Suomen talous on romahtamassa ja maa menossa vauhdilla kohti taantumaa. "Kiitos" hallituspuolue Perussuomalaiset!
https://www.iltalehti.fi/talous/a/bc2557fa-1f9e-4678-84a4-0acae67784e8
https://www.iltalehti.fi/talous/a/bc2557fa-1f9e-4678-84a4-0acae67784e8
Vastaukset 28
Vanhimmat
Sitä lamaa odotettiin jo 10v sitten ja velkarahalla sitä siirsivät 😠
nyt eivät siirrä ja suomi palaa jälleen köyhäksi valtioksi 🤣
Suomi saa arvonlisäveroprosentin ei muuta tuloa .
kaikki suojatyöpaikat katoaa .
Ajoitusta on voinut muuttaa velkarahalla , nyt ei voi kun korot nousee vielä
Vaikka lääkeiden hinnat nousevat, saadaan onneksi halpaa kaljaa. Persujen kulisseissa sikiää terroristeja. Rikkaille saatiin tuhansien eurojen verohelpotukset. Persuhallitus ottaa syömävelkaa enemmän kuin edellinen hallitus. Persut saivat valehtelemalla vaalivoiton ja Suomi saatiin takaisin. -Se aikaisempi Marinin Suomi oli kyllä parempi.
Mihin korot ovat muka nousemassa? Viimeisin EKP:n korkopäätös oli pitää ohjauskorot ennallaan ja ensimmäsitä kertaa 15 vuoteen 12 kk:n euribor alitti 6 kk:n euriborin. Se on merkki siitä, että ensi vuonna korot lähtenevät laskuun.
Johan oli varsin persumainen selitys, että velkarahalla olisi siirretty taantumaa. Meinaat siis ihan oikeasti, että julkisen talouden velkarahoituksella olisi dumpattu kysyntätalouden tilaa? Enpä enää yhtään ihmettele sitä, miksi istuva hallitus tekee ihan idioottimaista talouspolitiikkaa laskusuhdanteessa. Mihin järkevään se pystyisikään, kun pääministeripuolue toteuttaa "sinistä sosialismiaan", jota Purra ja puolueensa tukevat täydellä kympillä!
No sinähän se vasta varsinainen talousguru olitkin! Natseja ja pikku-ukkoja.... :))))))
tuhansilla miljardeilla maailmalla elvytettiin ja suomi oli siinä mukana , ei niillä oikeasti ollut rahaa ostaa mitään varsinkaan ylihitaista suomalaista paskaa 🤣
joku talous huru 1,5v sitten sanoi12kk koron olevan viime heinäkuussa korkeitaan 2% , koska ovat näin luvanneet 🤣 taidat olla samanlainen uskovainen 🤔
Onneksi eu mafia kiittää vasuhallitusta miljarilahjasta, hölmöt antoi rahansa kiertoon eli rikollisille.
https://www.suomenuutiset.fi/eun-tukimiljardit-jattipotti-etela-euroopan-jarjestaytyneelle-rikollisuudelle-mafialla-edessaan-kissanpaivat/
Uskovainen? Kyllä kommentistasi välittyy pikemminkin sellainen kuva, että olet itse se suurin uskovainen. Suomen Uutisistako vaiko MV-lehdestä talousuutisia seuraat? Vai onko siellä ylipäätään sellaisia?
2008 ja Matti Vanhanen aloitti velkaantumisen ja Jyrki Tapani Katainen jatkoi sitä isolla kädellä. Orpo ja Purra paisuttivat valtion budjetin ennätysluokkaa.
Ruotsiin tuli ensin oikeistohallitus, ja kuinka sattuikaan, siellä lama on vielä syvempi kuin Suomessa.
Kunhan oikeisto syrjäytetään Ruotsissa, niin sitten suomalaiset taas ottavat esimerkkiä Ruotsista.
Työläisten ja köyhien nujertaminen on hallituksessa Perussuomalaisten ykköstavoite. Ja se näkyy.
https://www.hs.fi/talous/art-2000009994808.html
Ja kenen on syy? Rasististen perussuomalaisten, jotka mainostavat Suomea rasistisena yhteiskuntana. Sellaisesta maasta ei kukaan halua tilata mitään, jos ei ole pakko. Pakolaisistakin vain Venäjän kautta tulevat haluavat Suomeen.
Onhan se demari tyhmä, onhan?
Tyhminkin demari on aina fiksumpi ja viisaampi kuin sinä.
Joitsenon pakolaiskeskuksessa kauemmin olleet pakolaiset kertovat:
"– Uusia turvapaikanhakijoita on tullut ainakin Irakista, Turkista ja muista Lähi-idän maista.
– He soittelevat ihmisille, että tulkaa tänne ja tulkaa nopeammin ja kertovat, että Suomeen on helppo tulla".
IS 16.11..2023
Ja halpaa asumista mutta ei suomelle, ei 5 vuodessa valitusten jälkeenkään tarvi poistua maasta, sitten alkaa täysihoito elinikäinen kiitos marinille.
https://www.iltalehti.fi/talous/a/200a4e99-a71a-4b7a-a6de-6369cca9e348
Tsot tsot Linkkipersu. Ei siellä enää Marin ole hallituksen puikossa. Nyt vallassa ovat taas mamuttajapersut. Todellista mamuttamisen osaamista jo vuodesta 2015!
Orpon olisi pitänyt tehdä Suomen mallinen hallitusohjelma eikä yrittää ottaa mallia
kaikista muista maista, mutta kun ei mihinkään pysty ....
ja valtionvarainministeri yrittää jääräpäisesti ajaa sisään natsi-Saksan mallia.
Tai sipin malli ja kutsua kaikki veisekamut kylään, ja onnistui, muttei mökkiin kaikki mahtunut.
https://yle.fi/a/3-8282743
Ei persuista ole hallitukseen, sillä kokkarit pyyhkivät heillä lattiaa. Ja mikäs on pyyhkiessä, kun persuilla ei ole muuta ideologiaa kuin haukkua kaikkia muita.
Älä riehu demali, muijas pyyhkii sinulla lattiaa, myönnä pois?
Kusisilmäiset punikit voivat haistaa hevon vitt..
Heil Hitler?!?!
Sieg heil Linttaman!?!
Lama on jo täällä.
Kiitos sdp:n.
Sdp/talous = täystuho.
Persuille tärkeää on halpa kalja sekä verohelpotukset yli 14 000 euroa kuukaudessa tienaaville. Niiden vastapainkosi lääkkeiden hintoja korotetaan roimasti ja vanhainkodeista poistetaan jälkiruokien tarjoilu vanhuksille. Kertoo persujen arvomaailmasta todella paljon.
Sanna Marinin vika.