Siunaako Jumala rahaa?

Anonyymi-ap

12

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Normaalia hämärää bisnestä, jossa voi olla kyse rahankeräysrikoksesta. Rahat eivät ole menneet yleishyödylliseen uskonnolliseen toimintaan, vaan bisnekseen veroparatiisien kautta.

      Mutta uskoa ohjelma ei millään tavalla sivua. Ei sitä mitä jäsenille opetetaan, minkä tyylinen kirkko edes on opiltaan ja suunnaltaan. Hieman vaikuttaa että mormoonityylinen tyylikkäiden ja varakkaiden ihmisen kirkko. Tietenkin ei persaukisten rahoilla kovin leveästi voisi elää. Ja Norja siitä hyvä kohde, että siellä kansalla on millä mällätä. Valtio kylpee öljyrahoissa ja väistämättä vaikuttaa kansalaisiin. Jos maa olisi alkuperäinen kalastus-ja matkailumaa, niin tuskin olisi tuollaisia kirkkoja siellä, jotka bisnesmiehet ovat valloittaneet.

      • Öljyrahat ovat Norjassa rahastossa.

        Maan kalleus on saanut ihmisiä asumaan kimpassa samassa asunnossa. Mutta kuten muissakin maissa, niin Norjassa on myös varakkaat, joista osa menee mukaan uskonnollisiin yhdistyksiin.

        Täällä Torreviejassa on tässä lähellä Norjan Merimieskirkko. Siellä on aina joulun alla myyjäiset, joissa on myös autoja: hinnat noin 60- 80 000 euroa.


    • Anonyymi

      uskonto pyörii rahalla , muuten se olisi evoluution näkökulmasta mahdoton yhtälö .

    • Hyvä että tällaiset tulee julki.

    • Oli mielenkiintoinen dokumentti. Pari asiaa jäi mietityttämään.

      Suomessakin on näitä pieniä seurakuntia, joilla on omat oppinsa tai painotuksensa. Mitenkähän monta näitä lienee. Brunstadin kristillinen kirkko eli Smithin ystävät toimii myös suomessa.

      Toinen taas se, mitenkähän monen varoja on laitettu veroparatiisien kautta johokin aivan muuhun, kuin varsinaiseen toimintaan?

    • Anonyymi

      Rahaan perustuvat uskonnot eivät niinkään voi olla kovin oppisidonnaisia, vaan sen pitää houkutella juuri rikkaita jäseniä. Ei ne tee persaukisilla siellä mitään. Siinä se evoluutio toimii kyllä tosin, että jos ei ole rahaa, niin ei sitä voi huijata.

      • ”Rahaan perustuvat uskonnot eivät niinkään voi olla kovin oppisidonnaisia, vaan sen pitää houkutella juuri rikkaita jäseniä. Ei ne tee persaukisilla siellä mitään.”

        Ei pidä sekoittaa ns. menestysteologiaa ja näitä pienempiä seurakuntia, joissa opillisuus on oikeasti tiukkaa. Koska näiden kirkkojen tai seurakuntien on jostain saatava tuloja, niin käytössä on esim. kymmenysten malli tai vapaa ehtoiset keräykset sekä jäsenmaksut.

        Brunstadin kristillinen kirkko keräsi siis kymmenyksiä, eli 10% jokaisen palkasta. Kaikilla ei aina ollut varaa maksaa, niin he joutuvat ottamaan velkaa näihin maksuihin. Ellei olisi maksanut, olisi erotettu tästä seurakunnasta.

        Eli aivan tavallisia ihmisiä tähän seurakuntaan liittyi.

        Menestysteologia sen sijaan kerää mieluummin hyvätuloisia, jotta saavat maksettua hulppeat palkat saarnaajilleen.


      • Anonyymi

        "Siinä se evoluutio toimii kyllä tosin, että jos ei ole rahaa, niin ei sitä voi huijata."

        Mitenkä (biologinen) evoluutio eli geeniperimän muutos populaatiossa sukupolvien välillä liittyy tähän ?


    • Anonyymi

      Rahaa tavoittelevan kirkon ovessa pitäisi olla lappu:

      Persaukiset älkää vaivautuko!

      • Eiköhän ne ole aivan tavallisia ihmisiä, eivät edes kovin varakkaita.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Loppupelissä porvareilla ei ole muuta syötävää kuin raha.

      En toivota edes onnea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      12
      2960
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      46
      1951
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      141
      1733
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      101
      1733
    5. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      81
      1459
    6. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      1001
    7. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      11
      928
    8. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      188
      914
    9. Tiedätkö hänen pituuden??

      Et tiedä!!
      Ikävä
      58
      830
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      18
      784
    Aihe