumalan pojaksi? Jeesuksen verinen hiki – oliko Jeesus vain valeihminen? Kuoliko Jeesus ristillä erossa Jumalasta?

      Suosittelen kirjaa jokaiseen kotiin.

    • Anonyymi

      On näemmä ehdolla Finlandia palkintoon.

    • Luin kirjan. Suurin yllätys koski Jeesuksen syntymäkaupunkia. Se ei olekaan Beetlehem, vaan Torkkala.

      Toinen yllätys oli se, että Jeesus vastusti ratikkaa.

      • Anonyymi

        Jeesuksen hauta on kuulemma Japanissa.


    • Anonyymi

      Oikein hyvä kirja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      197
      14051
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      49
      4958
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      66
      4525
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      226
      3765
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      106
      3542
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      116
      3480
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      75
      2064
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1405
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1141
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      293
      1097
    Aihe