Tyttäreni vammautui koululiikunta tunnilla polven menessä sijoiltaan kun hän suoritti opettajan määräämää liikettä. Koululiikuntaan kuuluu IF:n tapaturmavakuutus ja terveydenhoitaja kehottikin vamman tullessa mennä yksityiselle terveysasemalle. Niinpä kävimme Mehiläisessä lääkärissä, jossa muutaman lääkärikäynnin sekä röntgenin jälkeen todettiin polven sijoiltaan meno ja siihen määrättiin fysioterapiaa. Noin 5 kuukauden kuntoutuksen jälkeen polvi alkaa olla normaalissa kunnossa.
Nyt puoli vuotta tapahtuman jälkeen sain IF:ltä kielteisen korvauspäätöksen ja 446 euron laskun.
Siis mitä..? Kyllä, IF sanoo että polvi ei ole mennyt sijoiltaan "tapaturmaisesti", joten eivät korvaa mitään. Hieno IF!
Mitä nyt pitäisi tehdä..?
IF ei korvannut lapseni vammautumista
2
304
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvä että tyttären polvi on tullut kuntoon.
Kannattaa kysyä apua kuluttajien vakuutustoimistostosta fine.fi josta löytyy paljon ennakkopäätöksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1443903Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville623541Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122874Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152454- 1722113
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa311536Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka481439- 541262
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161043Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1101033