Mahdollinen kipu hevosella ja onko eläinlääkärille tarvetta?

Anonyymi-ap

Heppaihmiset auttakaa ja jos on kokemusta!

Minulla ja äidilläni on kaksi hevosta toinen on 15v suokkiruuna ja pari viikkoa sitten meille tullut 5v suokkiruuna. Meillä on pihatto, jossa asuu meidän hevosten lisäksi kaksi vieraan suokkiruunaa. Pihatossa kaikki paitsi meidän 5v ollut nyt noin 3kk.

Meidän Onni, 15v on ex ravuri, joka on ollut ratsuna nyt 3 vuotta. Olemme äitini kanssa kahdestaan opettaneet ratsun juttuja ja ne sujui ihan hyvin ensimmäisellä tallilla, mille Onni tuli. Sitten siirrettiin hänet takaisin tallille, josta oltiin Onni ostettu, koska se oli lähempänä meitä ja käytiin aina hoitamassa siellä sitä. Sitten kun Onni tuli meidän omaan nykyiseen paikkaan, ratsastaessa huomasin, että hän ei ollut halukas liikkumaan.

Pysähteli ratsastaessa ja ei suostunut liikkumaan, vaikka raipankin kanssa yritin, eikä yleensä ole tarvinnut kun vain maiskuttaa, laukat ei enää nouse kun vain pari askelta, eikä myöskään juoksuttaessa, joutuu pyytämään enemmän liikkeelle, välillä kipuilmeen näköistä, korvat ratsastaessa luimussa, jos ollaan pysähdytty ratsastaessa saattaa hamuta mun kengän kärkeä ja muutenkin välillä katselee kylkiään ja hoitaessakin korvat yleensä takana ja välillä ei anna kiinni tarhassa ja normaalia enemmän ilmavaivoja, vaikka Onni on aina rupsutellut vähän normaalia enemmän. Tosin hevosilla on ollut nyt kuukauden ajan vähän tujumpaa heinää, että voi olla maha vähän siitä sekaisin, mutta tällä viikolla tulee uutta vähän parempaa heinää.

Mietin, että voisiko mahassa olla ongelmaa jos jos katselee sinne ja varustaessakin vähän näyttää nyrpeää naamaa. Sanon vielä, että ratsastan suurimmaksi osaksi Onnia ja äiti joku kerran kuussa, kun on paljon töitä. Olen puhunut näistä ongelmista sille, mutta hänen mielestä pitäisi seurata tilannetta, mutta mä olen sitä jo sen 3kk jo seurannut eikä ole muuttunut mihinkään ja olen vielä 16v enkä itse voi kustantaa tai kutsua tai viedä hevosta klinikalle ja laitoin s posti viestillä parille hevosklinikalle ja kerroin tämän saman ja he epäilivät kertomani perusteella, että voisiko mahassa olla hiekkaa ja antaa psylliumkuurin tai tuoda mahatähystykseen. Äitini vähän kyseenalaistaa näitä ja sanoo, että olen turhan huolissaan, vaikka tottakai jos oma perheenjäsen mahdollisesti kärsii niin huoli on suuri. Pidin yhdessä vaiheessa taukoa ratsastuksesta koska oli ikävää edes lähteä selkään, kun mietti että tuottaa toiselle vain tuskaa ja muut ei sitä ymmärrä, juuri sen takia kun olen ainut joka Onnia liikuttaa ja tarkkailee niin kai minä ne ensimmäisenä huomaan. Käytös siis on muuttunut heti kun vaihdettiin tallia, enkä ollut entisessä paikassa huomannut mitään erikoista. En tiedä mitä tässä tilanteessa pitäisi tehdä ja kuinka huolissaan pitäisi olla ja miten saan äitini tajuamaan, että asiaa ei voi pitkittää jos on jotain vakavaa, hän varmaan odottaisi niin kauan kunnes tulisi oikein jotain vakavaa ja se olisi silloin jo myöhäistä. Nyt on myös suurempi huoli kun on kaksi hevosta ja puhuin äidille myös, että hoidetaan nyt Onni ensin kuntoon, ennenkuin katsotaan toista hevosta.

Toivon että joku luki tämän ajatuksella ja voisi antaa vinkkejä tai kertoa jos on samanlaista kokemusta tietyistä kivun eleistä tai sairauksista hevosilla. Voi myös kysyä vielä lisää kysymyksiä tai jos jotain jäi epäselväksi.

0

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

        Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
        Maailman menoa
        219
        18229
      2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

        "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
        Maailman menoa
        90
        3885
      3. Lataus pakkaskelissä

        En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
        Hybridi- ja sähköautot
        55
        2322
      4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

        Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
        Maailman menoa
        24
        1992
      5. Martinalta vahva viesti

        "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
        Kotimaiset julkkisjuorut
        287
        1582
      6. Temutatko ?

        Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
        60 plus
        169
        1553
      7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

        Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
        Maailman menoa
        71
        1543
      8. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

        "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
        Maailman menoa
        166
        1466
      9. Jos mies olet oikeasti...?

        Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
        Ikävä
        130
        1446
      10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

        Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
        Suomalaiset julkkikset
        14
        1344
      Aihe