Siunaako Jumala rahaa?

Anonyymi-ap

12

323

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Normaalia hämärää bisnestä, jossa voi olla kyse rahankeräysrikoksesta. Rahat eivät ole menneet yleishyödylliseen uskonnolliseen toimintaan, vaan bisnekseen veroparatiisien kautta.

      Mutta uskoa ohjelma ei millään tavalla sivua. Ei sitä mitä jäsenille opetetaan, minkä tyylinen kirkko edes on opiltaan ja suunnaltaan. Hieman vaikuttaa että mormoonityylinen tyylikkäiden ja varakkaiden ihmisen kirkko. Tietenkin ei persaukisten rahoilla kovin leveästi voisi elää. Ja Norja siitä hyvä kohde, että siellä kansalla on millä mällätä. Valtio kylpee öljyrahoissa ja väistämättä vaikuttaa kansalaisiin. Jos maa olisi alkuperäinen kalastus-ja matkailumaa, niin tuskin olisi tuollaisia kirkkoja siellä, jotka bisnesmiehet ovat valloittaneet.

      • Öljyrahat ovat Norjassa rahastossa.

        Maan kalleus on saanut ihmisiä asumaan kimpassa samassa asunnossa. Mutta kuten muissakin maissa, niin Norjassa on myös varakkaat, joista osa menee mukaan uskonnollisiin yhdistyksiin.

        Täällä Torreviejassa on tässä lähellä Norjan Merimieskirkko. Siellä on aina joulun alla myyjäiset, joissa on myös autoja: hinnat noin 60- 80 000 euroa.


    • Anonyymi

      uskonto pyörii rahalla , muuten se olisi evoluution näkökulmasta mahdoton yhtälö .

    • Hyvä että tällaiset tulee julki.

    • Oli mielenkiintoinen dokumentti. Pari asiaa jäi mietityttämään.

      Suomessakin on näitä pieniä seurakuntia, joilla on omat oppinsa tai painotuksensa. Mitenkähän monta näitä lienee. Brunstadin kristillinen kirkko eli Smithin ystävät toimii myös suomessa.

      Toinen taas se, mitenkähän monen varoja on laitettu veroparatiisien kautta johokin aivan muuhun, kuin varsinaiseen toimintaan?

    • Anonyymi

      Rahaan perustuvat uskonnot eivät niinkään voi olla kovin oppisidonnaisia, vaan sen pitää houkutella juuri rikkaita jäseniä. Ei ne tee persaukisilla siellä mitään. Siinä se evoluutio toimii kyllä tosin, että jos ei ole rahaa, niin ei sitä voi huijata.

      • ”Rahaan perustuvat uskonnot eivät niinkään voi olla kovin oppisidonnaisia, vaan sen pitää houkutella juuri rikkaita jäseniä. Ei ne tee persaukisilla siellä mitään.”

        Ei pidä sekoittaa ns. menestysteologiaa ja näitä pienempiä seurakuntia, joissa opillisuus on oikeasti tiukkaa. Koska näiden kirkkojen tai seurakuntien on jostain saatava tuloja, niin käytössä on esim. kymmenysten malli tai vapaa ehtoiset keräykset sekä jäsenmaksut.

        Brunstadin kristillinen kirkko keräsi siis kymmenyksiä, eli 10% jokaisen palkasta. Kaikilla ei aina ollut varaa maksaa, niin he joutuvat ottamaan velkaa näihin maksuihin. Ellei olisi maksanut, olisi erotettu tästä seurakunnasta.

        Eli aivan tavallisia ihmisiä tähän seurakuntaan liittyi.

        Menestysteologia sen sijaan kerää mieluummin hyvätuloisia, jotta saavat maksettua hulppeat palkat saarnaajilleen.


      • Anonyymi

        "Siinä se evoluutio toimii kyllä tosin, että jos ei ole rahaa, niin ei sitä voi huijata."

        Mitenkä (biologinen) evoluutio eli geeniperimän muutos populaatiossa sukupolvien välillä liittyy tähän ?


    • Anonyymi

      Rahaa tavoittelevan kirkon ovessa pitäisi olla lappu:

      Persaukiset älkää vaivautuko!

      • Eiköhän ne ole aivan tavallisia ihmisiä, eivät edes kovin varakkaita.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Loppupelissä porvareilla ei ole muuta syötävää kuin raha.

      En toivota edes onnea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 143
      1860
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      302
      1284
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      939
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      263
      674
    5. 33
      601
    6. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      12
      601
    7. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      253
      601
    8. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      553
    9. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      20
      502
    10. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      42
      482
    Aihe