Ilkeä diktaattori yrittää vi--uilla naapurilleen, mutta pissii vain omaan lahkeeseen, kun ei pieni sisukas Suomi alistu hänen oikkuihinsa.
Arja -täti kertoo mitä itärajalla tapahtuu:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009989377.html
Arja -täti kertoo mitä itärajalla tapahtuu:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009989377.html
Vastaukset 29
Vanhimmat
Puten rahat on loppumassa. Pientä jäynää rysä tekee kaikille naapureilleen, mutta hiekka tiimalasissa käy vähiin. Nyt korahdellaan ennen viimeistä pierua. Vallankumous tulee. Jospa tilalle joku älykäs ja ihmisen näköinen tyyppi.
Mitä tiedät Puten rahavarat? Vallankumous Suomessa on todennäköisempi. AY-liikkeet yrittävät jo lakkoilemalla saada hallituksen vaihtumaan. Kohta kansa on kaduilla mellakoimassa.
On realisti, kertoo miten asiat oikeasti ovat. Suomi on kussut housuihinsa ja Ukrainan tiellä ollaan ja vahvasti.
Onko Suomi aikeissa erota Natosta, vai millä tavalla olemme Ukrainan tiellä?
Niin mitä se kertoo...kerropas nyt trolli se tänne.. kertooxe ilta satuja ,miten olette mongolien ja venäläisten sekajätteen tulosta?? Tyhmänä ..venäläinen.. unodit- osannut kertoa mistä nyt koitat kertoa ja ja ketä?...venäläinen..
Hölmöläiset pelkäävät ja paskovat jo housuihinsa, kun pelkäävät hallitsija Putinia.
Ukrainan antautuminen on jo lähellä eikä sota kestä edes kevääseen asti.
Putin tuhoaa Suomen ja Venäjän joustavan rajayhteistyön.
Ampuu aina omaan jalkaansa, onko se masokisti?
Mitä muuta Putin tekee kuin valehtelee kuorossa Lavrovin kanssa ?
Joka ikinen lause mitä parivaljakko lausuu, on valetta.
Venäjällä totuudenpuhujaa pidetään hölmönä. Kuten Martti J. Karin luennoista voit kuulla.
UKRAINA WAR TODAY YOUTUBE
Erinomainen selvitys, kuten Arja-tädillä aina. Hiuskarvakaan ei matun päästä katkea Kremlin tietämättä.
Missä fantasioissa säkin elät ? vajaa 5 miljoonan ihmisen massa missä suurinosa on rokotettu puolikuoliaaksi on ihan hirveesti varaa paukutella henkseleitä:D
Putinin ei kannattaisi vit-uilla Suomen rajalla, siihen ei ole mitään syytä.
Mutta omatpahan on hautajaiset.
- ei se opi
Äh ..ne siellä Puten lätissä ovat mongolien ja venäläisten sekajätteen tulos vuosisatojen ajan kuluessa sekajätettä..se Alko ku Tzingis Khan valloitti venäjän ja ne raiskasi niiden naiset jotka kurvina itseäänsä tyrkkäsi jaolle..sitä ne Puttea myöten ovat tämänpv. Venäläiset..
Suomi on ollut yhä niitä hyvin harvoja Euroopan valtioita, joka edes jollakin tasolla on yrittänyt ymmärtää Venäjän näkökulmaa kansainvälisessä politiikassa.
Toimillaan Putin tuhoaa hiljalleen viimeisetkin rippeet Suomi-Venäjä suhteesta.
Pian ei edes rajayhteistyö toimi. Rajan ylitys kiristyy ja pahimmillaan sulkeutuu kokonaan. Sen jälkeen emme enää tiedä mitä rajan takana tapahtuu ja mitä siellä ajatellaan. Palaamme pimeään neuvostoaikaan.
Putin itkee, kun Suomi ei alistu vit-uiluun ja sit se on kuollu jo monta kertaa ja tollee...
Noin se on, itkeä tuhertaa bunkkerissa omaa pienuuttaan, sisältä kuollut, sielu lähtenyt jo aikaa sitten.
Paha mieli, kun Xi ja Biden juttelee, eikä kerro hänelle.
Juttelivat neljä tuntia Putinin typeryydestä, hauskaa oli.
Putin itkee, kun Kiina ja Usa juttelee globaalista maailmanpolitiikasta, häneltä ei kysytä mitään. Talous on heidän käsissä ja sotilaallisestikin Putin on marginaalissa, sillä ydinaseita ei voi käyttää ja muu kalusto on romuna Ukrainan pelloilla.
"ei pieni sisukas Suomi alistu hänen oikkuihinsa."
Hölmöläiset ovat täällä jo kusisukassa ja pelkäävät Putinia eikä edes rajaa uskalleta sulkea.
Miksi sitä aitaa piti rakentaa rajalle ?
Ole sinä siellä Hölmölässä kusi sukassa aivan itekses.
Ainakin Niinistön Salella näyttää olevan paha mieli. 😁
Kun naapurissa on raivohullu murhaaja, niin eihän se mikään ilon aihe ole.
Silti on pidetty uhoa miten Ukraina valtaa alueensa takaisin ja kaikki avustukset ovat sitten olleet turhia nyt alkaa jo hölmölän herroilla olla paha mieli, kun mentiin avustamaan Ukrainaa.
Hölmölässä ollaan vielä enempi kusessa, kun USA:ssa valitaan Trump takaisin ja Naton historia on siinä samalla kirjattu.
Tuskunpa Tiltu höntä tapaa tai näkee! Katkeruus ja viha on Tiltun käyttövoima. Kaik' on mänt'!
Hölmöile sinä aivan rauhassa itekses.
Voi itku, Suomi ei suostu kiusattavaksi, aivan epäreilua.
👍👍👍
Voi onnetonta. Arja kun ei tosiaankaan osaa muuta kuin heittää paskaa eikä hän aikuisten oikeasti tiedä mitään Venäjästä.