Verotuksellinen oikeudenmukaisuus

Osalla teistisistä toimijoista on olemassa verotusoikeus. Ja ehkä suurimmalla osalla rahankeräys oikeus?
Voitaisiinko ajatella niin, että myös ateistit verottaisivat tai keräisivät rahaa erilaisiin tarpeisiin? Mitkä olisivat ateistisen laupeuden ja solidaarisuuden työn pääkohteet, joihin rahaa jaettaisiin?
2102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

”Mitkä olisivat ateistisen laupeuden ja solidaarisuuden työn pääkohteet, joihin rahaa jaettaisiin?”

Vapaus ei ole ilmaista, mutta ei sitä voi rahalla ostaa.

Äänestä

Jotain sekulaaria...kirkkojen restaurointi toisiin käyttötarkoituksiin.
Esim. Kohtaamispaikkoja syrjäytyneille Ruoka-apu vaatteiden jako jne. No se
on kristillistä mutta voihan atet osoittaa olevansa myös auttavaisia. Kirkko pitää ostaa ensin tai vuokrata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Osalla teistisistä toimijoista on olemassa verotusoikeus. Ja ehkä suurimmalla osalla rahankeräys oikeus?
Voitaisiinko ajatella niin, että myös ateistit verottaisivat tai keräisivät rahaa erilaisiin tarpeisiin? Mitkä olisivat ateistisen laupeuden ja solidaarisuuden työn pääkohteet, joihin rahaa jaettaisiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu