OL3 valmistumisen piti laskea sähkön hintaa, ei laskenut vaan nosti. Siirtokaapeliyhteyden tuplaaminen Ruotsiin piti alentaa sähkön hintaa, hinta kuitenkin nousi. Tuulimyllyjen invaasion piti alentaa sähkön hintaa, kävikin niin että hinta nousi.
Maahanmuuton piti nostaa työllisyysastetta, eihän se sitä tehnyt. Maahanmuuttajien piti ruveta kannattelemaan eläkejärjestelmää, kävikin niin että maahanmuutosta tuli taloudellisesti kestämätön rasite kansantaloudelle. EU-jäsenyyden piti alentaa hintoja, kävikin niin että Suomesta tehtiin EU:lle maksuautomaatti.
Venäjän hybridioperaatioita piti kyetä vastustamaan, mutta minkäänlaisia toimia ei ole saatu aikaiseksi. Hallituksen piti pystyä sulkeman rajat, mutta eihän se pystynyt.
Suomalaisia veronmaksajia kusetetaan aina
11
348
Vastaukset
- Anonyymi
Olkiluoto 3 on laskenut sähkön hintaa. Se on myös laskenut myös koko markkinan sähkön hintaa. Myös baltiassa.
- Anonyymi
olisiko ilman sitä tupla hinta ? https://www.nordpoolgroup.com/en/Market-data1/Dayahead/Area-Prices/FI/Hourly/?view=table
- Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18110313r
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Suomelle nauraa joka maa 🤣
- Anonyymi
100 vuoteen tuulisuudella ei ollut vaikutusta sähkönhintaan Suomessa, kunnes maa rakennettiin täyteen tuulimyllyjä ja nyt tuulettomuus on peruste nostaa sähkönhintaa.
- Anonyymi
Eiköhän se tosiasiassa ole niin, että tuulimyllyjen ansiosta tuulisia päivinä nimenomaan sähkön hinta romahtaa siitä ’normaalihinnasta’ jonka koemme tuulettaminen päivänä.
Eli voi sanoa niinpäin, että tuulisuus on peruste laskea sähkön hintaa.
- Anonyymi
Tämänhetkinen sähkönhinta johtuu tuulen puutteesta. Kun ei tuule, ei myllyt pyöri. Se tuskin on Olkiluodon vika.
Sähkö tietty pitää tuottaa jollain tavalla, sen voisi ratkaista hiilivoimallakin, mutta se vasta kallista on. Päästöoikeudet ei riittäisi, tai vastaavasti teollisuus joutuisi rajoittamaan tuotantoaan, jotta hiiltä saataisiin poltella.- Anonyymi
Aikana ennen tuulimyllyjen invaasiota tuulemisella ei ollut vaikutusta sähkön hintaan. Nyt kaikki on kiinni siitä tuuleeko vai ei.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aikana ennen tuulimyllyjen invaasiota tuulemisella ei ollut vaikutusta sähkön hintaan. Nyt kaikki on kiinni siitä tuuleeko vai ei.
Juu, ei ollut tulemiselle vaikutusta, oli aina kallista eikä tuulen avulla sitä voitu tietenkään halventaa, kun sitä ei hyödynnetty.
- Anonyymi
Suomihan on nykyisin omavarainen sähkön osalta. Ja sähköhinnatkin Euroopan alhaisimpia.
Tuulivoima on lähestulkoon ilmaista silloin kun tuulee. Jos ei tuule, niin tuulivoimaa ei silloin ole, mutta eipä se silloin maksakaan mitään ylimääräistä.
Pörssisähkö on selvästi halvin tapa hankkia kotitalouden sähkö vuositasolla, jos edes vähänkin pystyy/viitsii ajoittamaan suurinta sähkönkulutustaaan halvemmilla ajanjaksoille. - Anonyymi
Nyt saatiin vähän makua siitä, mitä sähkö maksaa, kun OL3 ei ole tuotannossa. Onneksi palaa pian normaaliin toimintaan.
Jos otettaisiin noihin muihinkin argumentteihin kantaa, eikä vain sähköön.
Paljossa on kysymys käyttäytymisen virheistä, niin maahanmuuttajilla, kuin valtaväestöllä. Virheellinen käyttäytyminen, liika alkoholin/tupakankäyttö yhdistettynä koko elämän kestävään vuokra-asumiseen aiheuttaa hurjia kustannuksia.
Monella maahanmuuttajalla on täysin erilainen rahankäytön ja allokoinnin malli, kuin valtaväestöllä. Ostellaan kalliita autoja velaksi ja rahat laitetaan kiinni sellaisiin asioihin, jotka ei säilytä arvoansa. Täytyy näyttää ulospäin varakkaammalta, kuin ollaankaan. Tulotason laahatessa pahasti perässä.
Sama pätee osaan valtaväestöäkin.
Nyt aletaan heräämään venäjän pyrkimyksiin tunkea pakolaisia rajoille. Tulijoita olisi, lukutaidottomia moniosaajia...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3215155Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1101511
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191412Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393